FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cezaevinde Ölüme Terkettiler

32,5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Abdullah Kalay'a Kocaeli Üniversitesi tarafından iki kez “tahliye edilmeli” raporu verildi. Ancak Adli Tıp Kurumu Kalay'ın tahliye edilmesine ilişkin raporu görmezden geldi

13 Ağustos 2015 Saat: 16:20
Cezaevinde Ölüme Terkettiler
Cezaevinde Ölüme Terkettiler

 32,5 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Abdullah Kalay'a Kocaeli Üniversitesi tarafından iki kez “tahliye edilmeli” raporu verildi. Ancak Adli Tıp Kurumu Kalay'ın tahliye edilmesine ilişkin raporu görmezden geldi

Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 47 yaşındaki Abdullah Kalay'a Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı tarafından iki kez tahliye edilmesi yönünde rapor verildi. Cezaevinde geçirdiği açlık grevlerinin ardından Wernicke Korsakoff Sendromu teşhisi konulan Kalay'ın kronik kalp rahatsızlığı ve koroner arter hastalığının da olduğu raporlarla ortaya çıktı. Kalay, kronik rahatsızlığının yanı sıra cezaevinde geçirdiği kalp krizine geç müdahale edildiği için sağlığı onarılamaz derecede hasar gördü.


GEÇ MÜDAHALE EDİLDİ
Kalay, Bayrampaşa Cezaevi’nde kaldığı sürede iki kez açlık grevine katıldı. 1996 ve 2000 yılında yaptığı ancak hatırlayamadığı açlık grevleri sonrasında 38 kiloya düştü. Ölüm orucuna yatan mahkumlarda sık rastlanan ve hafıza kaybı gibi bedensel işlevlerde düzensizlik şeklinde kendini gösteren “Wernicke Korsakoff Sendromu” teşhisi konulan Kalay, 2012 yılında kalp krizi geçirdi. Gardiyanların çağrılmasına karşın 2,5 saat sonra hastaneye kaldırılması nedeniyle onarılamaz derecede hasar gören Kalay’ın kalp fonksiyonları yüzde 65 oranında durdu.


İKİ KEZ RAPOR VERİLDİ
Sağlık durumunun her geçen gün kötüleşmesi üzerine Kalay’ın avukatları, Kocaeli İnfaz Savcılığı’na “infazın ertelenmesi” için başvuruda bulundu. Kalay bu süreçte Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde farklı tarihlerde iki kez muayene oldu ve hapishane koşullarından ötürü hastanın yeniden kalp krizi geçirebileceği, cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazına, hastanelerin mahkûmlara ayrılan bölümlerinde de devam edilemeyeceği yönünde iki kez heyet raporu aldı.


ÜÇÜNCÜ BİR RAPOR OLUŞTURULDU
Cezaevinde kalamayacağına dair Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı heyeti tarafından verilen 2 adet rapora rağmen Adli Tıp Kurumu tarafından tahliye edilmeyen Abdullah Kalay' a, üniversite heyeti 3. bir rapor oluşturdu. Kocaeli Üniversitesi'nin hazırladığı raporda Adli Tıp Kurumu'nun tekrar değerlendirme yapması istendi. Raporla birlikte Abdullah Kalay, 3 Ağustos Pazartesi günü Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek muayene edildi. Kurumun rapor sonucu önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor ancak Kalay’ın cezaevinde geçirdiği her saat hayati açıdan risk taşıyor.


AİLESİ AÇIKLAMA YAPTI
Abdullah Kalay'ın günde 10 çeşit ilaç kullandığını belirten eşi Güler Kalay, eşinin kalbinin de yüzde 30 oranında çalıştığını ifade etti. Güler Kalay gazetemize şu açıklamalarda bulundu: “Kız çocuklarına cinsel tacizde bulunan Hüseyin Üzmez’ in prostat rahatsızlığı nedeniyle tahliye edildiği sistemde, zihinleri köleleşmeyen, iradeleri tutsak alınamayan hasta tutsakların durumları manidar hale geliyor. Abdullah Kalay ve diğer hasta tutsakların durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Bunun adı işkencedir, katliamdır. Bir an önce Abdullah Kalay ve tüm hasta tutsaklar tahliye edilmelidir."

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız