FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu27.54° C / 28° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

CHP Kocaeli’de Moraller Bozuk

Seçim sonuçları CHP’de ciddi bir moral bozukluğu yarattı.

2 Kasım 2015 Saat: 15:19
CHP Kocaeli’de Moraller Bozuk
CHP Kocaeli’de Moraller Bozuk

Seçim sonuçları CHP’de ciddi bir moral bozukluğu yarattı. İl Başkanı Cengiz Sarıbay, milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan ile milletvekili adayı Turan Dumlu, 1 seçimi gazetemize değerlendirdi

CHP Kocaeli’de 262 bin 667 oy alarak 3 milletvekili çıkardı.  Yüzde 23.24 oy oranıyla ikinci parti olan CHP vekil sayısını bu seçimde de artıramadı. CHP, genel olarak oy kaybetmemiş olsa da AKP’nin ciddi yükselişi ciddi moral bozukluğu yarattı. CHP’de 4. sıra adayı Turan Dumlu’nun vekil seçilememesi de ayrı bir üzüntü konusu oldu. 1 Kasım seçimlerini CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan gazetemize değerlendirdi.

 

MAZERETİMİZ YOK

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu bir demokrasi yarışıydı. AKP bu yarışı kazandı. Dün İlyas Şeker’i tebrik ettim. Yapacak, söyleyecek bir şey yok. Biz şu veya bu mazeretin arkasına sığınmak istemiyoruz. Demek ki daha çok çalışmamız, kendimizi iyi anlatmamız gerekiyor. Sonuca şaşırmadık dersek yalan olur. Ben Kocaeli’de CHP’nin 28-30 bandında olacağını tahmin ediyordum ama olmadı. Nihayetinde bizim oyumuzda bir kayıp yok, az da olsa bir artış var. MHP ve HDP’ye bakıldığında ise ciddi kayıp söz konusu. Bu oyların AKP’ye kaydığı anlaşılıyor. Bu iki partinin yanlış politikaları oy kaybetmelerine ve AKP’nin yükselmesine neden oldu. Herkese hayırlı olsun” dedi.

 

KARARLILIK SÜRECEK

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Olağanüstü bir süreçte ve koşullarda seçim yaşadık ve bir seçimi daha geride bıraktık. Sonuçlar ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Sonuç ne olursa olsun 7 Haziran'da milletimizin tercihlerine nasıl saygı duyduysak 1 Kasım için de yine milletimizin tercihlerine saygı duymaya devam edeceğiz. Doğru bildiklerimizi söylemekten, gerçekleri savunmaktan, ülkemizin çıkarları için sorumluluktan da asla vazgeçmeyeceğiz. Biz zor zamanların partisiyiz. Ortaya çıkan tablo CHP'nin sorumluluğunu çok daha ileriye taşımıştır. Bundan sonraki en büyük temennimiz gücün baskıya dönüşmemesidir. Bunun için mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Sonuç ne olursa olsun vatandaşımızın her zaman yanında olmaya ve milletimizin iyiliği için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.  

 

BİZİM EKSİĞİMİZ VAR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “İnsanların demokratik iradelerine saygı duyuyoruz. Sonuç ortada. Biz kaldığımız yerden devam edeceğiz. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu seçimlerde emek veren üyelerimize teşekkür ediyorum. Bu sonuç elbette hepimizi şaşırttı. Hatta AKP’lileri bile şaşırttı. Bizim seçim bildirgemizi kopyalayıp seçime gittiler ve kazandılar. Demek ki bizim eksik yaptığımız şeyler var. Bunu görmek gerekir. Bundan sonra daha çok çalışıp kendimizi iyi anlatmamız gerekiyor. Sonuçlar ülkemize hayırlı olsun” dedi.

 

SORUMLULUĞUMUZ ARTTI

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Büyük bir kesimin oyunu almayı ümit ediyorduk, oylarımız artmasına karşın sonuca üzüldük. Kısa zaman içinde partililerimizle bir araya geleceğiz ve sonuçları değerlendireceğiz. Şimdi CHP olarak sorumluluğumuz her zamankinden daha fazla. Bundan böyle de, hep olduğumuz gibi yine mazlumun, ezilenin, çalışanın, işçinin, emekçinin yanında olacağız. Türkiye’nin geleceği için umut olmayı sürdüreceğiz. Muhalefet partilerinin oy kaybettiği bir dönemde Mecliste daha çok çalışacağız. Buradan iktidar partisine çağrım, hiç kimsenin kendini hukukun üstünde görmemesidir. Bu düşüncelerle tüm halkımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

EKONOMİ KORKUTTU

CHP 4. sıra Milletvekili adayı Turan Dumlu, “Bu seçimlerin ana teması ekonomik veriler oldu. Birçok insanın kredi borcu var, ticaret yapıyor. Faizlerin yükselmesi korkuttu. İnsanlar da CHP’nin tek başına iktidar olamayacağını anlayınca mecburen AKP’ye oy verdi. Bol bol bizim vaatlerimizi kopyaladılar. Saadet Partisi tamamen AKP’ye yattı. MHP ve HDP’den AKP’ye ciddi bir oy kayması oldu. AKP bile bu kadar oy almasına şaşırdı. Kocaeli’de AKP, 6 vekil çıkarsaydı, kalan bir vekil için kıran kırana bir yarış olacaktı. CHP, HDP ve MHP arasında ciddi bir yarış olacaktı. Sonuç olarak milli iradeye saygı duymak gerekiyor” dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız