KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli yağmur4° C / 4° C

kısa süreli yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Siyaset

CHP'li Kart'ın başvurusuna ret

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın, Yargıtay'a yaptığı başvuru reddedildi.

21 Ağustos 2014 Saat: 13:20
CHP'li Kart'ın başvurusuna ret
CHP'li Kart'ın başvurusuna ret

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Ağustos itibariyle siyasi parti üyeliğinin düştüğü, milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun reddedildiğini söyledi.

Kart, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, kesin sonuçların açıklandığı 15 Ağustos'ta partisiyle ilişiğinin kesileceği ve milletvekilliğinin sona ereceği, AK Parti'nin yetkili kurullarını ve 27 Ağustos'ta yapılacak Genel Kurulu'nu yönetmesinin engellenmesi" talebiyle başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusunu reddettiğini belirten Kart, "Kararda özetle, 'Erdoğan'ın ne zaman göreve başlayacağı konusunda karar verme görev ve yetkisi TBMM'ye aittir, Cumhurbaşkanlığı sıfatını 28 Ağustos'ta kazanacaktır, siyasi faaliyetlerini sürdürebilir' deniliyor" dedi.

Atilla Kart, konuyla ilgili yarın Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacağını da bildirdi.

Kart, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda, "Recep Tayyip Erdoğan'ın eylemleri ile AKP'nin yetkili organlarının eylemleri, Anayasanın 101/son, 102/2,3 ve 103. maddeleriyle sair ilgili hükümlere açıkça aykırıdır. AKP kendi tüzüğünün 78. maddesini ve Siyasi Partiler Yasasının 15/son maddesini açık bir şekilde ihlal etmiştir. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 104. maddesi uyarınca yasal sürecin başlatılmasını ve yaptırımların uygulanmasının talep ediyoruz. Bu taleple birlikte yukarıda açıklaması yapılan idari ve yasal önlemlerin alınmasını keza ivedi olarak saygıyla talep ediyoruz" ifadelerine yer vermişti.

İlçe seçim kurulundan ret

Atilla Kart'ın, AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığı gerekçesiyle yapılmaması istemi reddedildi.

Kart, AK Parti'nin 27 Ağustos'taki 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığını iddia ederek, kongrenin hükümsüz sayılması, iptali ve yapılmasının önlenmesi için idari tedbirlerin alınması istemiyle Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurmuştu.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Kart'ın başvurusunun reddine karar verdi. 

AA

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız