FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.93° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Derince Limanı’na mahkeme ‘dur’ dedi

Danıştay 6. Dairesi özelleştirilen Derince Limanı’na ilişkin önemli bir karar aldı. Danıştay; Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan imar planlarının ulaşım sistemleri ile ilgili hükümleri yönünden yürütülme

16 Mart 2016 Saat: 20:46
Derince Limanı’na mahkeme ‘dur’ dedi
Derince Limanı’na mahkeme ‘dur’ dedi

Danıştay 6. Dairesi özelleştirilen Derince Limanı’na ilişkin önemli bir karar aldı. Danıştay; Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan imar planlarının ulaşım sistemleri ile ilgili hükümleri yönünden yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi

TCDD Genel Müdürlüğü’ne ait olan Derince Limanı, geçtiğimiz yıl özelleştirilmişti. Safi Holding’e satılan limanda örgütlü olan Liman-İş Sendikası, özelleştirmeye karşı birçok eylem yaparak basın açıklamalarında bulunmuş ve Kocaeli’de ve birçok bölgede kamuoyu yaratmıştı. Son zamanlarda ise limanın büyütülmesi için yapılması düşünülen 5 milyon metreküp deniz dolgusu konusu çevrecilerden büyük tepki alıyordu. Derince Limanı’nın zaten ederinin altında bir bedelle ve şaibeli bir şekilde özelleştirildiğini iddia eden sendika yönetimi, ardından da özelleştirme imar planına ilişkin yürütmeyi durdurma ve kararın iptali için Danıştay’a dava açmıştı.

 

İTİRAZ GEREKÇELERİ 
Sendikanın dava gerekçelerini ise şöyle sıralamıştı: “Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Derince Limanı’ndaki imar planına ilişkin kararı hukuka aykırıdır. Planlama öncesinde ÇED raporu alınması gerekiyor, fakat bu yükümlülük alıcıya bırakılmış. 12-15 metre derinliğinde ve 1000 metre uzunluğunda planlanan rıhtımda öngörülen sayıda ve nitelikte gemilerin manevra kabiliyetleri yetersizdir. Dolgu yapılarak denizdeki canlı yaşamı tehdit edilecek. İzmit Körfezi birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Buraya dolgu yapılması durumunda olası bir depremde tsunaminin de oluşmasına ve depremin etkisinin büyümesine yol açacak. Karşı kıyıda bulunan Gölcük Deniz üssünün donanmanın en büyük üssü olması nedeniyle bölgede bulunan askeri gemilerin seyir güvenliği tehlikeye girecek. Projenin hayata geçirilmesi ve öngörülen kapasiteye ulaşması halinde trafik sorunu büyüyecek.”


İTİRAZ YOLU KAPALI

Sendikanın bu gerekçelerle açtığı ve Danıştay 6. Dairesi’nde görülen dava 27 Ocak’da sonuçlandı. Danıştay, dava konusu Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan imar planlarının ulaşım sistemleri ile ilgili hükümleri yönünden yürütülmesinin durdurulmasına ve bu karara karşı itiraz yolunun kapalı olduğunun bildirilmesine oy birliğiyle karar verdi.


DOĞANIN YANINDAYIZ

Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Biz Liman-İş olarak her zaman emeğin, yurttaşlarımızın ve doğanın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz sosyal sorumlulukları olan ve bu sorumluluklarını ulusal çıkarlar doğrultusunda kullanmaktan geri durmayacak olan bir sendikayız. Biz hem üyelerimizle birlikte işçi sınıfının hem de Türk milletinin ve çevremizin daha iyi koşullarda yaşaması için her zaman mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

YİNE DAVA AÇARIZ

Liman-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt ise Danıştay 6. Dairesi’nin aldığı kararın çok önemli olduğunu belirterek, “Danıştay, başvurumuz üzerine Derince Limanı’na ilişkin olarak ‘Liman alanı, TCDD alanı, park, otopark ve yol’ fonksiyonlarını belirleyen 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerine dair Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararında ulaşım sistemi açısından şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygunluk bulunmadığına hükmetti. Şimdi yeni bir plan yapmaya çalışabilirler fakat bir bu yeni imar planları da itiraz edeceğiz. Diğer yandan limanla ilgili diğer davalarımız da devam ediyor. Bu davalarında da bizim açımızdan olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum” dedi.

 

FESH ETME HAKKI

Uzmanlar 1/5000 bin ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama planının mahkeme tarafından uygun bulunmaması sonrası, limanı alan Safi Holding’in isterse sözleşmeyi fesh edebilme hakkı olduğunu söyledi. Bu kararın Derince Limanı’nı alan Safi Holding’in elini kolunu bağladığını vurgulayan uzmanlar, artık yeni bir nazım ve uygulama planı yapılmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Mahkeme kararı sonrası Safi Holding’in nasıl bir karar alacağı ise merak konusu oldu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız