CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur7.91° C / 9° C

hafif yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

BU KANUN MADDESİ YÜZLERCE DEPREMZEDEYİ İLGİLENDİRİYOR...

Marmarayı sarsan 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü Gölcük İlçesinin yanı sıra depremden etkilenen diğer bölgelerde, işyerleri yıkılanlar için yaptırılan kalıcı işyeri taksitlerini 3 kez ödeyemeye

10 Nisan 2013 Saat: 18:39
BU KANUN MADDESİ YÜZLERCE DEPREMZEDEYİ İLGİLENDİRİYOR...
BU KANUN MADDESİ YÜZLERCE DEPREMZEDEYİ İLGİLENDİRİYOR...

Marmara'yı sarsan 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü Gölcük İlçesi'nin yanı sıra depremden etkilenen diğer bölgelerde, işyerleri yıkılanlar için yaptırılan kalıcı işyeri taksitlerini 3 kez ödeyemeyenlerin hak sahipliğinin ortadan kaldırılmasının iptali için CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar, ilgili kanuna ek madde eklenmesi için teklif verdi. Teklif kabul edilirse kalıcı işyerlerindeki hak sahipliği geçmiş dönemlerde de iptal edilenler yeni bir hakka kavuşacak.
Marmara Depremi'nin merkez üssü olan Gölcük'de işyerleri depremde yıkılan başta Saim Zeytin, Hasan Kayacan, Erol Karatlı, Hasan Kesin olmak üzere birçok esnaf kendilerine herhangi bilgilendirme yapılmadan 3 kez üst üstte taksit ödeyemedikleri içik kalıcı işyeri hak sahipliğinin ortadan kaldırıldığını söyledi. Esnaf depremden çıktık. Ekonomimiz bozuk olmasa zaten bu taksitleri aksatmadan ödediklerini belirterek, "Devlet bugüne kadar ödediğimiz paraları geri vercekmiş" diyerek bu konuda destek istedi. CHP Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Bölgesi'nin yanı sıra 17 Ağutsos Marmara Depremi, hem 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinden etkilenen yerleşim birimlerindeki yüzlerce kişiyi ilgilendiren bu konuda, TBMM Bşkanlığı'na 7 bin 269 sayılı 'Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'a bir ek madde eklenmesi' için teklif sundu. Teklif ile mağdur olan hak sahiplerine gerekli tebliğlerin yapılarak ödemelerin yapılandırılması öngörüldü. Teklifte, bu değişiklikten daha önce mağdur olanların da yararlanabilmesi yer aldı. Milletvekili Haydar Akar'ın yüzlerce depremzede esnafı ilgilendiren değişiklik teklifi şöyle:
"15/05/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'da 4/7/2012-6353/2 yapılan Değişiklik ile Geçici Madde 23' de belirtilen 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen depremler sonucunda işyerlerinin ağır hasar görmesi nedeniyle bireysel borçlanmada bulunmuş veya bulunmamış hak sahiplerinden üst üste üç taksidini ödememiş olanların veya taksitlerini ödemekle birlikte kendi istekleriyle hak sahipliğinden vazgeçtiklerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde yazılı olarak beyan edenlerin hak sahipliği, il idare kurulu kararıyla düşürülür" hükmü ile hak sahiplerinin bilgisi olmadan hakları elinden alınmıştır. Bu durum hukuksal mevzuata aykırılık teşkil etmekle beraber bir çok vatandaşımızın da bilgisi olmadan ve kendilerine herhangi bir tebligatın yapılmamasından dolayı mağduriyetine sebep olmuştur. Bu vatandaşlarımızın bir kısmının da engelli olduğu düşünüldüğünde mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik yasal düzenleme zorunluluk olmaktadır. Teklif ile hak sahibi vatandaşlarımızın mağduriyetleri giderilmiş olacaktır."

Önergede yasada şu geçici ek maddenin yer alması istendi: "Geçici Madde 24- 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 tarihlerinde meydana gelen depremler sonucunda işyerlerinin ağır hasar görmesi nedeniyle bireysel borçlanmada bulunmuş veya bulunmamış hak sahiplerine 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre gerekli tebligatlar yapıldıktan sonra üst üste üç taksidini ödememiş olanların veya taksitlerini ödemekle birlikte kendi istekleriyle hak sahipliğinden vazgeçtiklerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde yazılı olarak beyan edenlerin hak sahipliği, il idare kurulu kararıyla düşürülür. Hak sahipliği düşürülenlerden tazminat alınmaz. Hak sahipliğinin düşürüldüğü tarihe kadar hak sahipleri tarafından ödenen tutar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından kanuni faizi ile birlikte hak sahibine en geç 1 ay içerisinde geri ödenir. Hak sahipliği düşürülen kişilere ait işyerleri, bu Kanunun 31 inci maddesi hükümleri çerçevesinde değerlendirilir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız