FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Davutoğlu'ndan önemli 'Irak' açıklamaları

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkmenlere yüzlerce tırla yardım gönderildiğini belirtti.

7 Ağustos 2014 Saat: 19:13
Davutoğlu'ndan önemli 'Irak' açıklamaları
Davutoğlu'ndan önemli 'Irak' açıklamaları

Oğuz Haksever'in programına konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'taki durumla ilgili önemli açıklamalar yapıyor.

Davutoğlu'nun açıklamaları:

IŞİD gibi bir yapı, radikal ve terörize bir yapı gibi görünebilir, ancak o grubun içindeki kitleler var. Sünni Araplar vardır, ciddi seviyede Türkmenler de vardır. Eğer Irak'ta Sünni Araplar dışlanmamış olsaydı, bugün Musul, Enbar gibi vilayetlerde öfkelenme olmazdı. Tıpkı Suriye'deki gibi yüzde 12'lik bir kesimin ülkeyi yönetimi böyle olmasaydı bunlar yaşanmazdı. Orada devlet geleneği yok. Bakın Türkiye, paralel yapıya karşı devlet geleneğiyle sorumluluğuyla mücadele edebiliyor.

Tarihten beri süregelen bir şey var, benim dedemin bir sözü vardı; 12 yıl savaşmış dedim 'en kötü devlet devletsizlikten daha iyidir' der. Devlet millet için var. Devletin kalktığı durumlarda kamu düzeni ortadan kalkıyor. Bunun sorumlusu da devleti idare edenlerden kaynaklanıyor. Irak'ta devletle vatandaş arasında ayriyet var. IŞİD ona karşı öfkeyle büyüyen bir tehdir.

IRAK'TA NELER OLUYOR?

''IŞİD bu gücü nereden alıyor?'' diye bir soru vardı. IŞİD öfkeyle besleniyr. İki şey söylendi birincisi yabancı savaşçılar.Bir de silahlar dışarıdan geliyor. IŞİD'in yapılanmasında merkezi hükümetten kopmuş kişilerden geliyor. Orada bir öfke birikmesi olmuşsa bu bir çekim alanı oluşturuyor. İkincisi de silah olayı. Ya Suriye rejiminden alıyor, ya da Irak ordusunun bıraktığı silahları aldılar. Öfkeden bir araya gelmiş bir insan topluluğu var, diğer tarafta terk edilmiş silahlar var.

BUNU SÖYLEYENLER HAİNDİR

Sonra bir anda Peşmerge karşısında da etkisini artıran bir IŞİD ortaya çıktı. Olayların gelişini doğru okumak lazım. IŞİD Türkiye'den destek alıyor diyenler ya kördürler, ya da vicdansızdırlar. Türkiye'de bunu söyleyenler ise haindir. Hain.
Peşmergeye karşı savaşanların silahları kimin şimdi? Scud füzeleri kimin elinden geçti bu gruplara. Rejimden geçti. Bazen isteyerek verdiler ki ÖSO'ya karşı çıksın.

Bir ana muhalefet partisi lideri ya da bir cumhurbaşkanı adayı ülkesini bu pozisyonda nasıl görür. Bu bir akıl tutulmasıdır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız