FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu16.54° C / 17° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Darbeyi Lanetleyip Yargı Uyarısı Yaptılar

Kendilerine Yurtta Sulh Konseyi diyen bir grup ordu mensubunun düzenlediği darbe teşebbüsü hakkında açıklama yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, “Yargıya güvenin ivedilikle tesis edilmesi gerekmektedir” dedi

18 Temmuz 2016 Saat: 15:48
Darbeyi Lanetleyip Yargı Uyarısı Yaptılar
Darbeyi Lanetleyip Yargı Uyarısı Yaptılar

Kendilerine Yurtta Sulh Konseyi diyen bir grup ordu mensubunun düzenlediği darbe teşebbüsü hakkında açıklama yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, “Yargıya güvenin ivedilikle tesis edilmesi gerekmektedir” dedi

Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendisine Yurtta Sulh Konseyi ismini veren bir grup tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsüne yönelik tepkiler gelmeye devam ediyor. Adliye önünde toplanan Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu ve üyeleri düzenlenen basın açıklamasıyla darbeye karşı olduklarını dile getirdiler. Basın açıklamasını Kocaeli Barosu adına Baro Başkanı Sertif Gökçe gerçekleştirdi.


EGEMENLİK MİLLETİNDİR
Basın açıklamasında Gökçe şu ifadelere yer verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendilerini !Yurtta Sulh Konseyi! olarak adlandıran bir grup asker tarafından gerçekleştirilen, milletimize, demokratik anayasal devlet sistemimize yönelik hain ve kalleş askeri darbe teşebbüsünü en ağır biçimde lanetliyoruz. Siyasi iktidarın uygulamaları yasal ve demokratik çerçevede eleştirilebilir, beğenilmeyebilir. Ancak; demokratik ülkelerde kural siyasi iktidarın demokratik seçimle belirlenmesidir. Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir.


TARİHİN EN BÜYÜK İHANETİ
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı esnasında kesintisiz faaliyetine devam eden, millet iradesinin müşahhas ifadesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bombalamaya, sivil ve silahsız vatandaşlarımız üzerine ateş açmaya cüret edenler, tarihin en büyük ihaneti içinde bulunmuşlardır. Ancak, darbeye karşı  bölünmez bir bütün olarak kenetlenen milletimizden gereken cevabı almışlar ve menfur teşebbüsleri akim kalmıştır.


HUKUK DEVLETİNİN GEREĞİ
Yargıda başlatılan binlerle ifade edilen sayıda hakim ve Cumhuriyet Savcısının açığa alındığı, neredeyse yargı mensuplarının dörtte birini kapsayan geniş çaplı soruşturmanın, masumiyet karinesi, hakim ve savcı teminatı zedelenmeden yürütülmesi, HSYK yapısının yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve yargıç teminatı  çerçevesinde yeniden ele alınması, yargıda her türlü kadrolaşmanın önüne geçilmesi, yargı güvenliğine, yargının işleyişine, hak arama özgürlüğüne zarar verilmemesi için gereken tüm tedbirlerin alınması, yargıya güvenin ivedilikle tesis edilmesi hukuk devletinin gereğidir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız