FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu18° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ÇİN İŞİ JAPON İŞİ...

[imagebrowser id=81] Ciddiyeti hakkında çoğunuzun kuşku duyduğu bu icatlar, Japonyada chindogu diye bilinen bir akımın ürünleri. Chindogu, başlı başına bir felsefesi olan, üstüne kitaplar yazılmış, Ja

18 Temmuz 2013 Saat: 11:53
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ...
ÇİN İŞİ JAPON İŞİ...

[imagebrowser id=81]

Ciddiyeti hakkında çoğunuzun kuşku duyduğu bu icatlar, Japonya'da "chindogu" diye bilinen bir akımın ürünleri. Chindogu, başlı başına bir felsefesi olan, üstüne kitaplar yazılmış, Japonya ve Amerika'da 'fan club'ları olan bir hobi veya kimine göre sanat.

Chindogu'nun en basit tanımı, "ticarileştirilemez icat artıkları", Chindogu'nun ana felsefesi ise "unnecessity is the mother of all inventions" şeklinde özetleniyor.

Chindogu, bilimsel ve ticari "invention-innovation" çalışmalarına anarşist bir yaklaşım getiriyor; çünkü buluş yapmayı teşvik ettiği söylenen patent, fikri hak gibi öğeleri reddediyor.

Chindogu felsefesine uygun buluşların taşıması gereken özellikler;

İcat, mutlaka çalışır olacak,Günlük hayatta kullanılabilir olacak,Chindogu için kesinlikle patent alınmayacak,Chindogu, ticarileştirilmeyecek

şeklinde olup, şimdiye kadar hiçbir Chindogu için patent alınmamış, ancak birkaç icat, mucidi dışındakiler tarafından ticarileştirilmiştir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız