FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.53° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Demokrasi kazançlı çıkacaktır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, seçim barajıyla ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruya ilişkin, "Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum" dedi.

1 Aralık 2014 Saat: 16:00
Demokrasi kazançlı çıkacaktır
Demokrasi kazançlı çıkacaktır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim barajıyla ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruya ilişkin, "Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda her vatandaşın vergi ödediğini, bu vergilerin nerelere harcandığının sorgulanması gerektiğini belirtti.

"Geçen yıl parlamentoya gelen ve TBMM adına kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay'ın mali raporunun yayınlanmadığını, bütçenin paranın nereye harcandığını kimse bilmeden onaylandığını" ifade eden Kılıçdaroğlu, vatandaşın ödediği verginin nereye harcandığını sormadığı durumlarda o ülkeye demokrasinin uğramayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "İtiraz etmemiz, sormamız lazım. Biz bir afiş hazırladık, 'vergimi veriyorsam hesabımı soracağım' diye. Bunu bilbordlarda yayınlamak istedik, hükümet yasakladı. O nedenle demokrasiye neden çok ihtiyacımız olduğunu hepimizin bilmesi gerek" dedi.

Eğitimin bütün ülkelerin stratejik alanı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, eğitimdeki bir değişikliğin kalkınma planlarında, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) stratejik planlarında yer alması, MEB şuralarında ve Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi gerektiğini, ancak 4+4+4 sisteminin buna uymadığını, eğitimci olmayan AK Parti milletvekillerinin imzasıyla yasalaştığını savundu.

İran'daki üniversitelerin bilimsel yayın sayısının Türkiye'yi geçtiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok karamsar bir tablo çizdiğimi biliyorum ama ana muhalefet partisi lideri olarak bunları anlatmazsam görevimi yapmamış olurum. Hepimizin oturup düşünmesi lazım, size yansıyacak tablo bana yansıyacak tablodan çok daha ağır. Ben sizden tek bir şey istiyorum, sadece düşünün; Türkiye buna layık mı, değil mi? Biz aslında çok güçlü bir ülkeyiz, kaynakları zengin bir ülkeyiz. 27,5 yılımı para işleri içinde geçirdim ben. Ülkenin kaynakları var, eksik olan temiz siyaset. Siyasette kirlilik varsa o ülkeye demokrasiyi getiremezsiniz. Biz dedik ki, plan bütçe komisyonu dışında bir de kesin hesap komisyonu olsun. Bütçe kaynakları nerede harcandı? İktidar harcadığı kaynakların hesabını versin. Bir iktidar korkmuyorsa bir sorun olmaz. Ama bunu getirmiyorsa, çekiniyorsa, Sayıştay'ın denetim yapmasını engelliyorsa sorunumuz var, yolsuzlukları engelleyemeyiz."

Sorular

Katılımcıların sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, seçim barajıyla ilgili CHP'nin yaklaşımının sorulması üzerine, "Seçim barajının yüksek olduğunu defalarca söyledik" dedi.

Bu seçim barajıyla Türkiye'de sağlıklı bir demokrasi olamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, iktidar partisi yetkililerinin seçim barajının düşürülmesi konusunda CHP'ye "samimi değilsiniz" dediğini, bunun üzerine barajı yüzde 3 ya da yüzde 5'e indirilmesi yönünde iki teklif verdiklerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, "Bu barajı indirdiğimizde parlamentoda adaletli temsili sağlamış oluruz. Yüzde 10 seçim barajını getiren 12 Eylül askeri yönetimi. Eğer ülkede gerçek anlamda demokrasi istiyorsanız o dönemde çıkan yasaların tamamını değiştirelim dedik ama iktidar kabul etmedi. Seçim barajı konusunda Anayasa Mahkemesi iptal kararı alırsa tabi saygı duyacağız. Alır mı, almaz mı onu bilmiyoruz. Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Karşıt görüşlü iş adamlarının doğruları söylerse üzerine gidilmesinden çekindiğinin" belirtilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, her demokrasinin, özgürlüğün bedeli olduğunu, doğruyu söyleyenin dokuz köyden kovulduğunu ifade etti. İş dünyasının, her şeye karşı belli konularda net tavır takındığını kaydeden Kılıçdaroğlu, yasalara herkes uyduğunda hukukun üstünlüğünün sağlanmış olacağını belirterek, "Sorun yasalar bazıları için geçerli, bazıları için geçerli değil. Bir İtalya'nın sözü var; 'yasalar ağa benzer, güçlüler delip geçer, güçsüzler kalır'. Devleti yönetmek kadar kolay bir şey yoktur, yeter ki hukukun üstünlüğüne inanın" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kadınların siyasette daha fazla yer almasına inanan bir parti olduklarını, cinsiyet kotasının en yüksek uygulandığı parti olduklarını ifade ederek, "Biz hayatın her alanında kadınların iş yaşamında yer almasını isteriz" dedi.

Ön seçim

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, önseçimle ilgili soruya milletvekili adaylarının yüzde 85'inin önseçimle belirleneceğini belirterek, şu yanıtı verdi:

"Belediye başkanları adayları belirlenmesinde eğilim yoklaması, ön seçim yapan siyasi parti yok. Miletvekili seçimlerinde 27'nin üzerinde ilde eğilim yoklaması yaptık. Belediye başkanını seçerken sandığı çarşının ortasına koyduk bazı illerde. Tüzüğümüzü değiştirerek CHP'nin demokrasi açılımını büyük ölçüde gerçekleştirdik. Genel başkan seçimi dahil. Demokrasiyi özümsediğimize inanıyorum. Bu ülkeye çok partili hayatı getiren parti olarak demokrasiyi daha güzelleştirmeliyiz, derinleştirmeliyiz."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız