FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.54° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Sağlık

Bilinçsiz Spor Yapmak

Spor yaparak, fazla kilolarını atarak zayıflamak veya kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenler baharla birlikte kendilerini spor salonlarına attı. Kimileri uzmanlar nezaretinde spor yaparken kimileri de kendi bilgileriyle spor yapıyor.

11 Ağustos 2014 Saat: 14:46
Bilinçsiz Spor Yapmak
Bilinçsiz Spor Yapmak

Uzmanlar, bilinçsizce vücuda aşırı yüklenmelere neden olan sporların ciddi ve kalıcı sakatlıkları da beraberinde getirdiği uyarısında bulundu. Ayrıca, kilo verme ya da kaslı bir vücut yapısına kavuşmak için önerilen ilaçların da kesinlikle kullanılmaması istendi.

 

Vücut geliştirme sporu diplomalı antrenörler nezaretinde ve bilinçli yapılması gerekir.

Diplomasız kişilerin birkaç alet satın alarak açtıkları salonlarda vücudun kısa sürede gelişimine neden olan anabolik steroid madde içeren kimyasal maddeler kullanıldığı yönünde duyumlar vardır. Bu konuda vücut geliştirmek isteyen erkekleri uyarmak gerekir.

Denetlenmeyen bu spor salonlarına itibar edilmemelidir. Özellikle yaz mevsimi boyunca plaj sezonunda, vücudunu geliştirme telaşına düşen gençlerimiz, gittikleri spor salonlarında eğitimcilerin ilgili federasyondan resmi antrenör diplomasının olup olmadığını araştırmaları en az 2. kademe seviyesinde diploması bulunan antrenörlere güvenmeleri önemlidir. Bu spor dalında bilmediği ve ilaç kullanımına dikkat etmelerinde yarar var. Vücut ısınmadan bilinçsizce yapılan hareketler, adale yırtılması ve lif kopması gibi sorunlarla karşılaşabilir. İlaç alarak kaslarını geliştirmek isteyenleri de ciddi tehlikeler bekliyor.

Bilinçsizce kullanılan ilaçların sağlık açısından son derece risk taşımaktadır.

Kimyasal içerikli ilaçların kullanımında, böbrek, ciğer ve diğer bazı organlarda tahribat oluşabilir. Bu ilaçlar, uzun vadede etkisi göstereceği için, salona gelen kişiler tarafından bu olumsuzluğun farkına hemen varılmıyor. Kontrollü kullanılan protein, aminoasitler, cretin ve cearnitine gibi maddeler ise sağlık açısından sorun teşkil etmiyor. Ancak, bir ay gibi kısa sürede aşırı düzeyde kilo vermek sakıncalı. Bunun ölçüsü ayda maksimum 5 kilo olması gerekir.

Vücut geliştirme sporunun, kemik gelişimi üzerindeki etkisi dikkate alınarak 16 yaşından sonra yapılması gerekir. Yaz aylarına girilmesiyle birlikte plaj ile havuza gideceklerin spor salonlarına akın edilmektedir.

Maalesef insanlarımız buralarda cılız yada aşırı kilolu gözükmeme adına önerilen her şeyi yapıyor. Biran önce kilo vermek ya da kaslı vücut sahibi olmak için yapılanlar tamamen yanlış. İstenilen bu fiziksel özellikle kısa sürede elde edilecek şeyler değildir. Ayrıca Pilates bilinçli yapılmalı

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız