FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur26.1° C / 27° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Bilişim Vadisi projesinde imzalar atıldı

Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi projesinde iş yerlerinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan “Nitelikli Bilişim Elemanı Yetiştirme Projesi”çerçevesinde protokol imzalandı.

9 Ekim 2015 Saat: 13:35
Bilişim Vadisi projesinde imzalar atıldı
Bilişim Vadisi projesinde imzalar atıldı

Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi projesinde iş yerlerinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere hazırlanan “Nitelikli Bilişim Elemanı Yetiştirme Projesi”çerçevesinde protokol imzalandı.

Gebze'de yapımı devam eden Bilişim Vadisi projesinde işyerlerinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere KOÜ, GTÜ ve Türkiye İş Kurumu işbirliğindeki protokol imza töreni bugün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katımıyla yapıldı. GTÜ'de yapılan programa ,Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kocaeli Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Kocaeli İŞ-KUR Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, KTO Başkanı Murat Özdağ, AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve çok sayıda davetli katıldı. 


80 GÜN SÜRECEK
İlk olarak programda Kocaeli İşkur Müdürü Ulvi Yılmaz konuştu. Yılmaz, "Prokotokol kapsamında ilk etapta Kocaeli Üniversitesi 50, Gebze Teknik Üniversitesi 50 toplam 100 kişiye yönelik olarak başlatılacak kurslar kursun niteliğine göre 800 saate kadar yaklaşık 80 gün sürecektir.Kurslara devamı esnasında kursiyerlerin cep harclığı 20 TL, iş kazası ve meslek hastalığı ve GSS kurumuz tarafından yapılacak. Ayrıca eğitici ücreti ve temrin malzemeleri yine kurumuz tarafından karşılanacak. Nitelik kapsamında hedef kitlenin en az 35 yaşında olması, lisans ve önlisans mevzunnu olması aranan özelliklerdir" dedi.


4 AŞAMALI OLACAK
Kocaeli Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ercüment Çiftçi de projenin hayırlı olması temenisinde bulundu.  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün, ünüversite olarak birçok ilke imza attıklarını belirterek, " Kocaeli ve Gebze'nin vizyonu teknoloji bilişiminde önplana çıkan yatırımlarla ilerliyor. Dünyadaki değişin bu teknolojiye ve nitelikli eleman yetiştirmek bizlere düşmekte.4 aşammlı bir süreç yaayacağız. Kabul, eğitim, belgelendirme ve istihdam. Bu eğitimde yabancı dillede pekiştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

 

SİGORTALARINI YAPACAĞIZ
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ise bişim vadisinin vizyon bir proje olduğunu ifade derek, " Bu vizyon yatırm Gebze'de olacak. Her genç bu bişim vadisinde iş bulmak istiyor. Bu yatırımın insana dayalı bağlamında bu protokol çok önemli" şeklinde konuştu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanın Fikri Işık, ise yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi; " Gençler bu kursa başvurur ve kabul edilirseniz size cep harçlığı vereceğiz. iş kazasına yönelik sigorta yapacağız. Öğretim elemanını Gebze Üniversitemiz ve Kocaeli Üniversitemiz karşılayacak. Başka hiçbir ücret alınmayacak. Her öğrenci için kent kart verilecek. Ayrıca bir öğün yemek masrafını karşılanacak.GENÇLER KENDİ ŞİRKETLERİNİ KURSUN
İlk etapta Kocaeli'nde 100 Gebze'de 100 öğrenci eğitime başlayacak. Bu sayıları artırmak için gayret göstereceğiz. Alınan eğitimden sonra iş bulması değil asıl hedefimiz kendi işini kursun. Bu anlamda 50 bin TL hibe vereceğiz. Türkiye'de sermayesi olmayan ancak sağlam projesi olan birinin finansmana ulaşma sıkıntısı yok. Bu yıl Tekno Girişim konusunda özel bir girişim yaparak 637 gence destek verdik. Bu projeyi son derece önemsiyoruz. Bilişim Vadisi'nin 1.ve 2. yapımlarının altyapısı bitti. Asıl arzumuz gençlerimiz burada kendi şirketlerini kursunlar. Bu projenin hayata geçmesinde emeği geen herkese teşekkür ediyorum." dedi. Yapılan konuşmaların ardından imzalar atıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız