KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu14° C / 14° C

parçalı bulutlu

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Büyük Marmara Depremi Kurbanları Anıldı

17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma etkinliğinde saat 03.02'de deprem anıtı önünden denize karanfil bırakıldı

17 Ağustos 2015 Saat: 09:49
Büyük Marmara Depremi Kurbanları Anıldı
Büyük Marmara Depremi Kurbanları Anıldı

17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma etkinliğinde saat 03.02'de deprem anıtı önünden denize karanfil bırakıldı

Gölcük Belediyesi tarafından organize edilen 17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Programı Kavaklı Sahili’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen anma programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü ve çok sayıda vatandaş katıldı.


ASRIN FELAKETİ

Anma programının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “Alt yapısıyla, üst yapısıyla tamamen darmadağın olan bir ilçe haline geldik. Gölcük tamamen yıkılan bir kent haline geldi. Ben de bu depremi çok yakından yaşadım. Kavaklı Sahili’ne 250 metre mesafede oturuyordum. Bu asrın felaketinde çok canlar kaybettik. Büyük acılar gördük. Fakat bu enkazdan bir filiz gibi doğduk” dedi.


GERİ DÖNDÜREMİYORUZ

Sözlerini devam ettiren Ellibeş, “O yıllarda yurtiçi ve yurtdışı destekleriyle moral bulduk. Gölcük tamamen terk edilmişti. Yokluklarla mücadele ettik. Fakat tüm acılarımızla birlikte Gölcük olarak el ele vererek tüm acıların üstesinden gelmeyi başardık. Eğitimde, sanatta, ticarette yeni bir Gölcük olduk. Maddi kayıplarımızı bir bir kapattık. Fakat ne yazık ki deprem şehitlerimizi geri döndüremiyoruz” diye konuştu.


ESKİ BİNALAR KORKUTUYOR

Ellibeş, “Biz tekrar bu acıları yaşamamak için depreme karşı hazırlıklı olmalıyız. Tabi ki belediyeler, meclis ve hükümet önlemlerini alıyor. Ama kendi işimize de sahip çıkmalıyız. Depreme dayanıklı evler yapmalıyız. Bir de korkumuz var. Çok fazla eski bina stokumuz var. N belediye başkanı olarak bu eski binalardan korkuyorum. Bunları mutlaka depreme dayanıklılık testlerine tabii tutmalıyız. Üzerimize düşen her görevi yapalım. Bizler gereken her konuda yardımcı olacağız. Bu felaketi bir kez daha yaşamak istemiyoruz” diye konuştu.


DEPREMLE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ

Başkan Mehmet Ellibeş’in ardından Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı sözü aldı. Yazıcı, “Asrın felaketinin 16. yıl dönümünde yeniden beraberiz. Ateşin düştüğü yeri yaktığını biliyorum. Ama acılı ailelerimizin acılarını derinden paylaştığımı belirtmek istiyorum. Büyük bir acı yaşadık ama millet olarak yardımlaşmayı ve paylaşmayı gösterdik. Bugün geldiğimiz noktada Gölcük o depremin maddi izlerini silmeyi başardı. Ama manevi yaralar ne yazık ki silinmiyor. Çünkü deprem şehitlerini ne yapsak döndüremiyoruz. Bundan sonra yaşanacak olası felaketlere karşı önlemlerimizi alarak ve depremle yaşamayı öğrenerek yaşamalıyız” şeklinde konuştu.


UMUTLARIMIZI YEŞERTTİK

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “16 yıl önce kentimizde gerçekten asrın felaketi yaşandı. Binlerce şehit verdik. Gölcük’te yaşanan ve tüm Marmara Bölgesi’ni etkileyen deprem, herkesin çevresinde onarılamaz yaralar bıraktı. Her birimizin maddi ve manevi kayıpları ve şüphesiz büyük üzüntüleri oldu. Yakınlarımızı ve canlarımızı kaybettik. Ama umudumuzu kaybetmedik. Bir daha bu bedelleri ödememek adına yaşadıklarımızdan dert çıkararak daha iyi bir geleceği inşa etmeye başladık. Deprem bir yer yüzü gerçeği. Bunun can ve mal kayıpları ise bizim sorumluluğumuz ve gayretimizle ilgilidir. Kocaeli bu noktada büyük işler başardı. Umutlarımız yeşerdi” ifadelerini kullandı.


UNUTMAK MÜMKÜN DEĞİL
 

Son olarak konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Öncelikle tüm deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Depremde engelli duruma düşen kardeşlerimize de Allah yardım etsin. Umarım bu acıları asla bir daha yaşamayız. Bizlerin o akşamı unutması mümkün değil. gece 03.02 anını ve yaklaşık 45 saniye süren o dehşet dolu anları unutmamız mümkün değil. Yitirdiğimiz kardeşlerimizi unutmamız mümkün değil” dedi.


İNANMAKTA GÜÇLÜK ÇEKERLER

Işık, “Gölcük olarak can kayıpları ve engelli kardeşlerimizin durumları dışında tüm yaralarımızı sarmayı başardık. bugün dışarıdan biri gelse 16 yıl önce burada depremin yaşandığına inanmakta güçlük çeker. 17 Ağustos sonrasında büyük bir seferberlik başlattık. Kanalizasyonuyla, doğalgazıyla Gölcük, oldukça modern bir altyapıya sahip olduk. Türkiye’nin en modern hastanelerinden birini Gölcük’e kazandıracağız. Adalet binamızı yapıyoruz. Biz Gölcük’te bir kentsel dönüşüm başlattık. Küçük sanayimizi taşıyoruz ve orayı kullanacağız. Denizevler bölgesini de kentsel dönüşüme dahil ettik” şeklinde konuştu.


AĞIR BİR DERS

Devletin artık deprem olduğunda ne yapılması gerektiğini bildiğini belirten Işık, “Gölcük’ün bir çok problemini hallettik. Şimdi de trafik problemini halledeceğiz. Köprü projesinin tamamlanmasının ardından başlayacağımız dalçık projesiyle trafik sorununu da çözeceğiz. Artık devlet bir depremde ne yapılmasını gerektiğini biliyor. Bu tecrübe bizim için ağır bir tecrübe oldu. Biz gevşemezsek depremle ilgili bu dersimizi rehavete kapılmadan çalışırsak, bir sonraki depremi çok az can kaybıyla atlatmış oluruz.SIKI TAKİP EDİLMELİ

Protokol konuşmalarının ardından Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem Tsunami İzleme ve Değerlendirme Müdürü Prof. Dr. Ali Pınar konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ali Pınar, deprem risklerini azaltma konusundaki tekniklerle ilgili bilgiler paylaştı. Pınar, özellikle yapılacak binaların projelendirme ve yapılma sürecinde sıkı takip edilerek depreme dayanıklı bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti. Konuşmanın ardından 2010 Dünya Kuran-ı Kerim okuma şampiyonu Hafız Ali Tel ve Musaflar İnceleme Kurulu Başkanlığında görev yapan Yaşar Cuhadar Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi.


03.02 KARANFİL ATILDI

Protokol konuşmalarının ardından Gölcük Belediyesi GESOTİM Deprem Sergisi gezildi. Anma programının sonunda ise depremin gerçekleştiği saat olan 03.02’de Deprem Anıtı geçildi. Burada öncelikle anıt önünde Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve kaymakam Adem Yazıcı kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve deprem şehitlerini andı. Konuşmanın ardından deprem şehitlerinin anısına denize karanfil atıldı ve anıt önüne çelenk bırakıldı. Son olarak deprem şehitleri anısına okunan dua ve bir dakikalık saygı duruşunun ardından program sona erdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız