FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sisli20.12° C / 21° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Dev Projeye Başlandı

Büyükşehir Belediyesi, Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’ni azot fosfor giderimi yapacak ve ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi haline getirecek projeye başladı

27 Ağustos 2015 Saat: 14:20
Dev Projeye Başlandı
Dev Projeye Başlandı

Büyükşehir Belediyesi, Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’ni azot fosfor giderimi yapacak ve ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi haline getirecek projeye başladı

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’ni azot fosfor giderimi yapacak ve ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi haline getirecek projeye başladı. Genel Müdür İlhan Bayram ile birlikte projeyi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye’de ilk defa Kullar Atıksu Arıtma Tesisi üzerine konulacak güneş enerji panelleri ile kendi enerjisinin karşılanacağını söyledi.

 

İLK KAZMA VURULDU

Ülkemizde en çok atıksu arıtma tesisi bulunan ve bu tesisler ile yüzde 99 oranında atıksu arıtması sağlayan İSU Genel Müdürlüğü, önemli bir projeye daha start verdi. İzmit’in doğusu ile sanayi kuruluşlarının atıksularını arıtan 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi ile Başiskele ve Kartepe ilçelerinin atıksularını arıtan Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nin birleştirecek Kullar Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyon İnşaatı projesine ilk kazma vuruldu.

 

TESİSİN KAPASİTESİ 142 BİN M3 OLACAK

Tesisin zemin güçlendirme çalışmaları kapsamında 30 metre uzunluğunda fore kazıklar  yapılıyor. Proje kapsamında, mevcut debisi 62.000 m3/gün olan Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesi 142.000 m3/gün'e çıkarılacak ve azot, fosfor giderimi yapan ileri biyolojik arıtma tesisine dönüştürülecek. Böylelikle İSU Genel Müdürlüğü’nün Gebze, İzmit Plajyolu, Kandıra Merkez ve Kandıra Cebeci’den sonra beşinci ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olacak.

 

BAŞKAN VE GENEL MÜDÜR İNCELEDİ

Kasım 2017 tarihinde tamamlanması hedeflenen proje ile birlikte  42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi kapatılacak ve buraya gelen atıksular yeni tesis edilecek Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtılacak. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Genel Müdür İlhan Bayram, toplam 81 milyon TL’ye mal olacak Kullar Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyon İnşaatını yerinde inceledi.

 

MODEL ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Bayram ve proje yöneticilerinden bilgi alan Karaosmanoğlu, “Arıttığımız atıksuları  Türkiye’de ilk defa, sanayide, sulamada kullanarak geri kazanıyoruz. Birçok sanayi kuruluşuna geri kazanım suyunu veriyoruz ve sadece Körfez Atıksu Arıtma Tesisinde yılda 6-7 milyon TL gelirimiz var. Bütün Türkiye’nin modeliyiz, arıtma tesisleri ile Avrupa’nın önündeyiz. En son modelimiz, Kullar Atıksu Arıtma Tesisi üzerinde güneş enerji panelleri koyacağız. Tesisin 21.000 m2 kapalı alanı var. Bunun üzerine güneş panelleri koyarak, 1 megavatlık, yani tesisin yarısına yakın enerji üreteceğiz. Bu tesisin yatırımı 81 milyon TL’dir. Böyle, 30’un üzerinde hem içmesuyu, hem atıksu arıtma tesisimiz var. İnşaata başlanan tesis 2017 yılı sonunda hizmete alacağız” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız