FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu17.53° C / 18° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Belsa Plaza Yıkılacak

17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümüne sayılı günler kala eski binaların yıkılıp yıkılmayacağı tartışılıyor. Yıkım kararı verilecek kamuya ait binalar arasında İzmit Belediyesi hizmet binası Belsa Plaza’da bulunuyor.

6 Ağustos 2014 Saat: 21:02
Belsa Plaza Yıkılacak
Belsa Plaza Yıkılacak

Başta Gölcük olmak üzere Kocaeli’nde büyük bir yıkıma neden olan 17 Ağustos 1999 depremine sayılı günler kaldı. 99 depreminin yıldönümün yaklaşmasıyla birlikte eski binaların yıkılıp yıkılmayacağı tartışması gündeme geldi. Uzmanlar, 2007 Deprem Analiz Yönetmeliğine uymayan, uluslararası standartlarda yapı malzemesi kullanılmayan kamuya ve şahıslara ait tüm binaların yıkılması gerektiğini söylüyor

 

YÖNETMELİK UYGULANIRSA

2007 Deprem Analiz Yönetmeliği ile uluslararası standartlarda yapı malzemesi kullanılmasını öngören tüzüğe uymayan kamu ve şahıslara ait binaların tamamının yıkılması gerektiği belirtiliyor. Uzmanlar, 17 Ağustos 1999 depreminde hasar görmediği için sağlam raporu verilen binalarda 2007 Deprem Analiz Yönetmeliği doğrultusunda uygulanması halinde tamamının yıkılması gerekeceğini söylüyor. Bu çerçevede ilk akla gelen binalardan biri Belsa.

 

KAMU BİNALARININ TAMAMI

Yıkım kararı verilecek kamuya ait binalar arasında İzmit Belediyesi hizmet binası Belsa da bulunuyor. Adalet Sarayı, Seka Merkez Polikliniği, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Müftülük, İzmit Kız Meslek Lisesi, 50. Yıl Ortaokul, Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, kamu ve özel sektöre ait bankalar, öğrenci yurtları, siyasi parti binaları, valilik mevcut binası ile Cezaevinin de yıkılması gerekiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız