FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.07° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DARP...

Kocaeli Tabip Odası üyesi bir grup, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli hemşire ve doktorun darp edilmesi üzerine basın açıklaması yaptı. Kocaeli Tabip Odası üyesi bir grup, Derince Eğiti

13 Mayıs 2013 Saat: 22:08
DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DARP...
DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE DARP...

Kocaeli Tabip Odası üyesi bir grup, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli hemşire ve doktorun darp edilmesi üzerine basın açıklaması yaptı.
Kocaeli Tabip Odası üyesi bir grup, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik binası önünde toplandı. Burada grup adına basın açıklaması yapan Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Burhan Çağlar Usta, geçen hafta içerisinde sağlıkta şiddete yeni bir halka eklendiğini belirterek trafik kazası sonrası hastaneye getirilen ve Çocuk Yoğun Bakımda tedavisi yapılan bir çocuk hastanın yakınlarının servis hemşiresini darp ettiklerini, hastanın doktoru Opr.Dr.Necla Gürbüz Sarıkaş'ı da tehdit ettiklerini bildirdi.
Olay üzerine hemşirenin iki hafta rapor aldığını ifade eden Usta, olayların sorumluları hakkında hem sağlık çalışanları hem de hastane idaresi tarafından idari ve adli süreç başlatıldığını söyledi. Usta, Kocaeli Tabip Odası olarak olayın takipçisi olacaklarını dile getirerek, "Sağlıkta şiddet adli ve kriminal bir durum değildir.Bundan önceki süreçlerde de bir çok kez ifade ettiğimiz gibi durum münferit olaylar değildir.Sağlık hizmet sunumunun bütün aşamalarında şiddet, potansiyel bir tehlike tehdit olarak giderek büyümektedir.Bu konuda sağlam bir hukuksal düzenleme yapılması için yeni Dr.Ersin Arslan'lar mı beklenmektedir-" ifadesini kullandı. "Sağlıkta şiddet' hem sağlık çalışanlarına hem de halkın sağlık hakkına yönelen bir yıkıcılıktır" diyen Usta, şunları kaydetti:

Sağlık çalışanı, can güvenliği duygusunu yitirmiş dolayısıyla öz güveni yıkılmış bir iklimde temel becerilerini kullanmaktan korkar olmuş, hastane ortamında gidişatı yönetemez, kendi etkinliği üzerinde iktidar kuramaz olmuştur.Sağlıkta şiddet, giderek hastaların klinik süreçlerini bile etkiler olmuş, korku ve kaygı içerisindeki sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının keyfi, kaba taleplerine boyun eğmeye zorlanmaktadır."
Grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız