KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
BEKTAS INSAAT
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
FREKANS YENI

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur15.44° C / 16° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Buradaki Binalar Yıkılıyor

Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda İzmit Orhan Mahallesi’nde yer alan Nicomedia Surları gündeme gelecek. Belediye, Koruma Kurulu’nun 2014 yılı şubat ayında aldığı “10’ar metre yakında yapılaşma olmamalı”

14 Nisan 2015 Saat: 10:18
Buradaki Binalar Yıkılıyor
Buradaki Binalar Yıkılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı perşembe günü gerçekleştirilecek. Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan toplantıda 145 gündem maddesi görüşülecek. Toplantıda ihtisas komisyonları kurulacak ve bu komisyonların üyeleri belirlenecek. Encümen üyelerinin seçiminin de gerçekleştirilecek toplantıda Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın 2014 Yılı Faaliyet Raporu da tartışılacak.

 

YENİDOĞAN’A OTOPARK

Toplantıda, Sekapark’ta yer alan eski SEKA evlerinden birinin Kocaeli Üniversitesi’ne ‘Kültür Evi’ olarak tahsis edilmesi, Karamürsel Tabakhane Mahallesi 140 ada 4 parsel sayılı taşınmazın okul yapılması şartı ile Büyükşehir’e adına bağış olarak devrinin alınması, İzmit Yenidoğan Mahallesi, 2180 ada 4 parsel ve 2180 ada 7 parsel  sayılı taşınmazların otopark olarak kullanılmak üzere İzmit Belediyesi’ne tahsis edilmesi kararlaştırılacak.

 

BAŞKANA HİSSE YETKİSİ

Nisan ayı meclis toplantısında ayrıca Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu hisse satış yetkisi de verilecek. Yetki verilmesiyle ilgili gündem maddesi onaylanırsa Büyükşehir Belediyesi’nin Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici A.Ş’ye (Bilişim Vadisi) olan ortaklığında belediyeye ait hisselerle ilgili konularda Karaosmanoğlu tek sahibi isim olacak. Bilindiği üzere belediye hisselerinin yüzde 25’i 2014 yılı mart ayında Türk Standartları Enstitüsü’ne meclis kararı ile devredilmişti.

 

KATI ATIK TESİSİ İÇİN DANIŞMAN

Dilovası ile Körfez Hereke’nin üst kısımları arasında bir arazide kurulmak istenen ve tartışmalara sebep olan Katı, Kimyasal ve Tehlikeli Atık Bertaraf tesisi de meclis toplantısında gündeme gelecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan gündem maddesinde sadece “Yakma Tesisi” olarak adlandırılan yapı ile ilgili olarak uygulama projeleri ve ihale dokümanının hazırlanması amacı ile danışmanlık hizmeti alımı gerçekleştirilecek. Belediye meclisi ilgili komisyonun raporunu görüşerek karara bağlayacak.

 

KONUT SAHİPLERİNE TEBLİGAT

Bilindiği üzere bir süre önce İzmit’in en eski mahallelerinden biri olan Orhan Mahallesi’nde yer alan Nikomedya Surları ile ilgili koruma alanı sorunu gündeme gelmiş, bölgede yer alan konut sahiplerine oturdukları evlerin koruma alanı içerisinde yer aldığını belirten tebligatlar gönderilmişti. Bölge ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 11 Şubat 2014 tarihli kararında Nicomedia dış sur duvarının kuzey ve güneyinden 10’ar metre yapı yasağı uygulanması gerekliğini belirtmişti.

 

CHP’Lİ BAŞKANLAR İMARA AÇTI

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından alınan bu karara Büyükşehir Belediyesi’nden Volkan Şenel, İzmit Belediyesi’nden ise Cem Güler itiraz etmişti. Kurul üyesi Güler ve Şenel karara karşı oy kullanmış ancak oy çokluğuyla karar alınmıştı.  1979 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilen ancak 1995 yılında İzmit Büyükşehir ve Saraybahçe belediyelerinin CHP’li başkanları Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya tarafından imara açılan bölge ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar değişikliği yapılacak.

 

YIKIM GÜNDEME GELMİŞTİ

Koruma kurulunun kararı Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda 1/5000’lik imar planlarına işlenecek. Karar imar planlarına işlendikten sonra bölge halkının “yıkım” tedirginliği artacak. Hatırlanacağı üzere Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun vatandaşları bilgilendirmek için bina sahiplerine gönderdiği tebligatlar sonrasında vatandaşlar huzursuz olmuş, yıllardır yaşadıkları evlerin yıkılacağını iddia etmişti. Bir tarafta tarih mirası bir tarafta ise onlarca vatandaşın evsiz kalması sorunlarıyla karşı karşıya kalan yetkililer ise net bir adım atmamış, konuyu ertelemişti.

 

KURUL MÜDÜRÜ: İŞLEM YOK

Öte yandan Orhan Mahallesi’nde yaşanan sıkıntılarla ilgili Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Taner Aksoy yazılı bir açıklama yapmış ve “Kocaeli İzmit Orhan Mahallesi sınırlarındaki Nicomedia Dış Sur Duvarları Koruma Alanı olarak belirlenen, 348 ada, 2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 nolu parseller, 3469 ada, 2,3,4,5,6 nolu parseller ile 324 ada 31,32,33,34,39 nolu parseller üzerindeki binalar için kurumumuzca herhangi bir işlem başlatılmamıştır” demişti. Koruma Kurulu’nun ilgili kararı imar planlarına işlendikten sonra nasıl bir adım atacağı bilinmiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız