FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu23° C / 23° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

CHP'liler Su Faturalarını Yaktı

CHP İzmit İlçe Başkanlığı su faturalarına yapılan zamları protesto etmek amacıyla su faturalarını yaktı.

12 Şubat 2016 Saat: 09:50
CHP'liler Su Faturalarını Yaktı
CHP'liler Su Faturalarını Yaktı

CHP İzmit İlçe Başkanlığı su faturalarına yapılan zamları protesto etmek amacıyla su faturalarını yaktı. Mehmet Ümit Küçükkaya, su fiyatlarının barajın doluluk oranına göre değil siyasi iktidarın keyfine göre belirlendiğini belirtti

Sabri Yalım Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, parti üyeleri ve vatandaşlar yer aldı. Yuvacık barajının son yıllardaki en yüksek doluluk oranına ulaşmasına rağmen su faturalarına yapılan zamları protesto etmek için alana çıkan CHP İlçe Yönetimi adına basın açıklamasını CHP İzmit İlçe Yöneticisi Selin Süloğlu gerçekleştirdi.


ZAMLARIN SEBEBİ KÖTÜ YÖNETİM
Yapılan araştırmalar sonucu suyun fiyatını etkileyen asıl faktörün siyasi iktidarın verdiği yanlış kararlar olduğunu ve bunların bir kısmını kamuoyu ile paylaşmak istediklerini belirten Süloğlu, “İSU tarafından yeterli sayıda teknik eleman çalıştırılmasına rağmen teknik elemanlar tarafından yapılabilecek işlerde müşavir firmalardan hizmet alındığı için 2006 yılından bu yana boşa harcanan ve vatandaşın cebinden çıkan miktar 156 milyon 419 bin 971 TL olmuştur” dedi.


BEDELSİZ VERİLDİ
Devlet tarafından büyükşehir belediyesine Seka binasını ve arazisini bedelsiz olarak kullanma hakkı verildi diyerek söze devam eden Süloğlu, “Belediyenin gelir elde etmek için İSU’dan bu bina ve arazi için 2004-2014 yılları arasında almış olduğu ve vatandaşın cebinden çıkan toplam kira bedeli 167 milyon 121 bin 904 TL’dir.
Yatırım planlamalarındaki yanlış kararlar yüzünden bankadan kredi kullanılması sonucu 2006 yılından bu yana sadece bankalara ödenen ve vatandaşın cebinden çıkan miktar 3 milyon 392 bin 436 TL’dir.


GÖREVDEN KAYNAKLANAN ZARAR
Hiçbir açıklama yapılmaksızın 2006 yılından beri toplam 17 milyon 413 bin 467 TL zarar su fiyatlarına giydirilerek ‘Görevden kaynaklanan zarar’ adı altında vatandaşın su faturalarına yansıtılmaktadır. İSU bir kamu kuruluşu olması ve reklama ihtiyacı olmamasına rağmen 2006 yılından bu yana reklama harcanan ve vatandaşın cebinden çıkan miktar 3 milyon 392 bin 436 TL’dir” şeklinde konuştu.


MALİYETİNDEN FAZLA
Yuvacık Barajı’nın maliyetinin 300 milyon dolar olduğunu söyleyen Süloğlu, “Bu maliyetin 2004 yılındaki dolar kuruna göre karşılığı 414 milyon TL’dir. Görüldüğü gibi İSU’nun 2004 yılından beri boşa harcadığı miktar barajın maliyetin daha yüksektir. Tüm bunların yanında içme suyu altyapısına yaklaşık 800 milyon TL harcama yapılmasına rağmen halen yüzde 30 seviyesinde su kaçakları söz konusu olup, bu kaçak su maliyetleri de su fiyatlarına yansıtılmaktadır” dedi. Basın açıklamasının sonunda su faturaları yakılarak zamlar protesto edildi ve açıklama son buldu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız