CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu15.87° C / 18° C

az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Çayırova’da Emek ve İnönü için…

Çayırova meclis toplantısı sonrası Kocaeli TV’nin için değerlendiren başkan Şevki Demirci uzun süredir bölgenin en büyük sorunlarından biri olan Emek ve İnönü mahallelerin imara açıldığı müjdesini verdi.

3 Ocak 2018 Saat: 11:01
Çayırova’da Emek ve İnönü için…
Çayırova’da Emek ve İnönü için…

Çayırova Emek ve İnönü Mahalleri’ndeki kentsel dönüşümde kangren haline gelen sorunun hemen ardından vakayı yerel basına değerlendiren Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci konuya dair bir soru üzerine Şekerpınar’da 25, Emek’te 9 senelik sorunu çözdüklerini belirtip Kartal’da belediye marifetiyle, Düzce’de deprem sonrası Düzceliler şahsında halk marifetiyle üretilen çözümlerin ötesinde olduğunu kaydetti. Demirci konuya dair ilk değerlendirmesinde şunları söyledi.

İLK ADIMI TAMAMLADIK. İMARA AÇACAĞIZ
“Çalışmalarımızı yaptık ve sonuçta bu karara vardık. Şu an ilk adımını tamamladık. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir ile ayrıntıların tamamlanmasının ardından sonuç itibariyle burayı (Emek ve İnönü Mahalleleri kentsel dönüşüm alanları) imara açacağız.

2018’İ İYİ BAŞLAMIŞ OLDUK
Emek Mahallesi sakinleri sizlerin de takip edip bildiği üzere zaman zaman belediye önü dahil olmak üzere çeşitli gösteriler yaptı. Biz orada toplu konutlarla ilgili, daha güzel ve ferah bir uygulama hayata geçirmek istedik. Ama konum ve yer olarak baktık ki çok da elverişli değil. Sonuçta imara açtık. Bu sorunu meclisimiz ile beraber ortadan kaldırarak 2018’e iyi başlamış olduk.

ŞEKERPINAR’DA 25 YILLIK SORUNU ÇÖZDÜK…
- İstanbul Kartal ve Düzce’de sonuç alınan kentsel dönüşüm uygulamaları incelenerek ve uzlaşı sağlanırsa uygulanarak, kentsel dönüşüm mümkün mü?

-   30 Mart 2014 günü itibariyle göreve geldiğimiz günden itibaren Çayırova’da yaptığımız hizmetler belli. Ben size daha güzel bir örnek vereyim, Şekerpınar. 25 senedir çözülemeyen bir imar sorunu vardı. Kimse ne yer alabiliyor, ne yerini satabiliyordu. Ama üç senelik ciddi bir çalışmanın sonunda çözdük, bitti. 5 bin dönüm üzerinde, 6 bin kişiyi ilgilendiren bir çalışmaydı ve şikâyet, sıkıntı yok. Bu konuyla ilgili bu kadar zor bir işi çözen belediye yönetimimiz bu işi mi çözemeyecek? Hayır. Kaldı ki sözü edilen, bugün iptal edilen karar bizim dönemimizde değil,  bizden önce alınan bir karar.

 

DOĞRU DA OLSA YANLIŞ DA OLSA VATANDAŞIN DEDİĞİ DOĞRUDUR

-  Emek’te vatandaş ekseriyetle kentsel dönüşüme değil biçimine karşı değil miydi?-   

Vatandaşın kentsel dönüşüme değil uygulama biçimine karşı olduğu doğrudur. İptal edilen karar, vatandaşa sormadan alınan bir karardı. Şekerpınar sorununu vatandaş ile ikili iyi ilişkiler, diyaloglar, görüşmeler ile çözdük. Vatandaş burada bölgenin imara açılmasını ve bağımsız olarak inşaatlarını yapmak istedi. Biz de vatandaşın isteğine uyduk. Doğru da olsa, yanlış da olsa, vatandaşın istediği bizim için doğrudur.

YENİMAHALLE’DE ARSA BİRLEŞTİ KAT SAYISI ARTTI

-  Diyelim ki vatandaş kendi dönüşümünü kendi yapmaya başladı. Arsa birleşmeleri halinde Yenimahalle’de olduğu gibi kat avantajı edinecek mi?

-  Arsa birleşmeleri durumunda kat izninin artıp artmayacağı, ikinci planda. Yenimahalle’de böyle bir uygulama yaptık. Küçük olan parsellere teşvik uyguladık. 200-300 metrekarelik iki üç kat hakkına sahip yerleri, birleştirilmesiyle beraber beş kata yükselttik. Yani imarda bir yükseklik yaptık Yenimahalle’de. Ama arsanın büyüklüğü küçüklüğü önemli ayrıntılar.

 

EMEK İÇİN.. İYİ NİYET GÖSTERİLİRSE NEDEN OLMASIN?

- Emek için sözünü ettiğiniz konu, daha sonra değerlendirilebilir konudur. Tabi orada ada bazında da değişiklik olabilir. Konu yetkimizin dışında, Büyükşehir’de ama biz bunu Büyükşehir ile oturup konuşabiliriz. Büyükşehir ile imar konusunda ayrımız gayrımız yok ama önemli olan iyi niyet gösterilmesidir.

ÇÖZSEN DE SIKINTI ÇÖZMESEN DE SIKINTI

- Mecliste de izlediniz. Arkadaşlarımız, muhalefet kıyameti kopartıyordu bu işi niye çözmüyoruz diye. Çözdük, yine kıyamet kopuyor. Çözsen de, çözmesen de sıkıntı.

AVM, HAVUZ OLSUN İSTEDİK. VATANDAŞA CAZİP GELMEDİ

-  Ama görüyorum, bakıyorum ki arkadaşlar bize itimat ettiği; sürece bakın Şekerpınar çözüldü. Emek’te de vatandaşın isteği doğrultusunda çözüldü. Bizim zorlama sebebimiz daha iyi yaşam şartlarının olması içindi. Yüzme havuzları, alışveriş merkezleri, kapalı parkları olsun istedik. Vatandaşa cazip gelmedi.

EMEK MAHALLESİ YENİ İMARLA DAHA DA GÜZELLEŞECEKTİR

-  Netice itibariyle kararımız Emek Mahallemize hayırlı uğurlu olsun. Mahallede bizim zamanımıza kadar hizmet yoktu. Bizim zamanımızda önemli değişimler oldu. Emek Mahallesi ciddi değişime zaten uğradı. Bu yeni imarlarla beraber biraz daha güzelleşecektir.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız