FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

CHP'li Güneş'ten Erdoğan hakkında suç duyurusu

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, AKP'nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan hakkında nefret suçu işlediği gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

6 Ağustos 2014 Saat: 13:51
CHP'li Güneş'ten Erdoğan hakkında suç duyurusu
CHP'li Güneş'ten Erdoğan hakkında suç duyurusu

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, AKP'nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan hakkında nefret suçu işlediği gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Güneş, suç duyurusu sonrası Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Erdoğan'ın bir süredir cumhurbaşkanı adaylarının etnik kimliği, kökeni ile ilgilenmeye başladığını söyledi. Erdoğan'ın bu konuyu daha da ileri götürüp konuyu parti genel başkanlarına kadar uzattığını belirten Güneş, "Başbakan, genel başkanımızın mezhep kimliğinin mutlaka belirtilmesini istiyor. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu 2010 yılında CHP'yi başarıya ve ülkeyi esenliğe götüreceği için oy birliği ile seçildi. Başka hiçbir konuya bakmaksızın genel başkanlığa getirdik. Dün Başbakan NTV ve STAR TV ortak yayınında kendisine 'Ermeni bile' dendiğini 'çok çirkin iftiralar' olduğunu ve bundan dolayı da Ermeniliği aşağıladığı izledik." dedi.

ERMENİLİK AŞAĞI BİR DURUM DEĞİLDİR
Türkiye'de farklı kimlikte pek çok yurttaşın yaşadığını hatırlatan Güneş, "Türkiye'de Ermeni yurttaşlar vardır. Bizim yurttaşlarımızdır, eşit yurttaşlarımızdır. Ermenilik aşağı bir durum değildir, küçük bir durum değildir. Eşit bir durumdur. Biz tarih boyunca Ermenilerle dostluk ve barış içinde yaşamak istedik. Yine Başbakan 2011'de seçimlerin öncesinde kendisine Rumluk isnat edilmesi karşısında da 'çok çirkin bir iftira' olarak nitelemişti. Bu ülkede Rum yurttaşlar vardır. Ülkemizin dışında Rumların ülkesi vardır. Ülkemizin dışında Ermenilerin ülkesi vardır. Biz bu ülkülerle dostluk ve barış içinde onların hakları ile dostluk ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Bir düşmanlık beslemek istiyoruz. Ülkenin içinde halkın bir kısmını kin ve nefret doğuracak biçimde TCK'nın 216 maddesini ihlal eder. Anayasanın da 10. maddesini ihlal eder. İnsan Hakları Sözleşmesini de ihlal eder. Biz Türkiye'de ayrımcılık yapan bir Başbakan istemiyorduk, bir cumhurbaşkanı hiç istemiyoruz. İnsanları küçük gören bir cumhurbaşkanı asla istemiyoruz." şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız