FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.46° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Dünya

Demokrasiye engel olmak isteyenlerden hesap soracağız

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, demokrasinin işlemesine engel olmak isteyenlerden hesap soracaklarını söyledi.

27 Ağustos 2014 Saat: 14:27
Demokrasiye engel olmak isteyenlerden hesap soracağız
Demokrasiye engel olmak isteyenlerden hesap soracağız

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, demokrasinin işlemesine engel olmak isteyenlerden hesap soracaklarını söyledi. 

Başbakan Şerif, parlamentoya gelerek başkent İslamabad'da devam eden hükümet karşıtı protestolarla ilgili olarak milletvekillerine seslendi.

İstifa etmesi talebiyle yaklaşık iki haftadır devam eden gösterilere karşı demokrasiyi destekleyen tüm milletvekillerine teşekkürlerini sunan Şerif, "İktidara bir parti gelir diğeri gider ancak ülkedeki demokratik sistem sürekli devam etmelidir'' dedi.

Konuşmasında meclis iradesinin üstünlüğüne ve demokrasinin güçlendirilmesine vurgu yapan Şerif, bu değerler için siyaset yolculuğuna devam edeceğini kaydetti. Ülkenin kalkındırılması, istikrarı ve halkın refahı için çalışmaya devam edeceklerini belirten Şerif, "Demokrasiyi yoldan çıkarmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz, engel olmak isteyenlerden de hesap soracağız" diye konuştu.

Lahore kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Cemaat-i İslami Partisi lideri Siraj-ul Hak ise gösterilerin barışçıl bir şekilde bitirilmesi için çok az zamanın kaldığına dikkati çekti. Seçim sisteminde reform yapılmasının tüm partilerin ortak talebi olduğunu savunan Hak, "Sorunların konuşularak halledilmesini en başından beri destekliyoruz ancak bunun için zaman gittikçe azalıyor" ifadesini kullandı. 

Bu arada Pakistan Halk Hareketi ve Pakistan Adalet Hareketi partilerinin gösterilerini sürdürdüğü bakanlık binaları ve parlamentonun bulunduğu kırmızı bölgeye 500 kişilik terörle mücadele timi gönderildiği öğrenildi. 

Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri, Başbakan Şerif'e iki gün önceki konuşmasında istifa etmesi için 48 saat süre vermiş, bu süre sonunda artık taraftarlarına engel olamayacağını ifade etmişti. Kadri'nin verdiği süre 4 saat sonra sona erecek.

Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Han, Mayıs 2013'teki genel seçimlerde hile yapıldığını iddia etmiş, tüm yasal girişimlerinin sonuçsuz kaldığını açıklamıştı. Han, bunun üzerine Başbakan Navaz Şerif ve seçim komisyonunun istifası talebiyle Lahor'dan İslamabad'a yürümüştü.

Pakistan Halk Hareketi lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapma iddiasıyla haziranda ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız