FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.06° C / 20° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

CHP'den yeni AK Parti hamlesi

Atilla Kart, AK Parti'nin 27 Ağustos'ta yapılacak kongrenin yasal dayanağının bulunmadığını iddia etti.

15 Ağustos 2014 Saat: 17:21
CHP'den yeni AK Parti hamlesi
CHP'den yeni AK Parti hamlesi

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AK Parti'nin 27 Ağustos'ta tarihinde yapılacak 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığını iddia ederek, kongrenin hükümsüz sayılması, iptali ve yapılmasının önlenmesi amacıyla idari tedbirlerin alınması noktasında Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na başvuracaklarını bildirdi.

 

CHP'YE GÖRE ERDOĞAN'IN DURUMU

Kart, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, YSK'nin kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yayınlanması için ilgili birime göndermesi, bu sonuçları ve mazbatayı TBMM Başkanlığı'na ulaştırmasıyla birlikte saat 17.00 itibariyle Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti ile ilişiğinin kesilmiş, milletvekilliğinin düşmüş ve Başbakanlık makamının boşalmış olacağını savundu.

 

Bu sonucun doğması için TBMM Başkanlığı'nın ayrıca bir duyuru ya da tebligat işlemiyapması gerekmediğini, anayasa hukukunda bu gibi işlemlerin Resmi Gazete yoluyla yapıldığını belirten Kart, yine ilgili, muhatap kişilerin de başvuruda ya da talepte bulunması gerekmediğini, bunların başta TBMM olmak üzere ilgili anayasal kurumların re'sen ve doğrudan yapması gereken işlemler olduğunu söyledi.

 

KART: İNANILIR GİBİ DEĞİL

Anayasanın cumhurbaşkanı seçimi ve yemin aşamasıyla ilgili maddelerini anımsatan Kart, "Bu süreçlerle, anayasaya boyutuyla bağlantılı olarak ısrarla şunu anlatıyoruz. Bir de bu olayın hükümet boyutu var. Cumhurbaşkanı makamına buradan sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nı göreve davet ediyorum. Devletin başı olarak görev yapması gereken belki de en kritik aşamada sayın Cumhurbaşkanı'nın sessiz kaldığını görüyoruz. İnanılır, tasavvur edilir gibi değil" diye konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız