CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu25° C / 25° C

parçalı az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Cari açıkta artış devam edecek!

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi.

14 Kasım 2017 Saat: 10:53
Cari açıkta artış devam edecek!
Cari açıkta artış devam edecek!

Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu eylül ayında gerçekleşen yüksek dış ticaret açığının cari açığa yansımasını gördüklerini belirterek Eylül ayındaki 45 milyar dolarlık cari açık ile yıllık açık 393 milyar dolara yükseldi. Yüksek seyreden dış ticaret açığına turizm gelirlerinin katkısı da sınırlı kaldı. Burada dış ticaret açığının geçen yıldan çok yüksek olmasını ana faktör olarak görüyoruz. dedi.

GEÇEN YIL DIŞ TİCARET AÇIĞI…

Geçen yılın 9 ayında 309 milyar dolar olan dış ticaret açığının 2017nin aynı döneminde 408 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çeken Zeytinoğlu toplam mal ihracatında yüzde 11lik ithalatında ise yüzde 15lik yükseliş görüldüğünü vurguladı.

ARTIŞ DEVAM EDECEK…

Söz konusu dönemde dış ticaret açığındaki artışta parasal olmayan altın dış ticaretindeki negatif gelişmenin etken olduğuna dikkat çeken KSO başkanı yaptığı değerlendirmede özellikle enerji fiyatlarındaki gelişmeler nedeniyle bir sonraki ayda da yüksek gerçekleşen dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açıkta artışın devam edeceğini beklediklerini söyleyerek Ekim ayında da yıllık cari açığın yükselmeye devam edeceğini bekliyoruz, açıklamasını yaptı.

DOĞRUDAN YATIRIMIN KATKISI?

Zeytinoğlu açığın finansmanı ile ilgili ise doğrudan yatırımların katkısının sınırlı kaldığına vurgu yaparak Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişlerin eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre 156 milyon dolar azalarak 544 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini görüyoruz. dedi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız