FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Ders Çıkarmazsak Katliamlar Devam Eder

Maraş Katliamı'nın 37. yılı nedeniyle "Katliamlar ve Maraş" isimli panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan İlhan Cihaner, ders çıkarılmaması halinde katliamların devam edeceğini söyledi

21 Aralık 2015 Saat: 11:28
Ders Çıkarmazsak Katliamlar Devam Eder
Ders Çıkarmazsak Katliamlar Devam Eder

Maraş Katliamı'nın 37. yılı nedeniyle "Katliamlar ve Maraş" isimli panel gerçekleştirildi. Panelde konuşan İlhan Cihaner, ders çıkarılmaması halinde katliamların devam edeceğini söyledi

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi tarafından Maraş Katliamı'nın 37 yılı nedeniyle Halk Eğitim Merkezi'nde "Katliamlar ve Maraş" isimli panel gerçekleştirdi. Panele konuşmacı olarak Alevi  Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve Alevi Bektaşi Fedarasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün katıldı. Günler öncesinde CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün de panele konuşmacı olarak katılacağı duyurulmuştu ancak Aygün panele katılmadı. Paneli izleyenler arasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Kocaeli Baro Başkanı Sertif Gökçe de vardı. 


ÖTEKİLEŞTİRMEDEN DEVAM 
Panelin başında konuşan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Kültür Dernekleri Başkanı Birol Sağlam, Maraş'ta yapılan katliamların izlerinin günümüzde de devam ettirildiğini söyleyerek örgütlü şekilde mücade etmek gerektiğini söyledi.  Devlete yakın  duran ve Fethullah Gülen cemaatine destek veren Alevi kurumların gerçek Alevi mücadelesini temsil etmediğini ifade eden Demir ise "Alevi derneklerinin kurulması devlet tarafından baskıya uğrayan toplumlar , Türkiye'de eşit yurttaşlık talebinde bulunan insanlar için çok önemli. Kurulduğu günden beri devlet tarafından kurulan, Alevileri temsil etmeyen örgütler de var. Bizim verdiğimiz mücadele çok önemli bir mücadele. Çoğu zaman yalnız kalıyoruz. Kimseyi ötekileştirmeden yolumuza devam ediyoruz” dedi. 


KATLİAMLAR DEVAM EDER
Panelin son konuşmasını yapan İlhan Cihaner ise AKP'nin kendi sokak gücünü oluşturmaya çalıştığını söyledi . Cihaner şu ifadeleri kullandı: " Dün IŞİD vahşetini görenler dehşete düşüyor ancak 37 yıl önce bu vahşetle yarışacak düzeyde bir vahşeti yaşadık biz. Devlet tüm kadrolarını bu vahşete açmış durumda.  AKP otoriterleşen faşizanlaşan her hareket gibi sokakta kendi sokak gücünü inşa etmeye çalışıyor. Alevi örgütlerinin Türkiye’deki bu çatışmayı çözebilecek bir görev düşüyor. Bir daha Maraş gibi katliamlar olmasın diye eğer topyekun bir ders çıkaramazsak bu gibi katliamlar yaşanmaya devam edecektir."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız