CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu16.46° C / 17° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE KPSS'DE RÜŞVET VAR

Bilirkişi raporunda; KPSSdeki kopya skandalıyla ilgili soruşturmada soruların çalındığı ve bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiğine kanaat getirildi. SORUŞTURMADA SONA GELİNDİ 2010 yılında yapılan K

31 Mart 2013 Saat: 20:02
BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE KPSS'DE RÜŞVET VAR
BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE KPSS'DE RÜŞVET VAR

Bilirkişi raporunda; KPSS'deki kopya skandalıyla ilgili soruşturmada soruların çalındığı ve bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiğine kanaat getirildi.
SORUŞTURMADA SONA GELİNDİ

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların çalındığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada sona gelindi.

RAPORDA RÜŞVET VERİLDİĞİ BELİRTİLDİ

Savcılık, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) inceleme yapması için kurduğu 5 kişilik bilirkişi heyeti, iki aylık araştırmasını tamamladı ve bir rapor oluşturdu. Raporda bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiği belirtildi.
Rapor, ÖSYM güvenlik zafiyeti ve usulsüzlükleri gözler önüne serince 143 kişinin ifadesine başvuruldu.

ÖSYM BAŞKANI DA ŞÜPHELİ SIFATIYLA İFADE VERECEK
Bu kapsamda, dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan'ın da şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulacak. Rapora göre; sınav sorularının hazırlandığı bilgisayarlara dışarıdan internet bağlantısı bulunuyordu. Sınav soruları flash disklere kopyalanırken, sınav sorularını hazırlayan sorumlulardan bazıları da soruları evlerine götürdü.


HESAPLARDA YÜKLÜ PARA HAREKETİ VAR
Yine raporda yer alan iddialara göre; şüphelilerin hesaplarına 2009-2010 döneminde 150 bin lira ile 1.5 milyon lira arasında değişen yüksek meblağlar aktarıldı. Paranın kaynağını inceleyen uzmanlar, ÖSYM personeli ile METEKSAN şirketi arasında bir bağlantının olduğunu tespit etti. Paraların, "sınav merkezi yeri belirleme", "personel harcırahı" gibi adlarla personelin hesabına aktarıldığına dikkat çekildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız