CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE POROŞENKO'DAN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başkanlığındaki Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nın yedincisi İstanbul'da düzenlendi.

4 Kasım 2018 Saat: 14:09
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE POROŞENKODAN ORTAK BASIN TOPLANTISI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE POROŞENKO'DAN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Toplantıda ilk olarak Erdoğan ve Poroşenko basına kapalı olarak 1 saat 15 dakika ikili görüşme gerçekleştirdi. Ardından liderler heyetler arası görüşme yapıldı. 
Heyetler arası toplantının sonrasında  iki lider ortak basın toplantısı için kameralar karşısına geçti. 


ANLAŞMA İMZALANDI

Basın toplantısında ilk olarak iki ülke arasında savunma sanayi ve kalkınma alanlarında anlaşma imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey yedinci toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak bildiri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından imzalandı.    

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Hükümeti Arasında Kalkınma İşbirliği Anlaşması, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar ÇAM ile Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı, Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv arasında imzalandı. 

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukroboronprom Arasında Mutabakat Muhtırası, Savunma Sanayii Başkanı Sayın İsmail Demir ve Ukroboronprom Genel Müdürü Pavlo Bukin tarafından imzalandı. 


KIRIM VURGUSU

İmza töreninin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün yaptığımız anlaşmada serbest ticaret anlaşmasını da yıl sonuna kadar bitirmekte kararlıyız. Bu anlaşmayla beraber ikili ticaret hacmimizin 10 milyar doları yakalayacağına inanıyoruz. Savunma sanayi alanında da iş birliğimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Şirketlerimiz ortak projelere imza atar hale geldiler. Konsey toplantısı ilişkilerimizin ahdi zeminin hazırlanmasına vesile oluyor. Az önce Poroşenko ile ortak bildiriyi imzaladık. Bu belge Ukrayna'da yapacağımız zirveye kadar biz yol haritamızdır. Bu ikili ve heyetler arası görüşmelerde bölgesel konuları da ele alma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün korunması konusundaki tutumumuz yineledik. Kırım'ın yasadışı ilhafını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı yineledik. Ülkemiz ister Kırım'da yaşayan isterse işgal sonrasında Kırım'dan ayrılan Kırım Tatarlarının haklarını korumaya devam edecektir. Kırım Tatarı kardeşlerimiz sahip çıktıları için değerli dostuma bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Erdoğan, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl çözümlere kavuşmasını temenni ettiklerimi belirtti. 

“İŞ BİRLİĞİMİZE KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİZ"

Poroşenko, Türkiye'nin, uluslararası sahada Ukrayna'nın kilit ortaklarından biri olduğunu ifade etti. Poroşenko, toplantının çok verimli geçtiğini ifade ederek, “Siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik alanında taraflar mevcut engelleri aşma çabası gösterdiler. Mevcut şartlar altında bizim önceliğimiz güvenlik ve askeri işbirliğiydi. Sayın Erdoğan'ın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı, Kırım'ı tanımaması ve Rusya'nın doğu tarafındaki silahlı saldırısını kınadığı için teşekkür ediyorum. Siyasi mahkumların Rusya'da yasa dışı tutulan vatandaşlarımızın serbest bırakılması konusunda bize gösterilen yardımı büyük bir takdirle karşılıyoruzö dedi. 

Poroşenko, “BM Barış gücünün konuşlandırılması için bir karar olacaksa eğer Türkiye'nin bu barış gücüne katılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız