CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ÇİLE VAR İSTASYON YOK!

Yüksek Hızlı Trenin geçeceği güzergahlarla ilgili Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda ÇED toplantısı düzenlendi. Bu toplantıda Kocaelileri üzecek bir gerçek ortaya çıktı. Yüksek Hızlı Tren Kocaeli

19 Şubat 2013 Saat: 18:11
ÇİLE VAR İSTASYON YOK!
ÇİLE VAR İSTASYON YOK!

Yüksek Hızlı Trenin geçeceği güzergahlarla ilgili Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda ÇED toplantısı düzenlendi. Bu toplantıda Kocaelileri üzecek bir gerçek ortaya çıktı. Yüksek Hızlı Tren Kocaeli’den geçecek ama burada istasyon kurulmayacak. İşte haberin ayrıntıları.

Kocaeli son birkaç aydır Yüksek Hızlı Tren Projesi ile yatıp Yüksek Hızlı Tren Projesi ile kalkıyor. Milli projeye vatandaşların desteği tam olsa da projede yaşanan bazı gelişmeler Kocaeli halkının tepkilerine neden oluyor. Projede kullanılacak olan taşın Maşukiye’den çıkarılacağı gündem gelmesi ile başlayan sancılı süreç İzmit Plajyolu’nda yapılan çalışmalarda tarihi eserlere zarar verilmesi ile devam etti.

Bu gerçeklerden yola çıkılacak olursa proje tartışmalarla birlikte ilerliyor. Söz konusu proje tamamlandığında ülke adına önemli bir kazanım elde edilecek fakat; trenin geçeceği güzergahlarla ilgili bilgilerin verildiği toplantıda ortaya çıkan gerçek yine tepkilere neden olacağa benziyor. ÇED toplantısında projede Kocaeli’ye istasyonun kurulmayacağı anlaşıldı. Toplantıyı takip eden CHP İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Uzun, Mehmet Kaçar ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah bu duruma tepki gösterdi.

Zaman zaman bireysel ve gereksiz tartışmaların da yaşandığı toplantıda ortaya çıkan bu gerçek kent kamuoyunu uzun süre meşgul edeceğe benziyor. Toplantıda köy muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri istasyon taleplerini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilisine iletti. Bakalım bakanlık bu talebe nasıl bir yanıt verecek bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız