FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış19.06° C / 20° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

CHP’de Liste Krizi Çıktı

CHP İl Kongresi’ne blok liste, çarşaf liste tartışması damgasını vurdu. Bazı partililer blok listenin demokratik olmadığını öne sürerek itirazlarda bulundu.

27 Aralık 2015 Saat: 17:49
CHP’de Liste Krizi Çıktı
CHP’de Liste Krizi Çıktı

CHP İl Kongresi’ne blok liste, çarşaf liste tartışması damgasını vurdu. Bazı partililer blok listenin demokratik olmadığını öne sürerek itirazlarda bulundu. Zaman zaman gerginliklerin yaşandığı kongre blok liste olarak gerçekleştirildi

CHP İl Örgütü’nün 35. olağan kongresi dün Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 600 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongreye blok liste-çarşaf liste tartışması damga vurdu. Divan oluşturulduktan sonra tek tek delegelerin isimleri okunarak blok liste mi yoksa çarşaf liste mi istedikleri soruldu. Bunun sonucunda ise seçim blok liste yöntemiyle gerçekleştirildi. Kongreye tek aday olarak mevcut başkan Cengiz Sarıbay katıldı. 


22 KURULTAY DELEGESİ 
Kongrede 600 il delegesi, 3 milletvekili ve doğal delege olan 5 disiplin kurulu üyesinin oy kullanma hakkı bulunuyor. Kongre sonucunda il başkanı, 24 il yönetim kurulu üyesi, 9 disiplin kurulu üyesi ve 22 kurultay delegesi belirlendi. Kongre sonucunda seçilen olan kurultay delegeleri 17 Ocak’ta gerçekleştirilecek kurultayda oy kullanacak. CHP Kocaeli İl Örgütü üyelerini il kongresinde genel merkez de yalnız bırakmadı. CHP PM Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer kongre de divan başkanı oldu. 


GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
CHP’nin Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek 35. olağan genel kurulu için emniyet güçleri de geniş güvenlik önlemleri aldı. Emniyet güçleri, kültür merkezi dışında yaklaşık 5 araçla kongrenin tamamlanmasını bekledi. Sabancı Kültür Merkezi içerisinde de emniyet güçleri X-Ray cihazının önünde olası bir gerginliğe ve provokasyona karşı hazır bir şekilde bekledi.


SARIBAY EŞİYLE GELDİ
CHP İl Başkanı ve başkan adayı Cengiz Sarıbay, erken saatlerde Sabancı Kültür Merkezi’ne gelerek delege kartını aldı. Partililerle sohbet eden Sarıbay, kongreyle ilgili son hazırlıkları inceledi. Cengiz Sarıbay’a eşi Nurdan Sarıbay da eşlik etti. Sarıbay çifti, partililerle kısa kısa sohbetler ederek fotoğraf verdi.


SEYMEN KAPIDA KARŞILADI
22 kişilik kurultay delege listesinde olması beklenen partinin önemli isimlerinden Alpaslan Seymen, kongreye ilk gelen isimlerden oldu. Seymen, sabahın erken saatlerinde Sabancı Kültür Merkezi’ne gelerek, bina girişinde partilileri karşıladı. Tek tek herkesle selamlaşan Seymen, misafirleri kongre alanına uğurladı.


SİRMEN DE GELDİ
CHP eski Milletvekili Sefa Sirmen, Prof. Dr. Hurşit Güneş gibi isimler de kongreye erken gelen isimler arasında oldu. Eski vekiller, Sabancı Kültür Merkezi’ne erken saatlerde gelerek partililerle sohbet etti. Öte yandan kongreye uzun zamandır Kocaeli’de gözükmeyen, bir dönem adı CHP’den Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için geçen Ardahan eski Milletvekili Ensar Öğüt’te erkenden gelen isimler arasında oldu.


CEYHAN DA KATILDI
CHP’nin 35. olağan genel kuruluna CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, CHP Kocaeli eski milletvekilleri Prof. Dr. Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, Sefa Sirmen, Ardahan eski milletvekili Ensar Öğüt, ilçe başkanları, il eski başkanları, ilçe eski başkanları, delegeler ve partililer katıldı.


DİVAN OLUŞTURULDU
CHP’nin kongresi saat 12:00 itibarı ile divanın oluşturulmasıyla başladı. Kongrenin divan başkanlığına CHP Eskişehir Milletvekili ve PM üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer seçilirken, yardımcılıklarını ise Rıdvan Alkan, Aysun Kılınç ve Hüseyin Yılmaz yaptı. Kongre İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başlatıldı.


BLOK- ÇARŞAF TARTIŞMASI
Kongrenin divan başkanı Gaye Usluer, kongrenin blok listeyle yapılması için bir önerge geldiğini ifade etti. Bunun üzerine İl eski Başkanı İbrahim Aydın söz aldı ve tepki gösterdi. Aydın, “Blok liste üzerinden kendini pazarlayacaklar” demesi üzerine salon bir anda karıştı. Salonda kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Devamında il delegesi Avni Çağlar, önergenin aleyhinde bir konuşma yaparak blok listenin demokratik olmadığını söyledi. Bir diğer il delegesi Remzi Özkan ise blok listenin lehinde bir konuşma yaptı.


TEK TEK SORULDU
Kongrenin blok listeyle mi yoksa çarşaf listeyle mi yapılacağı konusu, yapılan oylamayla belirlenemedi. Bunun üzerine divan heyeti, delegelerin adını tek tek okuyarak blok liste mi yoksa çarşaf liste mi diye sordu. Oylamanın sonucunda ise 227 kabul oyuna karşın 165 ret oyu çıktı. Bunun sonucunda ise kongre blok liste yöntemiyle gerçekleştirildi.


PARTİLİLER ELEŞTİRDİ
Oylama işlemlerinin tamamlanmasının ardından faaliyet ve hesap raporları okundu. Daha sonra ise partililer yaklaşık bir saat boyunca kürsüye gelerek düşüncelerini aktardı. Bazı partililer, seçimin çarşaf listeyle yapılmasına tepki gösterdi ve CHP’nin bu sebepten dolayı zarar göreceğine dikkat çekti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız