KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur13.93° C / 15° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

CHP’liler Limana Sahip Çıktı

CHP İl Gençlik Kolları ve Derince İlçe Gençlik Kolları örgütleri tarafından Derince Limanı’nda başlatılacak doldurma ve genişletilme çalışmalarına karşı eylem yapıldı. CHP’li vekillerin de katıldığı eylemde gençler Derinceli

29 Şubat 2016 Saat: 11:02
CHP’liler Limana Sahip Çıktı
CHP’liler Limana Sahip Çıktı

CHP İl Gençlik Kolları ve Derince İlçe Gençlik Kolları örgütleri tarafından Derince Limanı’nda başlatılacak doldurma ve genişletilme çalışmalarına karşı eylem yapıldı. CHP’li vekillerin de katıldığı eylemde gençler Derincelilerden limana sahip çıkmasını istedi

CHP İl Gençlik Örgütü ve Derince İlçe Gençlik Örgütü Derince’de yapılmak istenen Liman projesine karşı eylem düzenledi. Yaklaşık 200 kişinin katılım gösterdiği eylemde, Derince’de 450 metrekarelik deniz alanının doldurularak büyük bir doğa katliamına sebep olacağına dikkat çekildi. Derince Shell benzin istasyonu önünde buluşan CHP’liler buradan ellerinde pankartlarla Safi Port liman girişine yürüdü. CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, ÇED raporu istenmemesini skandal olarak yorumlarken İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise Derincelilere eylem çağrısında bulundu.

 

CHP’LİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Gerçekleşen yürüyüşte emniyet güçleri CHP’lilerin yürüyüşü sırasında trafiği kontrollü olarak kapattı. Basın açıklamasına; CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ile Tahsin Tarhan, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, il yöneticisi Sabriye Şahin, Derince İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ziya Saygın, Liman-İş Sendikası Şube Başkanı Bülent Aykurt, Eğitim-Sen  Şube Başkanı Suca Omurca, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP Derince Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve çok sayıda parti üyesi katıldı.

 

TAM BİR SKANDAL

Basın açıklamasını gerçekleştiren CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, liman dolgusuyla ilgili ÇED raporu istenmemesini skandal olarak yorumladı. Erinç, “Yapılmak istenen doldurma ve genişletme işlerinin ihalesiyle birlikte limanlarımız her zamanki gibi yandaşlara peşkeş çekilmiştir. Vekilimiz Haydar Akar bu sorunu gerek mecliste gerekse kamuoyu önünde dile getirmiş, sakıncalarını tüm ülkeye anlatmıştır.  5 milyon metreküplük hafriyat ile yapılacak dolgunun ekolojik sisteme vereceği zararın ilkokul öğrencisi tarafından bilinirken, Kocaeli Valiliği tarafından ÇED raporuna gerek yok demesi başlı başına bir skandaldır. Kocaeli halkı Derince Limanı'nın genişletilmesiyle iki bin 500 kişilik istihdam oluşturacağı yalanıyla kandırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

DERİNCELİLERE SORULSUN

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Hiç bir firmayı ihaleye sokmadan yandaşa verdiler. Derince Limanı'nı bu şekilde doldurursanız doğayı katledersiniz. Burası bir deprem bölgesi olmasına rağmen valilik ÇED raporuna gerek yoktur dedi. Bizler limanlara karşı değiliz. Ancak sizler bu limanı böyle büyütecekseniz alt yapısını genişletmeniz gerek. Derince'nin durumu bunu kaldıramaz. İlla yapacağım diyorsanız referanduma gidersiniz. Burada yaşayan Derincelilere bunu sormanız gerekiyor” dedi.

 

KANUNSUZ BİR İŞ

Tarhan’ın ardından konuşan Liman-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt, “Bu ihalenin sözleşme gereği zaten iptal edilmesi gerekir. Buradan Cumhuriyet Savcılarımızı uyararak suç duyurusunda bulunuyorum. Burada Mart'tan beri hiçbir bedel vermeden aylardır kullanan firma ve buna göz yuman kamu görevlileri hakkında gerekeni yapın. Safi Port'un burada yapacağı ilk iş burada kanun yok, kanunu biz koyarız diyen liman genel müdürünü işten çıkarmak olmalıdır” şeklinde konuştu.

 

KARAOSMANOĞLU’NA SESLENDİ

Konuşmasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na seslenen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Denizlerimizin, yeşil alanlarımızın ulus üstü sermayeye peşkeş çekilmesine karşıyız. Fakat sadece bizim burada olmamız yetmiyor. Yer üstü ve yer altı yaşam alanlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Kocaeli bir deprem bölgesiyken ve hala yaralarını sarmaya çalışırken zamanında 1 metre bile dolgu alanı yaptırmayız diyen başkanları sözlerini tutmaya davet ediyoruz ve sözlerini tutup tutmayacaklarını merak ediyoruz” dedi.

 

DERİNCELİLERE EYLEM ÇAĞRISI

Eylemde son sözü alan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Derince halkına eylem çağrısında bulundu. Sarıbay, “AKP iktidarı döneminde halkın yeşille ve denizle irtibatı kesildi. Fakat gördüğüm kadarıyla Derince halkı bunun farkında değil. Halkımız Safi Port’a gerekli dersi vermeli. Ayrıca Liman İş Sendikası’ndan sadece başkanımız geldi fakat bu yeterli değil. Onların da üyeleri ile beraber buraya gelip konuya kayıtsız kalmaması gerekir. Bizimle birlikte olmaları gerekir” açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından CHP’liler olaysız bir şekilde alandan ayrıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız