FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak18.92° C / 20° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Derince Limanı ÇED Toplantısı Tamamlandı

ÇED süreci hakkında Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla toplantı gerçekleştirildi

23 Ağustos 2016 Saat: 14:58
Derince Limanı ÇED Toplantısı Tamamlandı
Derince Limanı ÇED Toplantısı Tamamlandı

350 milyon dolarlık yatırım yapılacağı alanda çalışmaların tamamlanmasıyla limandaki istihdamı için 2 bin 500 kişiye istihdam yapılacağı açıklanmıştı.

2007’DE DEVLET ÇED RAPORUNU SUNAMAMIŞTI

Son günlerde kamuoyunun gündemine deniz dolgusu ile gelen Derince limanında en son Çed toplantısı Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları inşaat Genel Müdürlüğü 2007’de yapmak istemiş ancak halkın tepkisi sonrası Çed toplantısı yapılamamıştı.  Devletin 8 ay önce özelleştirme kapsamında SafiPort  adına  Derince limanını 39 yıllığına kiraladığı  Safiport  adına Çed raporu dün (Salı) Targim Tarım Çevre ve Gıda Müş. Geri. Dön. San. Ve Tic. Ltd.Şti adına  Çevre mühendisi Hande Akbaş yaptı.

HALKI İKNA EDEMEDİLER, SÖYLEMLER LAFTA KALDI

Proje kapsamında Safiport A.Ş Derince limanının doğusuna doğru 230 bin metre kare genişletilmesini planlanmış ve 400 bin metre kare de  Zemin dolgusu olmak üzere toplam 670  bin metre l alan kullanılması planlanıyor. Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ'nin limanı teslim aldığı tarihten bu yana yapılan ve gelecek süreçte planlanan çalışmalarla ilgili Safiport Derince Limanı'nda düzenlediği çed toplantısında halk ikna olmadı. Ancak halkın söylemleri ise lafta kalmıştı.

150 YILLIK PROJEYİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ

Devletin bize bunu yapmak zorundasınız dediği için Safi Port Başkan Danışmanı Erkan Dereli ; Biz buraya geldik.  Türkiye'nin en büyük uluslararası limanı olmak için yatırım yapacağız. Burası bir kamu malıdır.  Biz burada kiracıyız. Bunların hepsi devletin olacak. Türkiye'yi bırakın, Avrupa'da bir numara limanı olacaktır. Amacınızı aşan maksadınızı aşan sözler sarf ediyorsunuz. Bu liman 1904 yılında kurulmuş. Safiport kiracıdır. Biz 150 yıllık bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz dedi.

39 YILLIĞINA KİRALADI

Bu arada Özelleştirilen Derince Limanı'nın işletme hakkını 543 milyon ABD doları karşılığı 39 yıllığına satın alan Safi Holding'e bağlı Safiport firması, 450 bin metrekare olan kullanılabilir liman alanını deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla 3 kat büyüterek 1 milyon 200 bin metrekareye çıkarmak için çalışma başlattı. Bu kapsamda, Kocaeli Valiliği de 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı verdi. Denizin doldurulacak olmasına ve 'ÇED gerekli değildir' kararına tepkiler büyütülmüştü.

BİZ KİRACIYIZ, HEPSİ DEVLETİN OLACAK

Türkiye'nin en büyük, en hareketli limanlarından biri olan Derince Limanı'nın işletme hakkı, Özelleştirme İdaresi tarafından 39 yıllığına Safiport firmasına satılmıştı. 450 bin metrekare olan kullanılabilir liman alanını deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla 3 kat büyüterek 1 milyon 200 bin metrekareye çıkarmak için çalışma başlatılmıştı. Bu kapsamda, bir süre önce, Kocaeli Valiliği'de 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararı  da vermişti. Limanın büyütülecek olmasına ve 'ÇED gerekli değildir' raporu verilmesine tepkiler gelmişti. Liman-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt, "Bilimsel raporlar var. Dolgu olursa buranın ekolojik dengesi bozulur. Canlı türleri yok olur. İç deniz olduğu için sağlık sorunlarıyla karşılaşırız." sözleriyle tepki göstermişti. Aykurt, dolgunun emsal teşkil edebileceğini, sırada bekleyen bir sürü liman olduğunu belirtmişti.

KATILIM

Derince Limanı yönetimi adına Çed toplantısına, Müşavir firma çevre mühendisi Hande Akbaş, Müşavirlik firma yönetim kurulu başkanı Melih Oral, Teknik Ofis Şefi Hakan Köksal, Proje Müdürü Muhterem Uncu,  Danışman Erkan Dereli, Çevre Danışmanlık Hizmeti veren TARGİM Şirketi Genel Müdürü Melih Oral, Kurumsal İletişim Koordinatörü Pelin Günay Polat katıldı. Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden ise Çed şube müdürü Güneş Ekşi, Çevre mühendisi Aslıhan Yiğit, Kimya mühendisi Osman Demircan da hazır bulundular. Bölge halkı tarafından yapılmaması tepkilerin olması beklenen Çed toplantısı  Zübeyde Hanım Kültür merkezinde geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşti. Çed toplantısına Liman iş sendikası genel sekreteri Bülent Aykurt, Genel eğitim sekreteri Ahmet Uçar, Kocaeli şube başkanı Ahmer Ergün, Kocaeli şubesi idari sekreter Ekrem Bozkurt, MHP Derince ilçe Başkanı Zeki Omurcan, Derince CHP  ilçe başkanı Nihat Değer, Derince Saadet Partisi ilçe başkanı Halil Kayın partilerin   ilçe yönetim, Kocaeli Dekmak (Kocaeli Afet kurtarma Derneği)  başkanı Barış Eren,  Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok ve Derince sakinleri katıldı.

Liman iş Avukatı Avukat Tamer Ejderoğlu;  Çed toplantısında yaptığı konuşmasında “Uygulama imar planı olmayan yere liman yapamazsınız.  Bu yasal değildir,  biz yürütmeyi durdurma kararı çıkartmışız. Bir durun,  yargı erk değil midir?  Bunu neden uygulamıyoruz. Vızır vızır kamyonlar çalışıyor açıklamalarına yer verdi. 

Eski Büyükşehir Belediye meclis üyesi; Ali Haymanalı Kocaeli’nde biz çevrenin katledilmesine, denizin doldurulmasına karşıyız. Bakının Kocaeli’nde 44 liman var. Yarın liman faaliyete geçtiğinde burada tehlikeli atıkların depolanmasını kim önleyecek. Mahkeme kararına karşı dolgu yapılıyor dedik, yetkililer çıkıp hayır dedi. Halkı biz mi, yoksa siz mi kandırıyorsunuz. Liman çalışsın en çağdaş şekilde çalışsın ancak lütfen yaşam alanlarımızı yok etmeyin dedi.

Safi Port adına Targim Tarım Çevre ve Gıda Müş. Geri. Dön. San. Ve Tic. Ltd.Şti adına Proje koordinatörü Hakan Kavlakoğlu;  Bu devletin bir planıdır. Ve mevcut limanın kapasitesinin arttırılmasıdır. Alan ve derinlik olarak bu uygun değildir. Devlet burada yapacağı strateji planlamasını yapmış ve ihaleyi alan özel sektöre devretmiştir. Ced’i de bize vermiş ve bir bütün olarak değerlendirmiştir. Sözleşme çerçevesinde kapasitenin arttırılması için bir dolgu talep edilmesidir. Hukuku hiçe sayılması mümkün değildir. İçiniz rahat oldun mühendisliğin tüm bilgi ve teknolojisi bu dolgu projesinde uygulanacaktır. Burada büyük bir demiryolu yatırımı var. Derince limanı Güneydoğuya açılan önemli bir kapıdır. Burada örnek bir tesis ortaya çıkarmaya çalışıyor. Burası yeni bir liman değil, Türkiye’nin en eski iki limanından biridir. Biz hukuka ve tüm mahkeme kararlarına ve otoritesi çerçevesinde hareket ediyoruz. Bunun farklı bir açıklaması zaten olamaz dedi. Yürütmeyi durdurma kararı gerekçesi liman yatırımının durdurma kararı açıkça belirtiliyor. Büyükşehir belediyesi de bununla ilgili bir düzenleme yapıyor dedi.

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok; Bizi kandıra bilirsiniz kendinizi nasıl kandıracaksınız. Ancak yönetim bir gün gittiğinde sizler bunun hesabını veremezsiniz. Bugün bu hukuksuzluğa karşı böyle cahil hane böyle insanları yoka sayan bir proje olamaz. Sizin yatacak yeriniz yok Allah sizi bildiği gibi yapsın dedi.

CHP İlçe başkanı Nihat Değer; Bu proje maalesef Derince limanının küçülmesi demektir. Bu proje Yüzlerce kamyonun Derince trafiğinde bulunması demektir. Derince ’de  gürültü, çevre kirliliği demektir. Devlet kar eden kurumları peşkeş çekmektedir. Safiport maalesef Ced’i, hukuku tanımamaktadır ancak bizi Derince halkını tanımak zorundadır” dedi.

Derince Lojistik taşımacılık yönetim kurulu başkanı Yılmaz Kaymak; Çevreciyiz diye kimse bu kentteki yatırımın önünü engelleyemez. Tuzu kuru olan konuşmasın,  ekmeği olmayan zaten kanser. Gidin limanı olmayan yerde yaşayın dedi.

Asım Tatlıoğlu; 2 bin araç giriş çıkışı olacak. Körfez de kaç dip akıntı var. Sizin yaptığınız dolgunun nasıl bir zarar vereceğini biliyor musunuz? Benin denizimdeki balığı öldürdükten sonra hayatı maf ettikten sonra ne yapacaksınız. Biraz daha sıksanız körfezi birleştireceksiniz dedi. 

Derince Sadet Partisi ilçe başkanı Halil Kayın; Devleti temsil eden yetkililerle Firmayı temsil eden yetkililer yanyana durmuş halkı ikna etmeye çalışıyorlar. Bu olay sadece Safipor Derinceliler arasında değerlendiremeyiz. Safiport yargının tüm kararlarına rağmen yatırımlarını bitmiştir. Derince limanı son 3 yılda zarar etmiştir neden özelleştirmenin önünü açılsın diye. Yine ihale bir firma işaret edildi verilmek istendi. İhale Feto mensuplarına ait olduğu öğrenilince ihale süreci değiştirilmiştir. Yine firmaya işçi alımı da AKP ilçe başkanlığınca alınmıştır. Derince’nin Körfezin otoban çıkışı var Derince’nin otoban çıkışı yok? Neden Biz saadet partisi olarak yatırıma ve istihdama karşı değiliz. Hatta âşık bir siyasi partiyiz. Derince limanına dolgu uygunsa yapılmalıdır. Ekolojik hayata uygunsa hareket edilmelidir. Bu dünyaya Sultan Süleyman’a kalmadı. Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz. Bugün devletle yan yana olanlar nasıl ki bu ülkeyi yıkmak için uğraşmışsa yarın da sizleri altından kalkacağınız adımlar atmaya davet ediyoruz” dedi.

KOCAELİ DEKMAK BAŞKANI BARIŞ EREN;

2007’de de aynı şeyi yaptılar. Bakanlığa ileteceklerini ifade etmişlerdi. Benim verdiğim vergilerle ahkâm kesmesinler.  Bir valinin  bakanın adalete inancı yoksa defolup gitsinler.  Dilovası’nda akşam saat:17.00’dan sabah saat:05.00’a kadar devlet yok. Çevre kirliliği zehir almış başını gidiyor dedi. Karşılıklı konuşmaların ardından toplantı olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız