FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.45° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Borçla Kurban Kesilebilir Mi?

İl Müftüsü Yusuf Doğan, dinen zengin sayılan, akıllı, ergen ve mukim olan her Müslümanın kurban kesmekle yükümlü olduğunu belirterek, kurban kesebilmek için yeterli malî imkâna sahip olmayan kişinin borçlanarak kurban kesmek zorunda ol

15 Eylül 2015 Saat: 14:21
Borçla Kurban Kesilebilir Mi?
Borçla Kurban Kesilebilir Mi?

İl Müftüsü Yusuf Doğan, dinen zengin sayılan, akıllı, ergen ve mukim olan her Müslümanın kurban kesmekle yükümlü olduğunu belirterek, kurban kesebilmek için yeterli malî imkâna sahip olmayan kişinin borçlanarak kurban kesmek zorunda olmadığını söyledi

Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Kurbanın İslam’ın şiarlarından olan önemli bir ibadet olduğunu ifade eden Doğan, “Kurban, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasını kazanmak maksadıyla belirli şartları taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Mezhepler arasında kurban kesmenin vacip veya sünnet olduğu yönünde görüş farklılıkları bulunmaktadır. Ancak fıkhî hükmü ne olursa olsun, İslam’ın şiarlarından olan kurban, bir Müslümanın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir. Peygamberimiz (s.a.s.), bizzat kendisi de kurban kesmiş ve kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğunu belirterek bu ibadetin Allah rızası için yapılmasını tavsiye etmiştir. Bundan dolayı kurban, asırlardan beri Müslümanların dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır” dedi.

 

BORÇLANARAK KESMEYİN

İl Müftüsü Doğan, dinen zengin sayılan, akıllı, ergen ve mukim olan her Müslümanın kurban kesmekle yükümlü olduğunu belirterek, kurban kesebilmek için yeterli malî imkâna sahip olmayan kişinin borçlanarak kurban kesmek zorunda olmadığını söyledi. Doğan, ayrıca vatandaşların kurbanlık alırken dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu: “Kurban niyetiyle alınacak hayvanlar dinen gerekli özelliklere sahip olmalı, kurbana mani olacak şekilde kusurlu olmamasına dikkat edilmelidir. Bir hayvanın kurban olmasına mani olan kusurlar şunlardır: İki veya bir gözü kör olan, kemiklerinde ilik kalmayacak derecede zayıflamış olan, kesim yerine yürüyerek gidemeyecek kadar topal olan, kulağının ve kuyruğunun üçte birinden fazlası kopmuş olan, dişlerinin yarıdan fazlası dökülmüş olan, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış olan, ölüm derecesinde hasta olan hayvanlar kurban edilemez. Ancak boynuzsuz veya boynuzu biraz kırılmış, dişlerinden birazı dökülmüş ve burulmuş hayvanların kurban edilmeleri caizdir.

 

KURBANLIK YAYVANLAR

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Devenin 5, sığır ile mandanın 2, koyun ile keçinin de bir yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Ancak koyunlar 6 ayı tamamladıklarında bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olurlarsa bunlar da kurban edilebilir. Bir koyun veya keçiyi ancak bir kişi kurban edebilir, sığır, manda ve deve ise yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban edilebilir, ancak ortaklardan her birinin kurbana ibadet niyetiyle katılması şarttır. Bir kimsenin kurbanını bizzat kendisinin satın alması, kesmesi veya kesilirken yanında bulunması şart değildir. Kişi, güvendiği bir şahsı yahut özel veya resmi bir kuruluşu kendi adına kurbanını satın alıp kesmek üzere vekil tayin edebilir.

 

BİLGİ ALABİLİRLER

Diyanet İşleri Başkanlığımız da Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte ‘Kurbanlarımız Kardeşlik İçin’ parolasıyla ‘Vekâletle Kurban Kesimi’ kampanyası düzenlemiştir. Kesilen kurbanların etleri yurt içinde ve özellikle Afrika başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtılacaktır. Kurban fiyatları bu yıl, yurt içinde kestirmek isteyenler için 625 TL. yurt dışında kestirmek isteyenler için ise 450 TL’dir. Kurbanını vekâleten kestirmek isteyen vatandaşların belirtilen kurban bedellerini ilgili banka şubelerine 23 Eylül 2015 tarihine kadar yatırmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız İl ve İlçe Müftülüklerimize bizzat gelmek suretiyle veya telefon, e-mail yoluyla müracaat ederek konuyla ilgili daha geniş bilgi alabilirler.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız