FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.87° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Birleşik -Metal İşte İşçiler Bayramlaştı

Sendika binasında metal işçileriyle bayramlaşan Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Hami Baltacı, "Sağduyu ile bir araya gelerek sorunları ortadan kaldırmak için diyalog adımları atılmalıdır" dedi

18 Temmuz 2015 Saat: 17:18
Birleşik -Metal İşte İşçiler Bayramlaştı
Birleşik -Metal İşte İşçiler Bayramlaştı

Birleşik Metal İşçileri Sendikası Kocaeli Şubesi, bayramlaşma programını sendika binasında gerçekleştirdi. Sendika üyeleriyle bayramlaşan şube başkanı Hami Baltacı, son dönemlerde metal sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin sürece de değinerek, bayram mesajını iletti. Baltacı, "Özellikle iş verenleri, çalışanların tercihlerini kabullenmemeleri anlaşılır gibi değildir. İş barışının hakim olmasını yolu ve yönetimi bu olmasa gerek.  O fabrikalarda sorunların çözümü çalışanlarıyla birlikte sağduyulu karar almaktan geçmektedir. Sağduyu ile bir araya gelerek bu sorunları ortadan kaldırmak için diyalog adımları atılmalıdır" dedi.

 

İŞÇİ KATLİAMI

Metal sektöründe yaşanan sorunlara ve işçilerin haklarına değinerek bayram mesajını okuyan Baltacı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Dünyada ülkemizde, bölgemiz ve fabrikalarda bayramın gerçek anlamında bir bayram sevincini mutluluğunu maalesef yaşamaktayız. Dünyada yaşanan katliamlar, özellikle İslam coğrafyasında ve geri kalmış ülkelerde ciddi insan katliamları yaşanmaktadır.  Ülkemizde halen bir belirsizlik hakim, özellikle Türk Metal'den istifalardan sonra metal sektöründe de metal emekçileri için bir katliam yaşanmaktadır. Tofaş, Ford, Empay, LG ve benzeri fabrikalarda bayram arefesinde işçi katliamı yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bu anlamda insanlarda gerçek bir bayram havası maalesef hakim değil. İnsanlar ciddi endişeler, korkular, tehdit ve baskılarla bu süreci yaşıyor. Görülen o ki, bunlar metal emekçileri sürecek demektir"

 

SAĞDUYULU KARARLAR

"Burada özellikle ülkeyi yöneten siyasi iradeye çağrımız ivedilikle varolan durumu ortadan kaldırılması, fabrikalarda insanların özgür iradeleriyle tercihlerine saygı gösteilmesi  ve iş yerlerinde huzurun barışın hakim kılınması için ülkeyi yönetenler de bu anlamda işletmelerin normalleşmesine katkı sağlamaları kaçınılmazdır. Sadece insanları oy deposu olarak görmek, sağlıklı bir düşünce olmadığı kanaatindeyim. Ülkeyi yönetenler hangi kesim katman olursa olsun, sorunlarını çözümü yönünde katkı sunmaları görevleri olsa gerek. Özellikle iş verenleri, çalışanların tercihlerini kabullenmemeleri anlaşılır gibi değildir. İş barışının hakim olmasını yolu ve yönetimi bu olmasa gerek.  O fabrikalarda sorunların çözümü çalışanlarıyla birlikte sağduyulu karar almaktan geçmektedir. Bayramlar sevgi ve saygı olduğu takdirde ancak bayram olabilir. İnsan onuruna yakışır bayramların olmasını diliyorum. "

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız