FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak25.62° C / 27° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

CHP’den Gençlik Yürüyüşü

Cumhuriyet Halk Partili yüzlerce kişi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlamak amacıyla yürüyüş düzenledi.

20 Mayıs 2016 Saat: 09:18
CHP’den Gençlik Yürüyüşü
CHP’den Gençlik Yürüyüşü

Cumhuriyet Halk Partili yüzlerce kişi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlamak amacıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarla Cumhuriyet değerleri ve laiklik vurgusu yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İl, İlçe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları üyeleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yürüyüş düzenledi. Merkez Bankası önünde toplanan yüzlerce partili Sabri Yalım Parkı’na yürüyerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada partililerin yanı sıra CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, çeşitli sendika ve dernek üyeleri de yer aldı. Merkez Bankası ve Sabri Yalım Parkı’na girişlerde güvenlik güçleri aramalar yaptı. Yürüyüş esnasında atılan sloganlarla Cumhuriyet değerleri ve laiklik konularına vurgular yapıldı.


ÇOCUKLARA TECAVÜZ EDİLMESİN
İlk olarak konuşan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, “19 Mayıs Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı tarihtir. Bağımsızlık, özgürlük, demokrasi ve adalet için bir araya gelen insanlar bu değerlerin anlamını daha iyi biliyor. Kuvayi Milliye ruhuyla yola çıktık ve bu alanda bir çok konuda isyan ettik. Hiçbir zamanda susmayacağız. Mesela biz bu ülkede bir çocuk yatağa aç girmesin istiyoruz. Hatta onu da geçtik çocuklarımıza tecavüz edilmesin istiyoruz, çok şey mi istiyoruz. Madenlerde ölen insanlara bu işin fıtratında var diyorlar olmasın istiyoruz çok mu? Herkese eşit parasız eğitim istiyoruz. Yani parayla büyüyen Bilal’in oğlu İtalya’da eğitim görürken, bizim sübyan mektebinde bademle yapmasınlar, herkes kanun önünde eşit olsun istiyoruz” ifadelerini kullandı.


BU ÜLKE GENÇLİĞE EMANETTİR
Konuşmasının devamında Küçükkaya, “Eğer bugün bu dediklerimiz çoksa kimse kusura bakmasın biz birilerini rahatsız etmeye devam edeceğiz. İsyan ettiğimiz konularda mücadeleye devam edeceğiz. Bu söylediklerimiz sonucunda büyük bir şey olmasa da küçük küçük değişimler oluyorsa bizler sayesindedir. Asgari ücret bin 500 değil de bin 300 olabiliyorsa bizim uğraşlarımız sonucudur. Eğer bu ülkede hala demiryolları Mustafa Kemal’lerin 10 yılda kurduğu demir ağlar kadar yol alamadıysa neredeyse 80 yıldır, eğer bu ülkede köy enstitülerinden yetişen adam gibi eğitimcileri yetiştiremediyse artık yeter be kardeşim. Bu topraklarda eğer tek kişilerin istediği olsaydı Osmanlı yıkılmazdı en büyük devlet olarak. O yüzden birileri ekose ceket içine Başbakan arar, birileri de der ki Türkiye Cumhuriyeti gençliğe emanettir. İşte biz böyle bir liderin takipçileriyiz” açıklamasında bulundu.


ENKAZI BİZLER KALDIRACAĞIZ
Küçükkaya’nın ardından konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu gün hepimiz genciz. Birilerine inat tüm halkımıza kutlu mutlu olsun. Milletimiz hangi şartlar altında olursa olsun esareti kabul etmemiştir. Her karanlık günde mutlaka bir ateş yakmayı iyi bilmiştir. İşte o ateşin adı 19 Mayıs’tır. Tüm ulusal bayramlarımızın ruhunu yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak bizim boynumuzun borcudur. Omuzlarımızdaki mirasın sorumluluğu hepimiz için ağırdır. Öncelikle bu sorumluluğa sahip çıkan siz değerli, cesur Cumhuriyet sevdalılarını gönülden kutluyorum. Günümüz Türkiye’sinde ben gidersem devlet yıkılır diyen diktatör zihniyetin yarattığı enkazı kaldırmakta bizim sorunumuzdur. Bu mücadele azmimiz “Benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır” sözünü söyleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten geliyor” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız