FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cengiz Topel’e 5 Milyonluk Daha Yatırım

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eşme’de devam eden yol ve köprü yapımları ile Cengiz Topel’deki çalışmaları yerinde inceledi. Işık, Eşme’deki çalışmaların Aralık ayında biteceğini kaydederken, Cengiz Topel Havaala

23 Eylül 2015 Saat: 16:14
Cengiz Topel’e 5 Milyonluk Daha Yatırım
Cengiz Topel’e 5 Milyonluk Daha Yatırım

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Eşme’de devam eden yol ve köprü yapımları ile Cengiz Topel’deki çalışmaları yerinde inceledi. Işık, Eşme’deki çalışmaların Aralık ayında biteceğini kaydederken, Cengiz Topel Havaalanı’na 5 milyon liralık daha yatırım yapılacağını aktardı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kartepe’ye çıkarma yaptı. Eşme’de devam eden çalışmalar ve Cengiz Topel Havaalanı’ndaki gelişmelerle ilgili bilgiler aktaran Bakan Işık, Eşme’de devam eden yol ve köprü yapımlarının Aralık ayına kadar tamamlanmasını beklediklerini ve Cengiz Topel Havaalanı’na daha 5 milyon liralık yatırımın daha yapılacağını aktardı. Bakan Işık’a bu ziyaretlerinde Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ve bürokratlar da eşlik etti.


RİSKLİ ALANLARDA ÇALIŞMA
Devam eden çalışmaları inceledikten sonra Eşme’deki son durumla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Işık, felaket bölgesindeki tüm riskli alanlarda çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. Işık, “Son dönemlerde mevsimlerin dengesi şaştı. Fakat memnuniyetle görüyoruz ki tüm riskli alanlarda KGM gerekli çalışmaları gerçekleştiriliyor. Eşme’deki riskli bölgeler olası felaketlere karşı hazırlıklı bir hale getiriliyor. Tüm tedbirler alınıyor” dedi.


MADEN DERESİ’NE GÖLET
Büyükşehir Belediyesi’nin sel felaketinde taşan Maden Deresi üzerindeki gölet çalışmasıyla ilgili bilgi veren Işık, “Büyükşehir Belediyesi Maden Deresi üzerine bir gölet yapıyor. Bu göletten hem 6 bin dönümlük alana su verilecek hem de olası felaketlere karşı bir tedbir alınmış olacak.  tüm projelerimiz devam ediyor. Hava muhalefeti yaşamazsak Aralık ayına kadar projelerimiz büyük ölçüde tamamlanır. Projelerin maliyetleriyle ilgili net bir bilgiye sahip değilim. Fakat bunun hiçbir önemi yok. Karşılayacak gücümüz var. Yeter ki bir daha Eşme’de böyle felaketler yaşanmasın” diye konuştu.


YOL ARALIK’TA AÇILACAK
Eşme’de yaşanan ilk sel felaketinin ardından Sakarya’dan İzmit’e geliş güzergahında heyelan olmuş ve yolun bir bölümü trafiğe kapatılmıştı. Bu bölgeyle ilgili de bilgi veren Işık, “Burada farklı bir çalışma devam ediyor. Gözüktüğü gibi bu toprağı buradan kaldırsınlar konusu değil. bir daha heyelan yaşanmaması için bu yolun üzerine toprağa 100’ün üzerinde kazık çakıyoruz. Toprağın kaymaması için bu çalışmalar yapılıyor. Bu yolumuzu da inşallah bir sıkıntı yaşamazsak Aralık sonuna kadar açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.


TEPELER TIRAŞLANDI
Eşme ziyaretinin ardından beraberindeki heyetle birlikte Cengiz Topel Havaalanı’na gelen Bakan Fikri Işık, burada da incelemeler yaptıktan son bilgiler aktardı. Işık, “Cengiz Topel Havaalanı’ndaki en büyük problemimiz ILS cihazı olmamasıydı. Fakat göründüğü gibi biz, ILS cihazını kullanmamıza engel olan bazı tepeleri tıraşladık. 1 milyon metreküp hafriyatla bu tepeler tıraşlandı. Ve sonucunda ILS cihazlarını yerleştirdik. Artık herhangi bir sıkıntı yaşanmadan Cengiz Topel kullanılabilecek” dedi.


ERZURUM VE ANTALYA HEDEFİ
Cengiz Topel Havaalanı, Kocaeli’nin en önemli projelerinden biri olduğunu hatırlatan Işık, “Havaalanı projemiz Kocaeli’deki en önemli projelerden biri. Tepelerin tıraşlanması ve ILS cihazının yerleştirilmesiyle toplam 5 milyon liralık bir yatırım yaptık. Şimdi havaalanına gelen taksi yolunu da değiştireceğiz. Bir 5 milyon liralık daha yatırım yapacağız. Yani buraya toplam bir yılda 10 milyon liralık yatırım yapmış olacağız. Hedefimiz 2016 yılına kadar iki ile daha uçmak. Erzurum ve Antalya’ya direk uçuşlar yapılması için çalışıyoruz. Bu Da umarız genişleyecek” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız