FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur20.68° C / 22° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cengiz Topel'de İlk Uçuş Bugün

Kocaeli’nin uzun yıllar askeri olarak kullanılan havaalanı Cengiz Topel, 2011 yılında sivil havacılığa açılmıştı. Yaklaşık 5 yıl boyunca çeşitli defalar açılıp kapanan havaalanı bugün yeniden Trabzon uçuşuna başlıyor. İlk uç

5 Mayıs 2015 Saat: 10:12
Cengiz Topel'de İlk Uçuş Bugün
Cengiz Topel'de İlk Uçuş Bugün

Kocaeli’nin uzun yıllar askeri olarak kullanılan havaalanı Cengiz Topel, 2011 yılında sivil havacılığa açılmıştı. Yaklaşık 5 yıl boyunca çeşitli defalar açılıp kapanan havaalanı bugün yeniden Trabzon uçuşuna başlıyor. İlk uçuş saat 07.30’da

Açıldığı ilk günlerde AKP’li yöneticiler ile KOTO yetkilileri havaalanının aktif kullanımı için çok sayıda etkinlik gerçekleştirilen, Türkiye’nin çeşitli bölgelerine kafileler halinde seyahatler düzenlenen Cengiz Topel Havaalanı hatırlanacağı gibi bir dönem sadece Trabzon uçuşları için kullanılmıştı. Trabzon uçuşlarından kısa süre sonra yaşanan sorunlar nedeniyle havaalanı kapanmıştı. Yine AKP ve KOTO yetkililerinin araya girmesiyle Anadolu Jet firması bölgemize gelmiş ve Ankara aktarmalı uçuşlarla Türkiye’nin dört bir yanına uçmaya başlamıştı.

 

AKTARMA BİR YIL SÜRDÜ

Kocaeli’den Ankara’ya, Ankara’dan da aktarma ile Türkiye’nin dört bir yanına uçuşların gerçekleştirilebildiği Cengiz Topel Havaalanı’nda yaklaşık bir yıl boyunca aktarmalı uçuşlar devam etti. 2014 yılı ekim ayına kadar devam eden uçuşlar Anadolu Jet’in, havaalanında ILS ismi verilen ve görüş mesafesinin düşük olduğu hava şartlarında uçak iniş ve kalkışlarını kolaylaştıran sistemin bulunmaması nedeniyle iptal olan seferlerden zarar etmesinin ardından sonlandırıldı. 

 

UÇUŞ MALİYETLERİ

Anadolu Jet’in daha fazla direnememesine düşük sefer sayısının beraberinde getirdiği uçuş maliyetleri de etki yaptı. Cengiz Topel Havaalanı’nın uçuş maliyetleri Sayıştay denetçilerinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi’yle ilgili raporuna da yansıdı. 2013 Sayıştay raporlarına göre Cengiz Topel’de uçuş maliyetleri 2013 yılında, bir önceki yıla göre 3 kat arttı. 2012 yılında Cengiz Topel Havaalanı’nda uçuş başına maliyet 2 bin 200 lira olurken, 2013 yılında bu maliyet 7 bin 60 liraya yükseldi. Havaalanında 2014 yılı ekim yanında uçuş faaliyetleri tamamen sona erdi.

 

HAC VE UMRE SEFERLERİ

Havaalanı o tarihten günümüze dek sadece askeri uçaklara ve kargo uçaklarına hizmet verdi. Bir süre önce KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın daha önceki dönemlerde yaptığı hac ve umre uçuşlarının kentimizden yapılmasıyla ilgili öneri kabul edildi. Özdağ, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile birlikte Cengiz Topel Havalimanı’na giderek eksiklerle ilgili incelemelerde bulundu. Belirlenen eksiklikler giderildikten sonra havaalanının hav ve umre severleri için yeniden faaliyete geçirileceği duyuruldu.

 

IŞIK İSTEDİ, OLDU

Son olarak Nisan ayının başında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ILS sisteminin havaalanına koyulmasıyla ilgili yapılan çalışmaları inceledi. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Işık, cihazların kurulmasının ardından uçuşların ilk etapta Trabzon, daha sonra Antalya, Erzurum ve diğer illere başlayacağını söyledi. Hac ve umre seferlerinden hiç bahsetmeyen Bakan Işık’ın istediği olduğu ve havaalanı yeniden Trabzon uçuşlarına başladı. Hac ve umre seferleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken ilk Trabzon seferinin bugün 07.30’da gerçekleştirileceği öğrenildi. Trabzon'dan 07.30'da kalkacak uçak 09.10'da Cengiz Topel'e inecek. Burada yarım saat duracak olan uçak 09.40'da yolcularını alarak havalanacak. Hafta içi her gün gerçekleşecek olan seferlerin ücreti kişi başı 59 TL olacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız