FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.46° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

CHP ve AK Partiyi Buluşturan Toplantı

Birçok sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu, Terörle Mücadele Komitesi bir deklarasyon yayınladı. Gerçekleştirilen toplantı ise CHP ve AKP’yi buluşturdu

3 Eylül 2015 Saat: 16:24
CHP ve AK Partiyi Buluşturan Toplantı
CHP ve AK Partiyi Buluşturan Toplantı

Birçok sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu, Terörle Mücadele Komitesi bir deklarasyon yayınladı. Gerçekleştirilen toplantı ise CHP ve AKP’yi buluşturdu

Son dönemde artan terör saldırılarını sonlandırmak ve teröre karşı ortak bilinç oluşturmak adına Kocaeli Kent Konseyi, Kocaeli Barosu, KOTO, KSO, Türk-İş Bölge Temsilciliği Memur Sen Kocaeli Temsilciliği  Kocaeli Esnaf ve Sanatlarlar Odaları Birliği, Kamu-Sen Kocaeli Temsilciliği, TÜMSİAD Kocaeli Şubesi, Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, siyasi partiler, AKP, CHP, MHP, SP, BBP ve DSP, meslek odaları, hemşehri dernekleri tarafından kurulan Terörler Mücadele Komitesi tarafından Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu’nda deklarasyon yayınladı. Deklerasyon nedeniyle oluşturulan toplantı, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva’yı da bir araya getirdi. İki başkan toplantı başlamadan önce kısa süre sohbet etti ve programkı yan yana oturarak takip etti.

 

ÜLKEMİZİ SEVİYORUZ

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Türk İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar “Ortak bir metin üzerinde çalışarak kaleme alınmasını arzu ettik. Amacımız ortak bir ses oluşturmak. Amacımız farklılılarımızı böyle zamanda ortaya koyup kavga kargaşaya neden olmak değil. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü en şiddetli şekilde hisseden inanların mesele memleket olunca bir metin altında nasıl bütünlük oluşturabileceğini ortaya koymak adına böyle bir çalışma başlattık. Metnimizi siyasi partilere götürdük. CHP İl Başkanı Cihat Altınyuva’ya, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a, MHP Aydın Ünlü’ye SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, DSP İl Başkanı Hayatı Özzeren’e teşekkür ediyorum. Bundan sonra bu şehir ve ülke için gerekirse sizlerin karşısına çıkmayı arzu ediyoruz. Hissiyatımızla kimse alay edemez. Biz bu ülkeyi seviyoruz. Her dönem biz savaşları en iyi başaran toplum olarak barış zamanında nasıl oluyorda birbirimize düşüyoruz. Anlamakta güçlük çekiyoruz. PKK’ya, ülkemize göz koyanlara çok cevaplar verdik vermeye devam edeceğiz” dedi.

 

BİR ARADA OLAMAZ

Terörle Mücadele Komitesi tarafından hazırlanan ortak metni Kocaeli Baro Başkan Vekili Nuri Yılmaz okudu . Yılmaz şunları söyledi. “Terör olaylarının, ülkemizin farklı kesimlerinin TBMM’de daha yüksek oranda temsili sonucunu doğuran 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerinin hemen sonrasında, bir terör eylemi bahane edilerek bir anda tırmandırılması, şimdiye kadar olduğu gibi bazı kirli ellerin ülkemizdeki birlik, beraberlik, barış ve huzur ortamına yeniden kastettiklerini göstermektedir. 30 yılı aşkın süredir terör ile mücadele eden milletimiz, terör ile demokrasinin bir arada olamayacağını, terör yoluyla demokratik bir hak elde edilemeyeceğini çok iyi bilmektedir. Milletimiz, 7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerinde taleplerini demokrasi içinde ortaya koymuş ve çözümü terörde değil demokraside aramıştır. Gelinen noktada ülkemiz birden fazla terör örgütü ile mücadele eder hale getirilmiştir.

 

HERKESİN DEVLETİDİR

Günümüz siyasi konjonktrü ve artan terör olayları, ülkemizin iç ve dış politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymakla birlikte, küresel güçlerin, yüzyıllarca barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimiz arasında etnik, dini ve mezhepsel nifak tohumları ekerek halkımızn sevgi bağlarını ortadan kaldırmak, Ortadoğu’ya istikrarsızlaştırmak, daha sonra da kendi menfaatlerine hizmet edecek bir Ortadoğu dizayn etmek için terör örgütlerini kullandıklarını da göstermektedir. Milletimiz, tarih boyunca birlikte omuz omuza mücadele ederek kendi vatanlarına birlik ve beraberliklerine kastedenlere karşı şimdiye kadar en etkili cevapları vermiş bir millettir. Türkiye Cumhuriyeti devlet kendisine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin devletidir.

 

DAHA DUYARLI OLMALI

Devlet tüm vatandaşlarını, vatandaşlar da devletini kucaklamalıdır. Gerek vatandaşlarımız ve gerekse devlet yöneticileri bu bilinçle hareket etmeli, terörün etnik kökeni, dini veya mezhebinin olmadığını, terör örgütlerinin belli bir etnik köken, din veya mezhebi temsil etmediklerini, bu nedenle halkımızın hiçbir kesiminin terör ile anılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlanmalıdır. Herkesi birbirlerine sevgi ile yaklaşmak, ötekileştirmemek, birlik içinde hareket ederek terör örgütlerinin amacı olan kin, nefret, ayrışma ve kaosa neden olacak tutum ve davranışlardan kaçınmak konusunda her zamankinden daha duyarlı olmaya; devlet yöneticilerini ise bir an önce kamu düzenini sağlamaya, tüm demokratik hakları güvence altına alan gerçek bir hukuk devletini bir an önce inşa etmeye davet ediyoruz.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız