FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sisli16.35° C / 19° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Bu çınar ağacı 1500 yaşında

Kocaeli'nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Gölcük’ün Saraylı Köyü'nde 1500 yıllık çınar ağacı, 14 metrelik gövde çapıyla görenleri şaşırtıyor.

8 Ağustos 2014 Saat: 12:50
Bu çınar ağacı 1500 yaşında
Bu çınar ağacı 1500 yaşında

Kocaeli'nin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Gölcük’ün Saraylı Köyü'nde 1500 yıllık çınar ağacı, 14 metrelik gövde çapıyla görenleri şaşırtıyor.

Gölcük’e 5 kilometre mesafede bulunan, son yerel seçimlerde mahalleye dönüşen Saraylı Köyü'nde, yaşlı çınar ağaçlarının yanı sıra Osmanlı döneminden kalma tarihi ahşap evler de bulunuyor. 53 tarihi ahşap evin sadece birkaçı restorasyon görürken, diğerleri ise kaderine terkedilmiş durumda. Saraylı Köyü'nün sembolü ise 1500 yıllık tarihi çınar ağacı. Hemen önünde Atatürk Büstü de bulunan çınar ağacının gövdesinin kalınlığı görenleri hayrete düşünüyor.

Köy sakinlerinden Erdem Yılmaz, daha önce yapılan ölçümlerinde çınar ağacının yaklaşık 1500 yıllık olduğunun tesbit edildiğini ve anıt ağaç kapsamında olduğunu belirterek, "Bu çınarın Türkiye'nin en büyük ve ve yaşlı ağaçlarından birisi olduğuna inanıyoruz. Yaklaşık 100 yıl önce içersinde ayakkabı tamircisi varmış. Köyümüz sit alanı içersinde bulunuyor. Ayrıca 53 tarihi ev bulunuyor. Köy bu asırlık Çınar ağacı çevresine kurulmuş. Çınarın altı her zaman serin ve doğal klima gibi" diye konuştu.

Köylerine bir çok insanın aşırı sıcaklarda dev çınar ağacı altına serinlemeye geldiğini söyleyen kahveci İbrahim Özer ise, "Ağacın 14 metre çevresi var. İçi boş bir ağaç. Çınar çevresinde de tarihi taşlar bulunuyor. 53 Kültür Bakanlığından tescilli tarihi bina var. Burada bulunan eski kalıntılardaki bulgulara göre Saraylı Köyü'nün yerleşim yeri olarak olarak kuruluşu Milattan Önceye dayanıyor" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız