FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

hafif yağmur16.89° C / 16.89° C

hafif yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Türkiye

Batmanlı Gazeteciler Gürcistan'da Tutuklandı

Gürcistan üzerinden Ermenistan'a geçmeye çalışan Batmanlı 4 gazeteciden 2'si Gürcistan'da tutuklanırken 2 gazeteciye de Gürcistan'dan çıkış yasağı konuldu.

15 Ağustos 2014 Saat: 14:05
Batmanlı Gazeteciler Gürcistan'da Tutuklandı
Batmanlı Gazeteciler Gürcistan'da Tutuklandı

Seyahat amacıyla Gürcistan üzerinden Ermenistan’a gitmek isteyen 4 Batmanlı gazeteci, sorumlu tutuldukları küçük hasarlı bir trafik cezasından ötürü Gürcistan polisi tarafından gözaltına alındı. 2 gazeteci cezaevine gönderilirken, 2 gazeteciye de ülkeden çıkış yasağı verildi.

Gürcistan cezaevlerinde tutuklu bulunan ve haklarında 8’er yıl hapis cezası istenen gazeteciler, Türk yetkililerden yardım bekliyor.

Seyahat amacıyla 6 Ağustos’ta Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçmek için Batman’dan ayrılan Batman Süper FM radyosu sahibi Hasan Ölük, radyo reklâm sorumlusu Haydar Ölük, Batman Turizm Tanıtım Derneği Başkanı Emin Bulut ve Mezopotamya Derneği Başkanı Osman Seyrek, özel bir araçla 7 Ağustos tarihinde Sarp sınır kapısından Gürcistan’a giriş yaptı.

Bir Tampon, Bir Düzine Çile

Özel araçlarıyla Sarp sınır kapısından geçen 4 gazeteci, Gürcistan topraklarında Gürcistan plakalı bir araca arkadan çarptı. Ciddi bir hasarın olmadığı ve tamir gerektirmeyen kaza nedeniyle Gürcü araç sürücüsüyle küçük bir tartışma yaşayan gazeteciler, daha sonra olay yerinden ayrılarak yollarına devam etti.

Polis Önlerini Kesti

Gazeteci Hasan Ölük, Tiflis yolundan Ermenistan’a doğru giderken Ahıska’da polisi tarafından durdurulduklarını ve hakarete maruz kaldıklarını söyledi. Ölük, kısa bir süre sonra aracına arkadan çarptıkları şoförün de durduruldukları mevkiye geldiğini ve kısa bir tartışma yaşadıklarını söyledi. Araç sürücüsünün kendilerinden para istediğini belirten Ölük, yaşanan tartışma sonrası şoförün kendilerinden şikâyetçi olduğunu belirtti.

“Gazeteciyiz” Deyince Olan Oldu

Ölük, yaşanan tartışma sırasında gazeteci olduklarını söyleyince polisin tavrının değiştiğini ve araçlarının didik didik arandığını belirtirken, polis ekiplerinin koltukları yerinden söktüğünü, araçta bulunan Batman Belediyesine ait Türkçe ve Kürtçe kitapçıkları nedeniyle soru yağmura tutulduklarını ve ardından gözaltına alındıklarını söyledi.

SAHTE AVUKAT DOLANDIRDI

Taksi sürücüsünün şikâyetçi olması nedeniyle Haydar Ölük’ün tutuklandığını ifade eden Hasan Ölük, avukat olduğunu söyleyen bir şahsın kendileriyle irtibata geçtiğini, Haydar Ölük’ün serbest bırakılması karşılığında bin 500 Dolar istediğini aktardı. Gazeteci Ölük, kendisini avukat olarak tanıtan şahısla anlaşıp bin 500 dolar verdiklerini ancak şahsın “Adliyeye gidiyorum” dedikten sonra sırra kadem bastığını ifade etti.

EMİN BULUT SINIRDA YAKALANDI

Gazeteci Ölük, oğlu Haydar Ölük’ün tutuklanması ve sahte avukat tarafından dolandırılmaları nedeniyle büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek “Emin Bulut ve Osman Seyrekle birlikte aç ve açıkta kaldık. Emin Bulut, para ve politik destek için Türkiye’ye dönmek istedi. Bulut sınırdan geçmek isterken yakalandı. Sebebini sonradan öğrendik. Oğlum Haydar Ölük hakkında tutuklama kararı veren mahkeme Ben, Osman ve Emin Bulut hakkında da Ülkeden çıkış yasağı koymuş. Bunu sonradan bize tebliğ ettiler. Habersiz sınırı geçmek isteyen Emin Bulut da tutuklandı. Oğlum Tiflis cezaevinde Emin Bulut ise Ahıska cezaevinde tutuluyor. Ermeni asıllı eşim iki kez bizi ziyaret etti, para desteğinde bulundu ama paramız bitti. Ben ve Osman bir Gürcü ailenin evine sığındık” dedi.

"KONSOLOSLUK İLGİLENMEDİ"

Yaşadıkları olay nedeniyle Gürcistan Türk konsolosluğuna gittiklerini belirten Hasan Ölük, konsolosluk yetkililerinin kendileriyle ilgilenmediğini belirterek “Konsolosluk sanki Türk vatandaşı değilmişiz gibi davrandı ve bizi kaderimizle baş başa bıraktı” dedi.

MAHKEME 29 EYLÜL'DE

Gazeteci Hasan Ölük, oğlu Haydar ve Emin Bulut’un 29 Eylül tarihinde hakim karşısına çıkacaklarını belirterek “O tarihe kadar benim ve Osman’ın da Gürcistan’dan çıkması yasak. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Oğlum Haydar Ölük ve Emin Bulut’a 8’er yıl hapis cezası isteniyor. Tiflis’te mahsur kaldık. Tek kuruş paramız yok. Gürcistanlı bir vatandaşın evinde sığınmacı olarak kalıyoruz. Ne yapacağımız bilmiyoruz. Buranın milletine de güvenmiyoruz. Her şey rüşvetle dönüyor. Kamu görevlisinden normal vatandaşa kadar her işlerini mafya aracılığıyla yapıyorlar. Türk yetkililer bize yardım etmezse Gürcistan’dan çıkışımız zor olur” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız