FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

Çatı çöktü isyan başladı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde tabana 'çatı aday'ı dayatan CHP'de isyan çıktı. İhsanoğlu'nun adaylığına karşı çıkan ulusalcı kanat, genel merkeze karşı bayrak açtı. Parti için muhalefet, hezimette sorumlu olanlar

12 Ağustos 2014 Saat: 12:33
Çatı çöktü isyan başladı
Çatı çöktü isyan başladı

Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yüzde 38 oranında oy alması CHP'de şok etkisi yarattı. MHP ile ortak hareket ederek Ekmeleddin İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı çıkartan CHP'deki ulusalcılar isyan bayrağını çekti. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde 14 partinin desteklediği çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP'yi karıştırdı. İhsanoğlu'nun aday gösterilmesine ve aday gösterme yöntemine karşı çıkan CHP'nin ulusalcı kanadı Cumhurbaşkanlığı seçim sonrasında ayaklandı.

SAĞA AÇILMA PROJESİ İFLAS ETTİ

İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanı olmasına imza vermeyen Tunceli Milletevekili Hüseyin Aygün, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz gibi isimler seçim sonrasında da CHP'nin sağa açılma politikasından rahatsızlıklarını dile getirdi. CHP'de İhsanoğlu'nun aday gösterilmesine karşı çıkan milletvekilleri seçim sonuçlarının ardından değerlendirmeyi yapmak üzere bir araya gelecek.

KURULTAY İSTEDİ

Olağanüstü kurultaya gidilmesini isteyen Süheyl Batum, sadece seçimin kaybedilmediğini, CHP seçmenini kandırdıklarını da savunarak, 'Bu başarısızlığın sorumlusu kimse, Genel Başkan ise tabii ki olağanüstü kurultay olur' dedi. 'CHP seçmenine yazık' diyen Batum, 'Bizim ve MHP'nin oyu yetmez, AKP'den dahil oy alacağız' stratejisiyle yola çıkıldığını ifade etti. Batum, 'Genel Başkan, AKP'den yüzde 10 oy alacağını kimden duydu? Kim CHP seçmeni kandırmamıza neden oldu? Biri var, o sorumludur' diye konuştu.

ADIMIZ CEMAATLE ANILIYOR

Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de tepkisini Twitter'da dile getirdi. Aygün 'Sağa açılma politikası tutmadı. CHP'nin, MHP veya Cemaat'le anılması dönemi artık son bulmalıdır. Solcu bir parti olmak şart' dedi. Yalova Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Twitter'da 'Ortada büyük bir hezimet var, susmak ve başarılıyız demek yakışmıyor. Bu durumu kabullenemeyiz, geçiştiremeyiz.' ifadelerini kullandı.

ÇATIYI İCAT EDENLER SORUMLU

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ise 'Yaşanılan hezimetin sorumlusu Çatı Aday fikrini yaratan yaratıp milyonlarca seçmene dayatarak kabul ettirmeyi deneyen yetkililerin kendilerindedir' ifadelerini kullandı.

Genel merkezde ölüm sessizliği

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun başarısız olması ile seçimden beklediğini bulamayan CHP'nin Genel Merkezi'nde de aynı sessizliğin hakim olduğu görüldü. Genel Merkezde heyecansız bir seçim yaşadı. 30 Mart yerel seçimlerinde seçim akşamı için yapılan özel hazırlıklar ve hareketliliğin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaşanmaması dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu kayıplara karıştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sonuçları açıklanmaya başladığı andan itibaren sırra kadem bastı. Şu ana kadar hiç bir açıklama yapmayan Kılıçdaroğlu, medya önüne de çıkmadı. Her seçimde iktidarı Erdoğan'dan alacağını söyleyen ve girdiği 5. yarışta yine kaybeden Kılıçdaroğlu, Çukurambar'da bulunan Arjantin İlkokulu'nda 4121 nolu sandıkta oyunu kullandıktan sonra CHP Genel Merkezi'ne geçti.

EVDEN ÇIKAMIYOR

Ankara'da bulunan bazı genel başkan yardımcılarıyla makamında seçim sonuçlarını değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Genel Merkez'den ayrıldıktan sonra haber alınamadı, adeta sırra kadem bastı.

AÇIKLAMA YAPMADI

Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi kazanmasının ardından ortalıkta görünmeyen Kılıçdaroğlu'nun Çukurambar'daki evinde de sessizlik hakim. Bu tavrı merak konusu olan Kılıçdaroğlu'nun seçim sonuçlarının belli olmasından sonra hiçbir açıklama yapmaması da dikkat çekti.

Yavaş'tan Bahçeli'ye salvolar

30 Mart yerel seçimlerde CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği MHP kökenli Mansur Yavaş, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin seçim sonrasındaki açıklamalarını sosyal medya üzerinden eleştirdi. Bahçeli'nin başarısızlığı seçmene yükleyip 'Zahmet edip oylarını kullanmış olsalardı çok farklı bir sonuçla karşılaşması kaçınılmazdı' açıklamalarına karşılık Yavaş, seçim sonuçlarının siyasetçinin başarısını ya da başarısızlığını ortaya koyduğunu söyledi. Yavaş, twitterda şu ifadeleri kullandı: 'Siyasetçi alamadığı oyun sorumluluğunu asla seçmene atmamalı, seçmeni suçlamamalıdır. Siyasetçinin alamadığı her oyun sorumlusu bizzat kendisidir. Kaybeden siyasetçinin ilk yapması gereken şey ders çıkarmaktır. Öz eleştiri utanılacak bir şey değil,başarının anahtarıdır.'

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız