FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cengiz Topel’de maliyet 3 katına çıktı

Cengiz Topel Havaalanı’yla ilgili rapor hazırlayan Sayıştay denetçileri, maliyetlerin bir yılda 3 kat arttığını belirledi. Buna göre; 2012 yılında uçuş başına 2 bin 200 lira olan maliyet, 2013’te 7 bin liraya yükseldi. İstanbul Atat

10 Şubat 2015 Saat: 14:00
Cengiz Topel’de maliyet 3 katına çıktı
Cengiz Topel’de maliyet 3 katına çıktı

Kartepe’de kurulu olan Cengiz Topel Askeri Havaalanı, 2011 yılında sivil havacılığa açılmıştı. Açıldığı ilk günlerde AKP’li yöneticiler ile KOTO yetkilileri havaalanının aktif kullanımı için çok sayıda etkinlik gerçekleştirmiş, Türkiye’nin çeşitli bölgelerine kafileler halinde seyahat edilmişti. Bir dönem sadece Trabzon’a uçuş yapılan havaalanı, kısa süre sonra yan sorunlar nedeniyle uçuşlara kapanmıştı. Yine AKP ve KOTO yetkililerinin araya girmesiyle Anadolu Jet firması bölgemizden uçuş yapmaya başlamıştı.

 

SAYIŞTAY RAPORLARINA GİRDİ
Kocaeli’den Ankara’ya, Ankara’dan da aktarma ile Türkiye’nin dört bir yanına uçuşların gerçekleştirilebildiği Cengiz Topel Havaalanı’nda yaklaşık bir yıl boyunca aktarmalı uçuşlar devam etti. 2014 yılı eylül ayına kadar devam eden uçuşlar, Anadolu Jet’in daha fazla direnememesi nedeniyle sona erdi. Cengiz Topel Havaalanı’nın uçuş maliyetleri Sayıştay denetçilerinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi’yle ilgili raporuna da yansıdı. 2013 Sayıştay raporlarına göre Cengiz Topel’de uçuş maliyetleri 2013 yılında, bir önceki yıla göre 3 kat arttı.

 

UÇUŞ BAŞINA MALİYET 7 BİN LİRA
2012 yılında Cengiz Topel Havaalanı’nda uçuş başına maliyet 2 bin 200 lira olurken, 2013 yılında bu maliyet 7 bin 60 liraya yükseldi. Cengiz Topel’de 2012 yılında uçuşların maliyeti toplam 3 milyon 827 bin lira iken, 2013 yılında toplam maliyet 5 milyon 13 bin lira olarak hesaplandı. Havaalanı artan uçuş maliyetleri AnadoluJet gibi taşımacılık faaliyetini sürdüren firmalara yansıdı ancak firmalar kent erklerinin ricası üzerine bu maliyetleri bilet fiyatlarına yansıtmadı. Uzun süre zararına yolcu taşıyan firmalar maliyetlerin giderek artması üzerine bir bir Kocaeli’den çekilme kararı aldı.

 

HAC VE UMRE SEFERLERİ
Bilindiği gibi 2014 yılının ekim ayında sivil uçuşların sona erdiği havalimanı o tarihten günümüze dek sadece askeri uçaklara ve kargo uçaklarına hizmet verdi. Önceki gün ise KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın daha önceki dönemlerde yaptığı hac ve umre uçuşlarının kentimizden yapılmasıyla ilgili öneri kabul edildi. Özdağ, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile birlikte Cengiz Topel Havalimanı’na giderek eksiklerle ilgili incelemelerde bulundu. Belirlenen eksiklikler giderildikten sonra havaalanı yeniden faaliyete açılacak. Ancak maliyetler önceki senelerde olduğu gibi artmaya devam ederse, hac ve umre seferleri için kentimizi tercih eden firmalar da uzun süre dayanamayacak.

 

incelee

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, KOTO Başkanı Murat Özdağ ile birlikte Cengiz Topel Havaalanı’nda incelemelerde bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız