FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

CV nasıl hazırlanmalı

İster yeni mezun olun, ister kırk yıllık iş geçmişiniz olsun mutlaka bir CV’niz olmalı. Peki kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz bir CV’yi nasıl hazırlayabilirsiniz?

13 Ağustos 2014 Saat: 13:13
CV nasıl hazırlanmalı
CV nasıl hazırlanmalı

Yeni mezun da olsanız, uzun süredir çalışıyor da olsanız, mutlaka doğru ve güncel bilgiler içeren bir CV’niz olmalı. Tecrübe ve bilgi ne kadar önemli olursa olsun, düzgün formata sahip, gereksiz bilgi içermeyen bir CV, işverenler tarafından hemen fark edilecektir. 

Peki böyle bir CV’yi nasıl hazırlayabilirsiniz?

1. Sahip olduğunuz uzmanlıkları açıkça belirtin.

2. İş tecrübelerinin belirli uzmanlık alanları altında toplanarak sunun.

3. Eğer siz de aynı sektörde yer alan birkaç iş yerinde çalıştıysanız, bu formatı tercih edebilirsiniz. 

4. Ayrıca çalışma hayatınıza bir süreliğine ara vermişseniz, bu format, görüşme yaptığınız yerlerde tecrübelerinizle dikkat çekmenizi sağlayabilir.

5. Tüm eğitiminizi ve iş tecrübelerinizi, en sondan geriye doğru sıralayabilirsiniz. Böylece bugüne kadar çalıştığınız tüm iş yerlerini detaylı olarak göstermiş olursunuz. 

6. Ancak bir süredir çalışmıyorsanız, bu formatı kullanmayın. Çünkü kronolojik sıralamadaki boşluklar, işverenin aklında soru işaretleri yaratabilir.

7. Kısa iş tecrübeleriniz var ise becerilerinize, sosyal aktivitelerinize, bugüne kadar yapmış olduğunuz özel çalışmalarınıza yer verin

8. CV hazırlarken çok kısa olmamasın alabildiğince hakkınızda bilgi verin hedeflerinizi anlatın.

9. Akılda kalıcı ve vurgulayıcı kendinizden emin kelimeler kullanmaya dikkat edin.

10. CV’lerde vesikalık fotoğrafınız olmalıdır. Bu yüzden fotoğrafınızın son altı ay içinde çekilmiş olmasına dikkat edin.

11. Referans olabilecek isimler yazarken, bu kişilerin sizin çalışma sisteminizi, prensiplerinizi bilen ve hakkınızda doğru bilgi verebilecek kişiler olmasına dikkat edin. Referans olarak verdiğiniz kişilerin adını, pozisyonunu, adresini ve mesai saatleri içinde ulaşılabilecek telefon numarasını yazmayı ihmal etmeyin.

12. CV’nizde güncel iletişim bilgilerinizin ve e-mail adresinizin yer almasına dikkat edin. Bu bilgileri CV’nize inceleyecek olan kişinin ilk olarak bakacağı yere yazmanızda fayda var.

13. Bazı firmaların insan kaynakları departmanları, kendilerine gönderilen CV’lerde ilk olarak ön yazıya dikkat ederler. Ön yazı aynı zamanda fikirlerinizi ve kendinizi açıkça ifade edip edemediğinizin de aynasıdır. İşverenlerin sizinle ilgili ilk izlenimi, ön yazı sayesinde edinebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ön yazıda, iş deneyiminiz yok ise, alabildiğince doğal hedeflerinizi ve iş hayatınızdan neler beklediğinizi, eğitimlerinizi yazın. İş deneyiminiz var ise, iş deneyimlerinizle, aldığınız eğitimlerle, kişisel özelliklerinizle veya uzmanlaştığınız konularla ilgili ön plana çıkarmak istediğiniz bilgilere yer vermelisiniz. Çalıştığınız projeler, aldığınız kurslar, katıldığınız eğitim, seminer ve sertifika programları ile çalışmak istediğiniz pozisyona uygun teknik bilgilerinizi de yine bu bölümde belirtebilirsiniz.

14. Tecrübelerinizi en son çalıştığınız işten başlayarak ve şirketin adına, çalışmış olduğunuz pozisyona ve işe giriş ile çıkış tarihine yer vererek yazın.

15. Yabancı dil bilginiz yoksa CV’nize bu bölümü eklemeyin. Eğer bir ya da daha fazla yabancı dil biliyorsanız, bu dilleri okuma, yazma ve anlama kategorilerini bilgi derecenize göre yazın. İşi almak için yazacağınız her yanlış bilgi, ileride size problem olarak geri dönecektir. Unutmayın!

16. CV’nizde özel ilgi alanlarınızdan ve hobilerinizden bahsetmek, işverenin, sizin sosyal ilişkiler açısından nasıl biri olduğunuz hakkında fikir sahibi olmasına olanak verir. Bu yüzden kendinizi olmadığınız biri gibi göstermeye çalışmayın. Hobileriniz fazla olmasa bile, yazdıklarınızı kendi içinde detaylandırarak bu bölümü doldurabilirsiniz. Örneğin koleksiyon yapmaktan hoşlanıyorsanız, ne tür şeylerin koleksiyonunu yaptığınızı, kitap okuyorsanız hangi tür kitaplardan hoşlandığınızı yazabilirsiniz.

17. Çok kültürlü ortamlarda bulunup bulunmadığınızı yazın örneğin: Çok uluslu ekip çalışması

18. Ekip çalışmasında bulundunuz mu? yazın. Örneğin: Vakıf, dernek faaliyetleri, basketbol takımı veya izcilik.

19. Yaşamınızda katıldığınız tüm aktiviteleri, yaşama dair duygu ve düşüncelerinizi aktarın.

20. Özgeçmiş adınıza uzmanlık alanınızın adını verin. “ gıda mühendisi” gibi

Unutmayın, CV’niz işverenler için kişiliğinizin, iş tecrübelerinizin, çalışma prensiplerinizin ve yeteneklerinizin aynasıdır. Bu yüzden CV’nize yazdığınız her şeyin doğru ve güncel bilgiler olduğundan emin olun. O zaman fırsat kapıları da kendiliğinden açılacaktır. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız