FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cengiz Topel'e Ils Geliyor

Sadece Trabzon’a yolcu uçağı seferlerinin olduğu Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na, inişleri daha güvenli hale getirmek için IlS sistemi geliyor. Vali Güzeloğlu, sistemin 15 ya da 20 günde aktifleştirilececeğini söyledi.

13 Ağustos 2015 Saat: 15:12
Cengiz Topel'e Ils Geliyor
Cengiz Topel'e Ils Geliyor

Sadece Trabzon’a yolcu uçağı seferlerinin olduğu Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na, inişleri daha güvenli hale getirmek için IlS sistemi geliyor. Bilgi paylaşımı yapan Vali Güzeloğlu, sistem 15 ya da 20 günde aktifleştirilececeğini söyledi

Sivil uçuşlar için hizmete girdiği günden bu yana yolcu uçaklarına bir açılan bir kapanan ve şu anda da sadece Trabzon’a yolcu taşımacılığı yapılan Kartepe’deki Cengiz Topel Havalimanı’na ILS sistemi geliyor. Vali Hasan Basri Güzeloğlu havalimanında basın toplantısı düzenleyerek sistemle ilgili bilgilere kamuoyuyla paylaştı. Sabah saatlerinde düzenlenen açıklamada Vali Güzeloğlu’na, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma ve Havalimanı Müdürü Hakan Çelik eşlik etti.

 

DAHA GÜVENLİ UÇUŞLAR

Sistemle ilgili bilgi veren Güzeloğlu, “Uçuş güvenliği anlamında ILS denilen güvenlik sistemine de geçilerek daha güvenli yolculukların yapılması açısından oldukça önemli olacaktır. Bilindiği üzere ILS hava şartlarının uçağın inişine uygun olmadığı zamanalar da bile pilota dahi gerek kalmadan uçağa müdahale ederek uçağın güvenle inmesini sağlamaktadır. 15 -20 gün içerisinde bu ILS sistemine geçilmesiyle birlikte daha güvenli uçuşlar yapılabilecektir” dedi.

 

RAKAMLARI PAYLAŞTI

Hasan Basri Güzeloğlu, Kartepe’deki sivil havacılık faliyetleriyle ilgili bilgileri de paylaşarak, geçen mayıs ayından bu yana ne kadar yolcuğu taşındığını aktardı. Vali Güzeloğlu  “Geçen mayıs ayında  32 uçuş 2950 yolcu, haziran ayında 42 uçuş  4 bin 963 yolcu taşınmış, temmuz ayında  44 uçuş ile 5 bin 210 yolcuya ulaşmıştır. Ve  ağustos ayında ise şimdiye kadar bin 723 yolcu taşınmıştır. 1 Ocak-10 ağustos ayı  431 yurt içi 18 yurt dışı uçuşu ile 16 bin 432 iç ve dış alanda yolcu bu hava limanı kullanmıştır” ifadelerine yer verdi. Paylaştığı rakamlardan sonra Hasan Basri Güzeloğlu, sivil uçuşların artırılmasını istediklerini de sözlerine ekleyen bir konuşma yaptı.

 

TAMAMLAYICI NİTELİK

Güzeloğlu şöyle konuştu: “Hava limanının hem ulusal hem de uluslar arası alan açılması hem ilimize hem de ülkemize katkı sunmaktadır. Bir dönem açılan ardında kapatılan ve son olarak da yine de açılması ile birlikte yeni bir ivme kazanmaktadır. Cengiz Topel Havalimanı ilimizin ve ülkemizin gelişmesine de, yerel ve bölgesel anlamda bakıldığında önemli bir ulaşım ağı olarak önemli bir görevi yerine getirmektedir. Haftaya 5 gün Trabzon ilimiz arasında karşılıklı seferler yapılmaktadır. Cengiz Topel Havalimanı her geçen gün artan ivmesi ile birlikte bölgedeki Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı için de tamamamlayıcı bir nitelik kazanmaktadır.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız