FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu15° C / 15° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Derince Limanı’nı Mecliste Tartışılar

CHP Milletvekili Haydar Akar, Derince Limanı’nı meclisin gündemine getirerek yapılacak deniz dolgusunu eleştirdi. Bakan Işık, ise Akar’a cevap verdi.

12 Şubat 2016 Saat: 18:58
Derince Limanı’nı Mecliste Tartışılar
Derince Limanı’nı Mecliste Tartışılar

CHP Milletvekili Haydar Akar, Derince Limanı’nı meclisin gündemine getirerek yapılacak deniz dolgusunu eleştirdi. Bakan Işık, ise Akar’a cevap verdi

Derince Limanı’nı meclisin gündemine getiren Haydar Akar, söz verilmesine rağmen denize dolgu yapılacağını söyledi. Akar’ın açıklamalarına ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yanıt verdi. Akar konuşmasında Bakan Işık’a Derince Limanı’nın özelleştirilmesi sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlatarak şunları söyledi: “Sayın Bakan, geçen yıl sizin de bildiğiniz gibi mart ayında Derince Limanı özelleştirildi. Bu özelleştirmeyi yaparken 450 bin metrekarelik bir deniz dolgusuna da izin verildi. Siz ve Büyükşehir Belediye Başkanı, hatta o dönemin valisi denizlerde artık dolgu yapılmayacağını söylemiştiniz. 


BİR KİLOMETRE DOLGU
43 tane limanımız olduğunu ve bu dolguya izin verilmeyeceğini ifade etmiş olmanıza rağmen Gölcük tarafına 450 metre, kıyıya paralel, 1 kilometrelik bir dolgudan bahsediyoruz. Bu alanın konteyner limanı olarak değerlendirileceği ifade edilmiş olmasına rağmen LPG tankları ve diğer tehlikeli yakıtların tanklarıyla donatılacak ve Kocaeli'ne giren TIR sayısı yaklaşık 10 bin civarında da artacak. Bu duruma nasıl izin veriyorsunuz veya sessiz kalmayı niye tercih ediyorsunuz?”


DOLGUYA DESTEK
Sonrasında konuşan Bakan Işık ise Akar’ın sorularına cevap vererek, “Körfez’de herkese rastgele liman izni verme şansımız yok. Derince Limanı'nın ölçek ekonomisine uygun şekilde limancılık hizmeti vermesinin de doğru ve gerekli olduğunu düşünüyoruz dedi. Her fabrikanın kendi önüne bir iskele yapmasına da kesinlikle de karşıyız. Bu noktada da bugüne kadarki tavrımızı sürdürüyoruz ama Derince Limanı’nda  gerçekten limancılık hizmeti verilecek. Kaldı ki orada dolum tesisleri falan değil konteyner limanına yönelik bir çalışma var ve ben  araziyi de karış karış bildiğim için söylüyorum. Şu anda, mevcut limanın hemen yanında bir atıl alan var, o atıl alanın doldurulması ve biraz daha uzatılarak büyük ölçekli gemilerin yanaşmasına da müsaade edilmesinin  ekonomi açısından da son derece doğru bir yaklaşım olduğunu özellikle söylüyorum” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız