FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık19.06° C / 20° C

açık

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

BELSA Yeniden Bulut’a Emanet

1995 yılında kurulan ve 210 işletmenin bulunduğu BELSA Plaza Kat Malikleri olağan genel kurulu Wes Otel’de gerçekleştirildi. Yeniden aday olan mevcut Başkan İbrahim Bulut, güven tazeledi.

23 Ocak 2016 Saat: 19:12
BELSA Yeniden Bulut’a Emanet
BELSA Yeniden Bulut’a Emanet

1995 yılında kurulan ve 210 işletmenin bulunduğu BELSA Plaza Kat Malikleri olağan genel kurulu Wes Otel’de gerçekleştirildi. Yeniden aday olan mevcut Başkan İbrahim Bulut, güven tazeledi

BELSA Plaza Yönetimi Olağan Genel Kurulu, Wes Otel’de gerçekleştirildi. 634 üyenin oy kullanma hakkı bulunduğu kurulda, BELSA Plaza Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bulut, yeniden aday oldu. Kongrenin divan başkanlığını Fadime Patan yaparken, yardımcılığını Orhan Diner, Canan Eryılmaz ve Kemal Demir üstlendi. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı kurulda, Yönetim Kurulu Başkanı yeniden İbrahim Bulut oldu. Yönetim kurulu üyeliğine Vacit Kelez seçildi. denetim kurulu üyeliğine Kemal Bayramoğlu 101 oyla, Selçuk Çoruh 84 oyla ve Burak Öztürk 61 oyla seçildi.

 

KOMPLEKSLİ DEĞİLİZ

Seçimlerin ardından bir konuşma yapan İbrahim Bulut, “5 yıldır görevdeyiz. Bir çözmemiz gereken sorunlar var, iki Belsa Plaza’ya değer katmak gerekiyor. Bu konuda sürekli kafa yoruyoruz. Dükkanlara su akıyordu. Sıkıntılar olacak ama biz bunu bitirmek için mücadele vereceğiz. Sihirbaz değiliz, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Son derece şeffaf ve katılımcı bir yönetim oluşturuyoruz.  Kompleksli değiliz. BELSA Plaza’nın kötü imajı hepimizden kaynaklanıyor. Tartışma elbette olacak ama medeni şekilde olacak. Yoksa ertesi gün gazetelerde yine ‘BELSA yine olaylar’ diye veriyorlar. BELSA’yı kaliteli bir noktaya getireceğiz” dedi.

 

ESNAF YÖNETİM ELELE OLMALI
Esnafa rağmen yönetimin başarılı olamayacağını kaydeden Bulut, “Yönetime ayak bağı olmaya çalışan esnaf kazanabilir mi? Kaybeden Belsa Plaza olur. Asgari ücrete, sigorta primlerine, elektriğe, suya, doğalgaza her şeye zam geliyor. Buna rağmen 5 yıldır aidatlara zam yapmıyoruz. Aidatların metre karesini 5 liradan 6 liraya çıkaracağız. Ayrıca BELSA Plaza’nın kronik tuvalet sorunu var. İnsanlar OPET’e gidiyordu ihtiyaçlarını karşılamak için. Yine elektrik için güneş enerjisi panelleri kurmayı düşünüyoruz. Hükümetin bununla ilgili desteği var.

 

“GÜVENMİYORUZ” DEDİLER

Belsa Plaza’nın müşteri potansiyelini değerlendirmek adına anket yaptırdık. BELSA Plaza’ya gelen müşterilerin çok büyük bir oranı üniversite ve lise mezunu öğrenciler, yaş aralığı 18-24, tercih edilmesinin en büyük etkeni merkezi bir konumda olması, hizmet kalitesi yüzde 1, kaliteli ürün ise yüzde 0, müşterilerin tercih etmeme sebebini sorduğumuzda ise “BELSA Plaza esnafına güvenmiyoruz” cevabını aldık” dedi.

 

RUHSAT VERMİYORLAR

Yasal bir sorunumuz var. Yangın ruhsatı olmayan AVM’lere hükümet işletme ruhsatı vermiyor. Ortada bir problem var. Şu anda BELSA’da yeni işletme açanlar ruhsat alamıyor. Ben belediyede bunun mücadelesini verdim. Yapacak bir şey yok. Yangın ruhsatı almak çok zordur. Ciddi bir maliyeti var. Yarın öbür gün BELSA’da bir yangın olsa hukuki bir muhataplığımız olacak. Bunu bu yüzden genel kurula taşıdık. Kanun ‘Belediyeye yangın ruhsatı olmayana işletme ruhsatı verme’ diyor” ifadelerine yer verdi.

 

ŞEKER AĞLAYA AĞLAYA GİTTİ

Bulut’tan sonra sonra alan Ekrem Ayhan, “Başkan, ‘Dış cephe, yürüyen merdivenler ve balkonlar 575 bin liraya ihale edeceğiz’ dedi. Belediyenin ödemediği aidatlar faiziyle beraber 2 milyon liraya ulaştı. Başkan affedin dedi. Kongreye 2 defa sundu. 3’te affoldu. Dükkan sayısı fazla olan sahipler başkanı destekledi. Bu işi hallettiler. İlyas Şeker’e ‘Sen başarısızsın’ dedik ağlaya ağlaya gitti. İlyas Bey’den görevi aldığı gün, ‘Kapınıza mal koymayın’ dedi, şimdi panayırcı oldu. ‘Çakmak Market’in karşısındaki yer için 400 bin lira alacağız’ dedi, bundan artık hiç bahsetmiyor” şeklinde konuştu. Salonda tansiyon yükseldi. Sözlü sataşmalara sahne oldu.

 

BAŞKANA GÜVENMİYORUZ

Ekrem Ayhan‘dan sonra kürsüye çıkan BELSA Plaza Esnaflar Dernek Başkanı Ömer Görür ise sert konuştu. Görür, “Başkan, müşterilerin esnafa güvenmediğinden bahsetti. Biz de başkana güvenmiyoruz. Beş sene içerisinde kaç kere BELSA Plaza’ya uğramıştır? Kaç kere esnaflarla bir araya gelmiştir. Su akmadığından falan bahsediyor, benim dükkanıma gelsin bizzat baksın. Duvarlar dökülüyor, kim karşılayacak bunun masrafını? Özel güvenlikler kendi halinde takılıyor. Temizlikçiler keyif çatıyor. Otopark meselesi ayrı bir konu zaten. Bizim parti derdimiz yok, ekmek derdimiz var ekmek” dedi.

 

MALİ RAPOR OYLANDI

Mali raporda 2015’e devreden 142 bin 799 borç ödendiği belirtildi. 144 bin TL 680 TL alacakları olan yönetim, 94 bin 820 TL ise icra işlemi toplamı olarak raporda yer aldı. 2016’ya devreden borçlar ise 87 bin 122 TL olarak oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. Ardından gündemdeki diğer maddelerin oylanmasına geçildi. Otomatik yangın sisteminin kurulum maliyeti 5 milyon TL olduğu ve metrekare başına 25 TL bedel düştüğü bilgisi verildi. Oylamada esnaflar oybirliğiyle yangın sistemi kurulması gündemini reddetti. Güneş enerji panelinin kurulması ve bu konuda yönetime yetki verilmesi de oy birliği ile kabul edildi.  Aidatlara metrekare başına 1 TL zamlanması ve 6 TL olması oy çokluğu ile kabul edildi. 2016 tahmini bütçesi oy çokluğu ile kabul edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız