FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.07° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cerattepe Yürüyüşüne Polis Müdahalesi: 12 Gözaltı

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan altın madenini protesto etmek için yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahalede bulundu, 12 eylemci gözaltına alındı

18 Şubat 2016 Saat: 09:47
Cerattepe Yürüyüşüne Polis Müdahalesi: 12 Gözaltı
Cerattepe Yürüyüşüne Polis Müdahalesi: 12 Gözaltı

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan altın madenini protesto etmek için yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahalede bulundu, 12 eylemci gözaltına alındı

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan altın madenini protesto etmek amacıyla Belediye İş Hanı önünde toplanan yaklaşık 300 kişilik STK, oda, sendika ve siyasi parti üyelerinden oluşan grup, Sabri Yalım Parkı'na kadar yürüyüp bir basın açıklaması yapmak istedi. Ancak emniyet güçleri eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle yürüyüşe izin vermeyerek, Yürüyüş Yolu Fethiye Caddesi mevkiinde adeta etten duvar ördü.

 

 POLİSLER YÜRÜYÜŞE İZİN VERMEDİ
Eylemcilerin yürümekte ısrar etmesi üzerine polis ile eylemciler karşı karşıya geldi. Polis eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle defalarca yaptığı uyarıya rağmen yürümek isteyen eylemcilere müdahale gerçekleştirdi. Kısa süren gerginliğin ardından polis tekrar etten duvar örerek eylemcilere yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Eylemciler yürüyemeyeceğini anlayınca yürüyüşten vazgeçerek basın açıklamasını burada yapma kararı aldı.
 

SELAM OLSUN ARTVİN HALKINA
Eylemciler adına basın açıklamasını okuyan Beşir Çavuş, "Doğasını ve yaşam alanlarına sahip çıkmak için 25 yıldır bıkmadan direnen Artvin halkı 750 kişi ile açmış olduğu Türkiye tarihinin en büyük çevre davası olma özelliğini koruyor. AKP hukuk tanımaz irade tanımaz tavrı ile saldırılarını artırarak devam ettiriyor. Türkiye'nin en sakin ili olan Artvin ve Artvin halkı üzerine işgal kuvvetleri saldırmaktan geri durmuyor. Artvin halkı soruyor polis ve jandarma halkın haklarını mı savunuyor? yoksa Cengiz Holding'imi?. Yüzlerce polis desteği ile yola çıkan iş makinaları akıllara Neden şimdi? sorusunu getirdi. 25 yıldır devam eden mücadelenin en önemli kırılma anlarından biri hiç kuşkusuz Danıştay tarafından da onaylanan manifesto niteliğindeki iptal kararı. Cengiz İnşaat topu tüfeği ile bu yüzden saldırıyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan Artvin halkına dayanışma ile kocaeli'den selam olsun" ifadelerini kullandı.
 

12 EYLEMCİ GÖZALTINA ALINDI
Basın açıklamasının ardından eylemcilerin bir kısmı dağıldı. Yaklaşık 100 kişilik grup ise yürümeye devam edeceklerini söyledi. Bunun üzerine polisler tekrar uyarıda bulunarak eylemin izinsiz olduğu gerekçesiyle bu yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Eylemciler ısrar edince polisler müdahaleye başladı. Fethiye Caddesi'ne doğru kaçan eylemcilerden bir kısmına ağır şekilde müdahalede bulunan polisler yakaladığı 12 eylemciyi gözaltına aldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız