FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.46° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Büyükşehir Otopark Sorununa El Attı

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, Kocaeli’de hızla artan araç sayılarının da göz önünde bulundurulduğunu belirterek, otopark yapımı konusunda yeni uygulamaların devreye sokulduğunu duyurdu

27 Nisan 2016 Saat: 11:32
Büyükşehir Otopark Sorununa El Attı
Büyükşehir Otopark Sorununa El Attı

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, Kocaeli’de hızla artan araç sayılarının da göz önünde bulundurulduğunu belirterek, otopark yapımı konusunda yeni uygulamaların devreye sokulduğunu duyurdu

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak Sekapark Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Özak, Nisan ayı meclis toplantısında 1 daireye 1 otopark zorunluluğu ve yeni teşvikler için oy birliğiyle alınan kararlara dikkat çekti. Özak’ın verdiği bilgilere göre Otopark Yönetmeliği İlke ve Esaslarında değişikliklere gidildi. Düzenleme öncesinde 3 daireye 1 otopark ayrılırken, yeni düzenleme ile parsel alanı 500 metre kareden küçük parsellere 2 daireye 1 otopark, 500 metreden büyük parsellere 1 daireye 1 otopark şartı aranacak.


SOKAKLARDAN BİNA 
OTOPARKLARINA

Büyükşehir Belediyesi nisan ayı meclis toplantısında otoparklarla ilgili yapılan yönetmelik değişikliklerini anlatan Zekeriya Özak, “Yeni düzenleme ile parsel alanı 500 metre kareden küçük parsellerde 2 daireye 1 otopark, 500 metre kareden büyük parsellerde 1 daireye 1 otopark şartı aranacak. Dubleks, tripleks gibi lüks konutlarda ise 1 daireye 2 otopark yeri gösterilmesi zorunlu olacak. Bu düzenleme ile yeni yapılacak binalarda araçların sokaklardan bina otoparklarına çekilmesi amaçlanıyor. Yapılan düzenleme ile ayrıca bodrum katların otopark amaçlı kullanımını yaygınlaştıracak birçok teşvikler getirildi” dedi.


OTOPARKA TEŞVİK
Yeni imar düzenlemesinde otopark yapımına teşviklerinde bulunduğunu aktaran Özak, “Katlı otoparkların yapımına teşvik edici maddeler daha önce düzenlenerek kentte katlı otoparkların yaygınlaştırılması amaçlanmıştı. Buna göre; katlı otopark yapmak isteyene sahip olduğu imar hakkına 1 kat ilave imar verilerek zemin katının işyeri olarak kullanımına izin veriliyor. Bununla birlikte yeni nesil mekanik ve asansörlü otopark yapmak isteyene de bitişiğindeki binanın yüksekliği kadar imar veriliyor” ifadelerini kullandı.


PARSEL SAHİPLERİNE GÖREV
Zekeriya Özak, “2023 yılında Kocaeli’de 600.000 araç sayısına ulaşılacağını öngörüyoruz. 2005-2015 yılları arasında trafiğe çıkış sayısında 2 buçuk kat gibi bir artış var. O yüzden bu otopark sorununa neşter vurmak istiyoruz. Caddelerden ve sokaklardan araçları kaldırmak istiyoruz. Otopark sayısını arttırırken bu sadece bizim işimiz olmayacak. Ruhsat verirken belirtilen kurallar çerçevesinde ruhsat vereceğiz. Yani kat ve parsel sahipleri otoparklarını yapacak. Böylece sayıyı çoğaltacağız” şeklinde konuştu.


OTOPARK YAPACAKLARA KOLAYLIK
Otopark yapacaklara da kolaylık sağlandığını ifade eden Özak, “Katlı otopark yapmak isteyenler için bir kat sınırlamamız yok. Yani illa 3 kat yapacaksın gibi bir kısıtlama yok. Otopark yapmak isteyene yanındaki binanın kat sayısı kadar kat hakkı veriyoruz. Ayrıca yer altına katlı otopark yapmak isteyenler için de düzenleme yaptık. Sınırsız sayıda bodrum kat veriyoruz. Tabi alanı yeşil tutmak kaydıyla. Biz bu düzenlemelerin otopark sorununu çözmek için dev bir adım olduğunu düşünüyoruz. Kentimizin hızla artan araç sayısına bir çözüm olacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız