FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.06° C / 20° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

ÇED Toplantısında Vatandaştan Tepki

TCDD tarafından yapılacak olan Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi’nin ÇED toplantısında, vatandaşlar projeye karşı tepki gösterdi

10 Mayıs 2016 Saat: 13:16
ÇED Toplantısında Vatandaştan Tepki
ÇED Toplantısında Vatandaştan Tepki

TCDD tarafından yapılacak olan Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi’nin ÇED toplantısında, vatandaşlar projeye karşı tepki gösterdi

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Adapazarı İstanbul Kuzey Geçişi Demiryolu Projesi’nin ÇED toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve MGS Proje Müşavirlik Mühedislik firması Proje Koorditörü Metin Öz’ün halkı bilgilendirmek amacıyla katıldığı ÇED toplantıda vatandaşların projeye karşı olan tepkileriyle karşılaştı. Kartepe’de Uzunbey, Sarımeşe, Ertuğrul Gazi ve Ataevler mahalleleri sakinleri, İzmit’te ise Çayırköy, Durhasan, Solaklar, Tepeköy ve Sepetçi mahallelerinin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacağı için projeye tepki gösterdi.


FABRİKALARI YIKSINLAR
MGS Proje Koordinatörü Metin Öz’ün projeyi vatandaşlara anlattığı sırada ilk tepki Kartepeli vatandaşlardan geldi. Kartepeli mahalle sakinleri, projenin POSCO ve yanında bulunan fabrikalara dokunulmaması amacıyla hat üzerinde bir U çizildiğini iddia etti. Ertuğrul Gazi Mahalle Muhtarı Yücel Turak, “Fabrikalara dokunulmaması için Kartepe’yi dümdüz ediyorlar. Bu kadar insan evsiz kalacağına fabrikaları yıksınlar. Bunca insan mağdur edilmesin. Benim mahallemde sadece 80 hanenin evi ve bir cami yıkılacak. Yazıktır, günahtır. Gücünüz yetiyorsa fabrikaları yıkın” dedi.


EN UYGUN GÜZERGAH
Mahalle sakinlerinin tepkilerini dinledikten sonra açıklama yapan Proje Koordinatörü Metin Öz, tüm çalışmaların yapıldığını ve en uygun hattın çizildiğini ifade etti. Metin Öz, “İnanın ki tüm alternatif yollar denendi. Gerekli çalışmalar yapıldı. Şu an için en uygun proje bu olarak gözüküyor. Ama biz bu ÇED toplantısını sizlerin tepkilerini almak için yapıyoruz. Mutlaka gerekli değerlendirmeler yapılacaktır. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.


PROJEYİ ONAYLAMIYORUZ
Projenin İzmit’teki ayağında ise hızlı trenin geçeceği bölgeden etkilenen Çayırköy, Tepeköy, Durhasan, Solaklar ve Sepetçi mahallelerinin sakinleri yerleşim yerlerinin yıkılacak olmasından dolayı şikayet etti. Bölgede yaşanacak sıkıntıları dile getiren Çayırköy Mahalle Muhtarı Aşır Akbaba, “Belediyemiz Çayırköy’de dahil olmak üzere projede adı geçen tüm mahallelerim imara açtı. Yani imar planlamaları yapıldı. Kent bu bölgelere doğru genişleyecek. Hal böyleyken nasıl bu proje bu mahallelerin kalbinden geçip gider. Kesinlikle biz bölge halkı olarak bu projeyi onaylamıyoruz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız