FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu16.67° C / 19° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Çöp Fabrikası'nın Yeri Belirlendi

“Evsel Katı Atık Yakma Tesisi”nin İzmit Orman Depo Alanı'na yapılacağı belirlndi.

7 Ekim 2016 Saat: 09:55
Çöp Fabrikasının Yeri Belirlendi
Çöp Fabrikası'nın Yeri Belirlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde olan “Evsel Katı Atık Yakma Tesisi” (Çöp Fabrikası) ile ilgili ayrıntılar bugün (Cuma) saat 09.00’da Antikkapı’da düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında kamuoyu ile paylaşılıyor.

Toplantıda, tesisin yapılacağı yer ve proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın şunları kaydetti:

İzmit Orman Depo Alanı'na yapılacak

Teknik ekonomik ve çevresel faktörler göz önüne alındığında "Evsel katı atıktan enerji üretim tesisi"ni yapmak için kriterle en uygun yerin 30 hektarlık büyüklüğe sahip İzmit Orman Depo Alanı olduğu belirlendi. İzmit Orman Depo Alanı İzmit ilçe merkezine 13.4 km KOÜ Umuttepe kampüsüne 4.7 km mesafe uzaklıkta bulunuyor. Bu tesislerde hava kirliliği ve koku yok. Şehirde yaşayanlara ve tesisin çevresindeki doğaya asla zarar vermeyecek.

Türkiye'de bir ilk

Üstelik bu tesiste elektrik enerjisi üretilecek. Türkiye'de bunun bir örneği daha yok. Bu tesisin yanı sıra çöplerin İzmit Orman Depo Alanı ‘na taşınması için Dilovası, Körfez, İzmit ve Gölcük'e yeni modern aktarma istasyonları kurulması planlanıyor. 

Çöp Fabrikası için 1. sırada İzmit Orman alanı 2. sırada Solaklar 3. sırada ise Çayırköy öne çıktı. Bu puanlama sonucu İzmit Orman Depo alanına yapılmasına karar verildi. Buraya en yakın köy 2.5 km mesafedeki Üçgaziler Köyü bulunuyor. İzin süreci 4 yıl bitirilip hizmete girecek."

Tahir Büyükakın konuyla ilgili şunları kaydetti:

 "Bu kararı verirken 5 yıl öncesinden çalışmalara başladık. Üniversiteyle birlikte işimizi başarılı yaptığımızı düşünüyoruz.

7 yerde çalışma yapıldı

Çöp Fabrikası için Dilovası -Köseler, Körfez -Toylar, Derince -Kaşıkçı, İzmit- Orman Depo alanı, İzmit -Yassıbağ, İzmit -Çayırköy, İzmit -Solaklar'da çalışma yapıldı. İski İSU su hava-zaları da titizlikle değerlendirildi. 

İlk kazma 1 yıl sonra

Günlük 2 bin ton kapasiteli olacak. En hızlı şeklide yapılsa bile en erken 1 yıl sonra kazma vurulacak."

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız