FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Bir Tablet Hayatını Değiştirdi

2010 yılında Büyükşehir’den tablet bilgisayarını alan Aysel’in bütün hayatı değişti. Bugün lise son sınıf öğrencisi Aysel, genetik mühendisi olmak istiyor

12 Şubat 2016 Saat: 15:53
Bir Tablet Hayatını Değiştirdi
Bir Tablet Hayatını Değiştirdi

2010 yılında Büyükşehir’den tablet bilgisayarını alan Aysel’in bütün hayatı değişti. Bugün lise son sınıf öğrencisi Aysel, genetik mühendisi olmak istiyor

Büyükşehir Belediyesi, 7 yıldır dağıttığı bilgisayar tabletlerle Kocaeli’de yaklaşık 200 bin çocuğun hayatına dokundu. Büyükşehir’in tablet bilgisayarları, şehir merkezinden köy okullarına kadar geniş bir yelpazede 200 bine yakın çocuğun hayatını değiştirdi. Büyükşehir’in verdiği tablet bilgisayarla hayatı değişen çocuklardan birisi de 2010 yılında Derince’nin İshakçılar köyünde 6. sınıf öğrencisi olan Aysel Özüsalıç oldu. Tablet bilgisayarını aldığı gün sevinçle evine koşan ve okuma azmi iki kat artan Aysel, bugün liseden mezun olmak için gün sayıyor. Çok başarılı bir öğrencilik dönemi geçiren ve üniversite sınavına hazırlanan Aysel, genetik mühendisi olmak istiyor.


UFKUMU GENİŞLETTİ 
Büyükşehir, 2010 yılında tablet bilgisayar dağıtım töreninin ikincisini gerçekleştirmişti. O yıl 6. sınıfta okuyan Aysel Özüsarıç, bugün liseden mezun olacak yaşa geldi. Derince’nin İshakçılar köyünde okurken, Büyükşehir’den aldığı tabletle hayatı değişen Aysel, başarısını Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi’ni kazanarak pekiştirdi. Aysel, “Büyükşehir Belediyesi’nin hediye ettiği tablet bilgisayar benim ufkumu genişletti’’ dedi.


PLANLARIM KESİNLEŞTİ
O yıllarda İshakçılar İlköğretim Okulu’nda zor şartlarda eğitimine devam ettiğini ifade eden Aysel Özüsalıç, “İmkanlarımız kısıtlıydı. Köydeki evimden 15 dakika yürüyerek servise ulaşıp, okuluma gidiyordum her gün. Ailemin de imkanları kısıtlıydı. Büyükşehir Belediyesi’nin bize verdiği bilgisayar benim için büyük bir teşvik oldu. Derslerimdeki eksiklerimi tamamlama fırsatı doğdu. Bazı konuları evimdeki bilgisayarla internetten izleyip pekiştirmeye başladım. Geleceğe yönelik planlarım kesinleşmeye başladı. Her şeyden haberdar olmaya başladık. Teknoloji ile iç içe olunca anlayamadığım konuları en iyi şekilde öğrendim” şeklinde konuştu.


GENETİK MÜHENDİSLİĞİNİ
Öğrencilere gereken fırsatlar verilirse başarının da gelebildiğini ifade eden Aysel, “Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli’de hayata geçirdiği bu hizmet benim gibi birçok öğrenciye fırsat sundu ve başarıyı yakalamasını sağladı. Zor şartlar altında eğitimimi sürdürürken Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi’ni kazandım. Öğretmenlerim benden çok memnun. İleride inşallah Genetik Mühendisliği bölümünde okumak istiyorum” dedi.


DERECE BEKLİYORUZ
Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi Müdürü Murat Şendoğan da, Aysel’in okulda en başarılı öğrenciler arasında olduğunu dile getirdi. Şendoğan, “Okulumuzu temsil eden, bilgi yarışmalarına sürekli dahil olan bir öğrencimiz Aysel. Biz kendisini önümüzdeki sene üniversiteyi kazanabilecek öğrenciler arasında görüyoruz. Bu sene yapılan deneme sınavlarında okulda ilk üçe giren bir öğrencimiz. Son yapılan deneme sınavında Kocaeli genelinde ilk 50’nin arasına girdi. Üniversite sınavında derece alabilecek kapasitesi var. Umarım hedefi olan Genetik Mühendisliğini kazanır. Meslek hayatındaki başarısı ile de bizi gururlandırır” ifadelerini kullandı.


BU YIL DA 27 BİN 180 ÖĞRENCİ
Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kocaeli’deki tüm 6. sınıfta okuyan öğrencilere yönelik hayata geçirilen tablet bilgisayar dağıtımında yedinci seneye girildi. Bu sene 27 bin 180 öğrencinin tablet bilgisayarlarına kavuşacağı örnek çalışmadan 2016 yılı ile birlikte 189 bin 761 öğrenci yararlanmış olacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız