FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak24° C / 24° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

"Çöp Fabrikası Değil Enerji Üretim Tesisi Yapıyoruz"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Körfez ve Derince muhtarlarına “Evsel Atıklardan Enerji Üretim Tesisi” hakkında bilgi verdi. Büyükakın, “Çöp fabrikası değil, evsel atıklardan enerji üretim tesisi yapıyoruz

12 Ocak 2016 Saat: 09:48
"Çöp Fabrikası Değil Enerji Üretim Tesisi Yapıyoruz"
"Çöp Fabrikası Değil Enerji Üretim Tesisi Yapıyoruz"

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Körfez ve Derince muhtarlarına “Evsel Atıklardan Enerji Üretim Tesisi” hakkında bilgi verdi. Büyükakın, “Çöp fabrikası değil, evsel atıklardan enerji üretim tesisi yapıyoruz” dedi

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Körfez İlimtepe’de kurulması gündeme gelen “Evsel Atıklardan Enerji Üretim Tesisi”yle ilgili Körfez ve Derince muhtarlarına bilgilendirme toplantısı yaptı. Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda Büyükakın, “Biz çöp depolama fabrikası değil, evsel atıkların yakılmasıyla enerji üretim tesisi kurmayı planlıyoruz. Bu tesis Türkiye’de ilk olacak ve kamuoyunda iddia edildiği gibi çöp fabrikası olmayacak. Henüz yeri için kesin bir karar vermiş değiliz. Yapılabilecek en uygun yeri belirlemeye çalışıyoruz” dedi. Bilgilendirme toplantısında Başkan Danışmanı Ömer Polat ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Necmi Kahraman da hazır bulundu.

 

3 YILLIK KAPASİTEMİZ KALDI

İlimizde 3 yıllık evsel atık depolama kapasitesinin kaldığını belirten Genel Sekreter Büyükakın, yakma tesisinin 4 yılda inşa edileceğini, yeni tesis yapılmazsa depolama tesisleriyle tüm kentin yaşanılamaz bir hal alacağını ifade etti. Gelişmiş ülkelerde evsel atıkların geri kazanım veya yakma ile bertaraf edildiğini, geri kalmış ülkelerde evsel atıkların depolandığını belirtti. Büyükakın tüm gelişmiş ülkelerde örnekleri olduğu gibi modern bir tesis yapmayı planladıklarını kaydetti.

 

BİN 600 TON ATIK

Kocaeli’de günlük bin 600 ton evsel atık üretildiği bilgisini veren Genel Sekreter Büyükakın, “Bizim için çok kritik şeylerden bir tanesi de buraya diğer alanlardan gelen evsel atıklar nasıl ulaşacak. Kocaeli’deki günlük 1600 ton evsel atığın 900 tonu Körfez, Derince ve İzmit ilçelerinden çıkıyor. İzmit sınırlarında tesis yapabileceğimiz başka bir alan yok. Derince’de ise belli yerlerde su havzaları mevcut. Gebze tarafına doğru gittikçe güney yakadaki evsel atıkları bu tarafa taşımamız gerekecek, güney tarafa doğru gitsek batı yakasındaki atıkları bu tarafa taşımamız gerekecek.

 

KESİNLEŞTİRİLMİŞ BİR NOKTA YOK

Dilovası konusunda ısrarla altını çizerek söylüyorum; Dilovası’ndaki mesele oradaki insanlar ayaklandı da yapılmaktan vazgeçildi diye bir şey yok. Dilovası’nda tesis yapmayla ilgili ne yapılmış bir ihalemiz var, ne ortada bir proje var. Sadece yer seçim çalışmaları var. Şu noktada yapılacak gibi kesinleştirilmiş bir şey değil, ön işlemlerin yürümesi için raporların hazırlanması gerekiyor. Şu anda kesinleştirilmiş bir nokta yok. Ben size tam buraya yapılacak diyemem, çalışma yapıyoruz. Biz bu çalışmalarımızı bitirdiğimizde burası uygun değildir diye bir sonuç çıkabilir. O zaman başka yer bakmak durumunda kalabiliriz’’ açıklamasını yaptı.

 

ŞEHRİN 50 YILI KURTULACAK

Toplantıda gelişmiş ülkelerden örnekler veren Genel Sekreter Büyükakın, Büyükakın, “Kocaeli’nde depolama alanlarımızın bir kısmı İZAYDAŞ’ta, bir miktar da Dilovası bölgesinde var. Büyükşehir Belediyesi olarak 3 yıl içinde çöp yakma tesisini yapalım ve bu kentin gelecek 50 yılını kurtaralım diye düşünüyoruz. Evsel atık yakma tesisinin yapımına başladığınızda, projelendirilmesi, inşaatı, devreye alınması süreci 4 yıl sürüyor. Depolama alanları çok çabuk bir şekilde doluyor ve ondan sonra da o alanın üstünü biçimlendirip bırakıyorsunuz. Ondan sonra başka bir yerde bulmak zorundasınız. Sonsuza dek bu kent depolama yolunu seçemez’’ açıklamasını yaptı.

 

YERLEŞİM YERİNE BİN METRE

Genel Sekreter Büyükakın, muhtarların dikkatle takip ettiği sunumda sözlerine şöyle devam etti: “Bizim planladığımız tesis; İZAYDAŞ gibi tehlikeli atıkların yakıldığı bir tesis olmayacak. Bu koku üretecek, havayı kirletecek bir tesis değil. Böyle bir algıyı en baştan düzeltmemiz gerekiyor” dedi. Konuşulan alanla ilgili bilgi veren Büyükakın, “Şimdi kuş uçuşu olarak mesafeleri ele alacak olursak; Atakent Evleri’ne 2 bin 500 metre, İlimtepe’ye 3 bin 550 metre, Dereköy’e 2 bin metre mesafededir. Bu tür tesislerde koruma bandı yasal olarak bin metredir. Yani bin metre mesafede yerleşim olabilir. Tesiste yakma sonucunda çıkan küllerin normal depolanacağı alanlar, ileri teknolojiyle bertaraf ve enerji üretimi tesisi 80 dönümlük alan içinde yer alacak.’’

 

RAPOR ÇIKMAZSA YAPMAYIZ

Kamuoyunda oluşan yanlış algının düzeltilmesi gerektiğini ifade eden Genel sekreter Büyükakın, konuşmasını söyle tamamladı: “Kocaeli’nin çöpü Körfez’e geliyor, Derince’ye geliyor diye bir şey yok. Derince veya Körfez, Kocaeli’nin çöplüğü oluyor diye bir şey yok. Hiçbir ilçemiz Kocaeli’nin çöplüğü değildir. Zaten biz çöplük yapmıyoruz, bu kavram çok yanlış. Burada yapılması düşünülen ‘Evsel Atık Arıtma Tesisi’ ve buradan elektrik enerjisi üretilecek. Doğru bilgilendirelim, teknik olarak tartışalım, ulaşım açısından, nakliye açısından veya diğer faktörler açısından buraya yapmak uygun değilse; zaten biz bunu teknik olarak yapmayız. Yakma tesisi yapmadığımız zaman herkes kendi çöpünü kendi depolamak zorunda kalır.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız