FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Bayram: Marmara’nın en ucuz suyu Kocaeli’de

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli Tv'de yayınlanan Günün manşeti programında ilimizdeki su kullanımı ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Su tasarrufunda vatandaşın büyük desteğini aldıklarını ifade eden Bayram, “Mar

20 Ekim 2014 Saat: 12:31
Bayram: Marmara’nın en ucuz suyu Kocaeli’de
Bayram: Marmara’nın en ucuz suyu Kocaeli’de

SU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli Tv'de yayınlanan Günün manşeti programında önemli açıklamalar yaptı. Dünyadaki su miktarını değişmediğini hatırlatan Genel Müdür Bayram, Türkiye’nin su zengini bir bölge olmadığını ifade etti. Sanayinin ve buna bağlı olarak Türkiye nüfusunun yüzde 25’inin Marmara Bölgesi’nde olduğunu aktaran Genel Müdür Bayram, “Marmara bölgesine göre değerlendirdiğimizde en ucuz suyu Kocaeli veriyor. Meskenlerde 10 metreküp suyu Kocaeli 26,20 TL, Bursa 29,8 TL, Sakarya 29,2 TL ve İstanbul’da 43,60 ödüyor” dedi.

 

VATANDAŞLAR TASARRUF YAPTI
Suyun çok dikkatli kullanılması gereken bir bölgede olduğumuzu kaydeden Bayram, “Anadolu'da su problemi yok. Ama bizim bölgemizde yağış sınırlı. Tam tersine tüketici miktarı çok yüksek. Ülkemizin nüfusunun yüzde 25’i bu bölgede yaşıyor, sanayinin çok önemli bölümü burada. Yani, suyu tüketen unsurlar burada. Biz bölgedeki Su ve Kanalizasyon İdareleri olarak suyu israf etmeden kullanmak durumundayız. Bir yanda da suyu daha önceden kısa, orta ve uzun vadede iyi yönetmemiz lazım. O anlamda Kocaeli geçtiğimiz senelerde iyi sınav verdi. Vatandaşlarımıza tasarruf dedikçe tasarruf yaptılar. Bunu tüketimlerde izledik. Vatandaşlarımız belli bir bilinç seviyesine geldi” dedi.

 

SAPANCA GÖLÜ’NE MECBUR KALDIK
Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıktan dolayı Sapanca Gölü’nden su almak zorunda kaldıklarını da ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Yaklaşık bir aydır Sapanca Gölü'nden su almıyoruz. Göl, Sakarya ile ortak havzamız. Biz mecbur kaldığımızdan Sapanca’dan su aldık. Yoksa normal zamanda Sapanca’dan su almıyoruz. 2013 yılı Temmuz ayından beri yaklaşık 1 buçuk sene Sapanca’dan değişen miktarlarda su aldık. Yeteri kadar yağış yağmaması sonucu Yuvacık Barajı’nda su dolmadı. Bu durumları düşünerek ve İSU Genel Müdürlüğünün bir başarısı olarak yaptığımız Sapanca hattını kullandık. O hat can suyumuz oldu” şeklinde konuştu.

 

10 GÜN İÇİNDE TÜPRAŞ’A SU VERECEĞİZ
Sanayide yeşil alan sulama konusunda bilgiler veren Bayram, “Kocaeli merkezde, Kartepe Köseköy ile Derince’deki sanayilerde, Sekapark’ta kullanmak için de Kullar, Plajyolu Arıtma Tesisleri’nde tesis yaptık. Kullar’ı devreye alarak Entek, Goodyear gibi fabrikalara veriyoruz. Bu uygulama ile kullandığımız suyu bir daha kullanıyoruz. Bu da Kocaeli için önemli bir kazanımdır. Plajyolu Atıksu Arıtma Tesisi’nden şu anda geri kazanım suyu verilmeye başlandı. Buradan o bölgedeki sanayiye su vereceğiz, yazın da Sekapark’a su vereceğiz. Körfez Atıksu Arıtma Tesisi’nde geri kazanım suyu tesisi kuruyoruz. Devam eden çalışmaların tamamlanması ile bir hafta 10 gün içinde TÜPRAŞ’a da su vermeye başlayacağız.”dedi.

 

YUVACIK BARAJI YÜZDE 62 DOLU
“Yuvacık barajında yüzde 62 oranında doluluk ile 31 milyon metreküp su var” diyen Bayram, “Diğer barajımız olan ve 25 milyon metreküp su tutma kapasitesinde olan Namazgah Barajı’nda 11 milyon metreküp su var” ifadelerine yer verdi. Türkiye’nin en kaliteli 5 şebeke suyundan birisini şehre verdiklerini de anlatan Bayram şunları kaydetti: “Kocaeli genelinde evlerin musluğu, cami şadırvanı, depolar ve şebekeler gibi yerlerden olmak üzere ayda 600 adet değişik noktadan su numunesi alıyoruz. Bu suları akredite laboratuarımızda analiz ve testlerini yapıyoruz. Ayrıca, içmesuyu scada merkezimizden 170 depodan anlık su kalitesini izliyoruz. Bizim suyumuz Türkiye’deki en kaliteli 5 şehir şebeke suyundan bir tanesidir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız